Tak co je to prave
Zdravim,
abych rekla po pravde, po precteni vsech diskuzi, ktere se tykali jaky substrat je pod hady nevhodnejsi, se mi mota hlava. Nejdrive sem si rikala, ze kokosova drt (Lignocel) je asi nejlepsi volba, pak po precteni nekolika jinych prispevku jsem dospela k zaveru, ze bude asi lepsi raselina s piskem a pak prisel sok, po tom co jsem si precetla odstrasujici clanek o tom, jak raselina je vlastne strasna (netvrdim , ze lignocel je hrozny, ci dokonce raselina). Mam v tom hrozny zmatek a stale nevim co teda pouzit. Byla bych vam vsem hrozne vdecna kdyby jste mi napsali sve vlastni zkusenosti ci doporuceni. Substrat by mel jit do teraria s koralovkou mexickou. Je to opravdu jak z nejakeho hororu : lignocel...., raselina...., pisek...., stepky...., kaminky..., sterk....
Tak dekuju predem za vase nazory.:)
SafiDR
Safi nedivím se, že v tom máš zmatek. Odpověď ale není tak černobílá jak by se na první pohled mohlo zdát, všechny substráty mají svoje klady a zápory, a každý chovatel má taky trochu jiné zkušenosti. Když se had při krmení nažere substrátu kterým je obalená celá myš, může mu vždycky uškodit, ať už se jedná o rašelinu, lignocel, nebo písek. Ideální je tzv. hygienický chov, buď na novinovém papíru, nebo na papírových utěrkách - ovšem tady zase pokulhává estetická stránka, noviny v teráriu určitě moc krásy nenadělají. Vzhledem k tomu, že korálovky mexické jsou spíš polopouštní hadi, obecně se do jejich terária doporučuje spíš písek nebo jemnější štěrk, s několika přes sebe položenými plochými kameny, můžeš doplnit i nějakou tuholistou sukulentní rostlinou (yuka, aloe, nebo nějaký kaktus bez ostnů). Větev obvykle není potřeba. Krmit je dobré právě na těch plochých kamenech, případně hada krmit úplně mimo terárium. Písek bývá většinou dost ostrý a při případném pozření může hadovi způsobit docela vážné poranění trávící soustavy.
Toho bych se zas tak nebál, střeva si díky jedné své šikovné vlastnosti poradí i s poměrně ostrými předměty a ty většinou projdou a hlavně písek opravdu zas tak hrozný není. Nevím o žádném případě, kde by došlo k poranění trávicí soustavy pískem.
No, on není písek jako písek. Ten říční většinou tvoří malá zaoblená vodou omletá zrnka, která projdou zažívacím traktem většinou bez potíží. Ale třeba takový křemičitý písek se chová skoro jako rozdrcené sklo, zrnka mají velice ostré hrany a mohou poranit nejenom jícen, ale i žaludek či střeva. To není strašení. Na vlastní oči jsem viděl rozpitvanou guttatu, která uhynula na pískem pořezané vnitřnosti
když jsme u těch podestýlek,co dát pod chameleony?Pod hadem mám lignocel ale zásadně ho krmím na výhřevném kameni který je obrovský takže nehrozí že by had něco spolknul.Jinak je to fakt nebezpečné...
Pod jemeňáka klidně ten písek.
tak jak pod gekončíky?S ničím nemíchat?
LIGNOCEL FOREVER.......už mlčim, už mlčim
zlatej lignocel ja nic jinyho nepouživam akorat někdy papirové ubrousky když lignocel není jinak mam u hadů lignocel
no ja jsem ti sliboval fotky pitvy po poziti lignocelu, ale bohuzel, nenasel jsem - nicmene fotky po pitev plazu, kteri pozili a z toho duvodu zemrely jedlovou kuru, noviny, pisek a sterk mam na sklade. Co z toho vyplyva pro me a to jsem taky vzdycky tvrdil - lignocel muze byt stejne nebezpecnej jako ostatni substraty, pokud se dany typ proste zvoli spatne k tomu a tomu plazovi ... Treba u velkych skrticu je to urcite vyborny substrat, ja na nem mel regiusku (jasne, to neni velkej skrtic, ale...) a vychvalil bych ho az do nebes :)
Ale treba pro koralovku, ktera kazdej den zryje komplet terarko, ze z lignocelu je nakonec uplnej prach, kterej ji leze do oci a do tlamy bych ho nidky nedal. O legosu zelenejch, spis tech mladsich treba pouziti lignocelu kategoricky az extreme odmitam, nicmene stejne jako spoustu dalsich substratu na trhu.
takze LIGNOCEL FOREVER klidne, ale jak pro ktery zviratko.
já mám v tera rašelinu (bez písku) a není s tím žádný problém. Před tím jsem měl lignocel (nekrmil jsem v terárku, had byl docela prcek). Zdá se mě že ta rašelina je přirozenější a terárko s rašelinou mě připadá hezčí než s tím lignocelem.
Zdravim,
tak z tadytech prispevku mam jeste vetsi zmatek. Ja se priklanim spise k te raseline s piskem, nebot pohorsujicich clanku o lignocelu je habadej. NEvim cemu mam spise verit ... :)
Pokud krmíš v terárku a chceš mít jistotu, že se hadovi neucpou střeva, tak bejt tebou lignocel do terárka nedám. Sama jsem ho zrušila. Pokud ale krmíš mimo, tak je lignocel dost příjemnej...
safi, já osobně Lignocel používám už léta, a bez problémů. Někdo s ním ale nemusí mít dobré zkušenosti, tak ho bude odsuzovat. Jak říkám, je to čistě věc názoru. A také vkusu. Pro korálovku mexickou bych ale rozhodně volil štěrk.
Dobre, s sterkem souhlasim vzhledem k prirozenemu prosterdi, ale co hygienicke hledisko? Sterk se musi hrozne blbe udrzovat, jak s vykaly tak i s vlhkosti, vim , ze je mnoho jinych zpusobu jak vlhkost udrzovat, ale prece jen se u raseliny ci lignocenu udrzuje lip.
Souhlas. rašelina či Lignocel skutečně udržuje vlhkost líp. Ale štěrk nemusí být jen z velkých šutrů. Lze použít třeba prosetý písek, hrubost si můžeš určit sám, podle toho jak Ti bude vyhovovat. Jak říkám, je to věc názoru a vkusu, já osobně si pouštního či polopouštního hada neumím na rašelině moc představit...
Tak tohle je teda dilema. Sama uz nevim co si teda vybrat. Pokud uz mam pouzit ten sterk nemohl by to byt jemny sterk skoro prechazejici do pisku? Nebo co takhle smichat tu raselinu s piskem, ale pisku dat vice?
To víš, že to může být klidně hodně jemný štěrk, nebo písek. Vždyť jsem to tu už psal, že je to čistě každého věc. Hadům je vcelku jedno, jestli leží na novinách, na písku nebo na rašelině. Otázkou je, co se víc líbí tobě, nebo co ti bude líp vyhovovat. Jestli ale chceš mít terárko alespoň trošku stylové a biotopní, korálovka mexická patří spíš na ten písek než na rašelinu
Tak mockrat dekuju, ozkousim to a uvidime :)
byt tebou dam si jednou toto jednou toto a za par mesicu sama budes vedet..
Já osobně pod korálovky dávám bukové štěpky a v teráriu mají plast,krabičky s rašeliníkem,aby měli vlhký úkryt.Dá se to udělat i esteticky,když plastovou krabičku potřeš silikonem a posypeš pískem,nebo ji schováš za kořen,kámen.Ale obecně zastávám názor,že v přírodě hadům taky nikdo myš nebo krysu neočistí od substrátu,oni si poradí a to dost dobře.Ovšem jsou i vyjímečné případy,to nepopírám.Myslím,že je na místě zdravě uvažovat Je to,ale co chovatel,to jiný názor.
mam doma hroznýše královského on strašně rád děla nory sem zjistil a proto mám na jedne straně piliny asi 8-10 cm vrstvu a na druhe polovine tvrdsi substrat kvůli svleku ale on se stejnak svléka na kytkách a skoro celý den je zalezlý v pilinách v domku - neboli v jeskyni
Můj hlas patří rašelině...
Přidávám se k paroviTaktéž jsem oddaný lignocelu
Tak myslím že Safi v tom bude mít ještě větší zmatek než před tím...
já bych hlasoval pro šlehaný bukový listí :) ale nemám čas se s tim babrat tak mam reginy stejnak na rašelině
naopak bych ho nechal vcelku,zkusil jsem ho a vypadá to velice esteticky a přirozeně.
zdravim, jám mám v teráriu 2 substráty a to kokosové vlákno a kočkolit. V kokosovém vlákně se had rád šťourá a schovává. Mám Lampropeltis triangulum sinaloe. A jelikož už vim kam mi had chodí vykonat svou potřebu tak na té půlce mám kočkolit. Je to skvělé na úklid. Exkrement se obalí kočkolitem a jde parádně vyhodit. Takže údržba bezproblémová.
Já si do suššího typu terária nedokážu představit nic jednoduššího, estetičtějšího a skvělě čistě působícího, než křemičitý písek. Opravdu se mi skvěle osvědčil a velmi dobře a něm jsou vidět výkaly.
Zdar!Vyuzijem toto vlakno.Da sa sphagnum kupit v dobrom kvetinarstve(myslim ze sa pouziva na pestovanie masozravek,orchidei atd.)?Viem ze Ceske terashopy ich ponukaju-myslite ze zbozi zasielaju aj na Slovensko?
Tak tohle jsem například našel já, jde to, ale podle mne je to nesmysl, nemyslím že by na Slovensku neprodavali .