Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tak co je to prave

Zdravim,
abych rekla po pravde, po precteni vsech diskuzi, ktere se tykali jaky substrat je pod hady nevhodnejsi, se mi mota hlava. Nejdrive sem si rikala, ze kokosova drt (Lignocel) je asi nejlepsi volba, pak po precteni nekolika jinych prispevku jsem dospela k zaveru, ze bude asi lepsi raselina s piskem a pak prisel sok, po tom co jsem si precetla odstrasujici clanek o tom, jak raselina je vlastne strasna (netvrdim , ze lignocel je hrozny, ci dokonce raselina). Mam v tom hrozny zmatek a stale nevim co teda pouzit. Byla bych vam vsem hrozne vdecna kdyby jste mi napsali sve vlastni zkusenosti ci doporuceni. Substrat by mel jit do teraria s koralovkou mexickou. Je to opravdu jak z nejakeho hororu : lignocel...., raselina...., pisek...., stepky...., kaminky..., sterk....
Tak dekuju predem za vase nazory.:)

SafiDR

Safi nedivím se, že v tom máš zmatek. Odpověď ale není tak černobílá jak by se na první pohled mohlo zdát, všechny substráty mají svoje klady a zápory, a každý chovatel má taky trochu jiné zkušenosti. Když se had při krmení nažere substrátu kterým je obalená celá myš, může mu vždycky uškodit, ať už se jedná o rašelinu, lignocel, nebo písek. Ideální je tzv. hygienický chov, buď na novinovém papíru, nebo na papírových utěrkách - ovšem tady zase pokulhává estetická stránka, noviny v teráriu určitě moc krásy nenadělají. Vzhledem k tomu, že korálovky mexické jsou spíš polopouštní hadi, obecně se do jejich terária doporučuje spíš písek nebo jemnější štěrk, s několika přes sebe položenými plochými kameny, můžeš doplnit i nějakou tuholistou sukulentní rostlinou (yuka, aloe, nebo nějaký kaktus bez ostnů). Větev obvykle není potřeba. Krmit je dobré právě na těch plochých kamenech, případně hada krmit úplně mimo terárium. Písek bývá většinou dost ostrý a při případném pozření může hadovi způsobit docela vážné poranění trávící soustavy.

Písek bývá většinou dost ostrý a při případném pozření může hadovi způsobit docela vážné poranění trávící soustavy.

Toho bych se zas tak nebál, střeva si díky jedné své šikovné vlastnosti poradí i s poměrně ostrými předměty a ty většinou projdou a hlavně písek opravdu zas tak hrozný není. Nevím o žádném případě, kde by došlo k poranění trávicí soustavy pískem.

No, on není písek jako písek. Ten říční většinou tvoří malá zaoblená vodou omletá zrnka, která projdou zažívacím traktem většinou bez potíží. Ale třeba takový křemičitý písek se chová skoro jako rozdrcené sklo, zrnka mají velice ostré hrany a mohou poranit nejenom jícen, ale i žaludek či střeva. To není strašení. Na vlastní oči jsem viděl rozpitvanou guttatu, která uhynula na pískem pořezané vnitřnosti :-(

:-D no ja jsem ti sliboval fotky pitvy po poziti lignocelu, ale bohuzel, nenasel jsem - nicmene fotky po pitev plazu, kteri pozili a z toho duvodu zemrely jedlovou kuru, noviny, pisek a sterk mam na sklade. Co z toho vyplyva pro me a to jsem taky vzdycky tvrdil - lignocel muze byt stejne nebezpecnej jako ostatni substraty, pokud se dany typ proste zvoli spatne k tomu a tomu plazovi ... Treba u velkych skrticu je to urcite vyborny substrat, ja na nem mel regiusku (jasne, to neni velkej skrtic, ale...) a vychvalil bych ho az do nebes :)
Ale treba pro koralovku, ktera kazdej den zryje komplet terarko, ze z lignocelu je nakonec uplnej prach, kterej ji leze do oci a do tlamy bych ho nidky nedal. O legosu zelenejch, spis tech mladsich treba pouziti lignocelu kategoricky az extreme odmitam, nicmene stejne jako spoustu dalsich substratu na trhu.
takze LIGNOCEL FOREVER klidne, ale jak pro ktery zviratko. ;-)

já mám v tera rašelinu (bez písku) a není s tím žádný problém. Před tím jsem měl lignocel (nekrmil jsem v terárku, had byl docela prcek). Zdá se mě že ta rašelina je přirozenější a terárko s rašelinou mě připadá hezčí než s tím lignocelem.

Dobre, s sterkem souhlasim vzhledem k prirozenemu prosterdi, ale co hygienicke hledisko? Sterk se musi hrozne blbe udrzovat, jak s vykaly tak i s vlhkosti, vim , ze je mnoho jinych zpusobu jak vlhkost udrzovat, ale prece jen se u raseliny ci lignocenu udrzuje lip.

Souhlas. rašelina či Lignocel skutečně udržuje vlhkost líp. Ale štěrk nemusí být jen z velkých šutrů. Lze použít třeba prosetý písek, hrubost si můžeš určit sám, podle toho jak Ti bude vyhovovat. Jak říkám, je to věc názoru a vkusu, já osobně si pouštního či polopouštního hada neumím na rašelině moc představit...

To víš, že to může být klidně hodně jemný štěrk, nebo písek. Vždyť jsem to tu už psal, že je to čistě každého věc. Hadům je vcelku jedno, jestli leží na novinách, na písku nebo na rašelině. Otázkou je, co se víc líbí tobě, nebo co ti bude líp vyhovovat. Jestli ale chceš mít terárko alespoň trošku stylové a biotopní, korálovka mexická patří spíš na ten písek než na rašelinu :-)

Já osobně pod korálovky dávám bukové štěpky a v teráriu mají plast,krabičky s rašeliníkem,aby měli vlhký úkryt.Dá se to udělat i esteticky,když plastovou krabičku potřeš silikonem a posypeš pískem,nebo ji schováš za kořen,kámen.Ale obecně zastávám názor,že v přírodě hadům taky nikdo myš nebo krysu neočistí od substrátu,oni si poradí a to dost dobře.Ovšem jsou i vyjímečné případy,to nepopírám.Myslím,že je na místě zdravě uvažovat;-) Je to,ale co chovatel,to jiný názor.:))

;-)mam doma hroznýše královského on strašně rád děla nory sem zjistil a proto mám na jedne straně piliny asi 8-10 cm vrstvu a na druhe polovine tvrdsi substrat kvůli svleku ale on se stejnak svléka na kytkách a skoro celý den je zalezlý v pilinách v domku - neboli v jeskyni

zdravim, jám mám v teráriu 2 substráty a to kokosové vlákno a kočkolit. V kokosovém vlákně se had rád šťourá a schovává. Mám Lampropeltis triangulum sinaloe. A jelikož už vim kam mi had chodí vykonat svou potřebu tak na té půlce mám kočkolit. Je to skvělé na úklid. Exkrement se obalí kočkolitem a jde parádně vyhodit. Takže údržba bezproblémová.