Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trimeresurus trigonocephalus a Tropidolaemus wagleri

V ifauně jsem na tento dotaz dostal jen jednu odpověď, takže to teď s odstupem času zkouším zde; v Teraporadně: V zahraniční inzerci jsem v loňském roce viděl nabídku odchovu trigonocephalů i s fotem. Bohužel, bez udání ceny. Na burzách u nás se čas od času objevují importy wagleraků. Zajímají mi tyto dva druhy již delší dobu, ale stále nemám odvahu (právě proto že se jedná o import) do nich jít. Ve svém okolí ( v Kladně ) jsem poznal dva chovatele kteří chovali wagleraky z importu, a v celku jim drželi dobře. Tedy, žrali a přežívali několik let. Páření a odchovu se ale stejně nedočkali. Dle názoru těchto chovatelů, se nepářili, protože nechovali zvířata odchycené ze stejné oblasti.Máte s těmito druhy někdo nějaké zkušenosti?Zajímá mi hlavně jaké cca procento z importu přežívá.Cenu importů znám. Neznáte někdo ceny odchovů? Obou těchto druhů. Předem díky za odpovědi.
PS: Tento dotaz lze rozšířit i o druh: Trimeresurus (Cryptelytrops) venustus - který je v zahraničí také dost často nabízen.

Trimeresurus albolabris24.01.2007

Trio těhto nádherných chřestýšovců chovám od konce roku 2005,jsou NZ 9/05.

Původně jsem si pořídila 5 zvířat z 1 vrhu,ale některá(2) mláďata uhynula.Samostatně nežrala,proto byla krmena násilím holaty(v přírodě mláďata žerou žabky a ještěřičky),což bylo značně stresující jak pro ně samotné,tak i pro mně-přecijen,ruční krmení jedovatého háděte,které má hlavičku velkou jako váš nehet by se dalo označit za adrenalinový sport.2 mládata uhynula krátce po umístění do terária,bylé 3 se držely dobře,ale pořád jesm je muela krmit násilím a příliš nerostli.Vyzkoušela jsem mláďata drápatek,která s velkou chutí lovila a po čase začala samostatně přijímat i přiměřeně velké myši.Samec byl žravější než obě samice a rychleji rostl,až do dospělosti byl největší,což se ale u samic rapidně zmněnilo,když dospěly ony. 1samici jsem vyměnila s jiným chovatelem za pokud možno nepříbuznou(adultního samce js nesehnala).Nyní obě samice žerou bez problémů,přičemž větší je žravější.Samec od doby dospělosti přijímá potravu pouze občas,s poměrně dlouhými intervaly.

Chovám je v teráriu cca 70x50x70,zařízeném větví na šplhání,žárovkou na výhřev(25W) a umělou rostlinou.Na dně je rašelina.2x denně rosím.Umí pít z misky,ale většinou pijí vodu z rosení.Mají oblíbená místa na větvích ,kde přez den vždy odpočívají(samec leží vždy na 1 samici,jeho favoritce:o),aktivují v noci.

V současnosti je patrně 1 samice březí a byla umístěna odděleně do jiného terária,z důvodu zamezení úniku novorozených mláďat.

T.albolabris-něco málo info:

výskyt:Jižní Nepál,SV indie,J Čína,Indie až po Indonésii

vzrůst:50-100cm,1,0 je výrazně menší než 0,1.

způsob života:arborikolní druh,živorodý(až 20mláďat),noční aktivita.

potrava:ještěři,žáby,hlodavci.(mláďata loví žabky)

je to preposláno z jednoho blogu, snad poslouží

Zdravím Vás,

mám otázku na ludí,kt.chovali,popr.chovajú Tropidolaemus sp.
Jak sú na tom samci s prijímaním potravy?
mám ich za ortodoxných odmietačov hlodavcov,dajú sa naučit na hlodavce-resp.holatá myší,neskor potkanov?
Rád by som tento rok skúsil mládatá z odchovu,ostatné veci sú mi ako tak jasné,ale toto mi vrtá hlavou.

Už som uvažoval o založení chovu gekonov,ale to by bolo dost psycho.
Vopred dakujem za odpoved.