Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trimeresurus trigonocephalus a Tropidolaemus wagleri

V ifauně jsem na tento dotaz dostal jen jednu odpověď, takže to teď s odstupem času zkouším zde; v Teraporadně: V zahraniční inzerci jsem v loňském roce viděl nabídku odchovu trigonocephalů i s fotem. Bohužel, bez udání ceny. Na burzách u nás se čas od času objevují importy wagleraků. Zajímají mi tyto dva druhy již delší dobu, ale stále nemám odvahu (právě proto že se jedná o import) do nich jít. Ve svém okolí ( v Kladně ) jsem poznal dva chovatele kteří chovali wagleraky z importu, a v celku jim drželi dobře. Tedy, žrali a přežívali několik let. Páření a odchovu se ale stejně nedočkali. Dle názoru těchto chovatelů, se nepářili, protože nechovali zvířata odchycené ze stejné oblasti.Máte s těmito druhy někdo nějaké zkušenosti?Zajímá mi hlavně jaké cca procento z importu přežívá.Cenu importů znám. Neznáte někdo ceny odchovů? Obou těchto druhů. Předem díky za odpovědi.
PS: Tento dotaz lze rozšířit i o druh: Trimeresurus (Cryptelytrops) venustus - který je v zahraničí také dost často nabízen.

loading...

Ahoj,moc často sem nepíši ale pokatˇjde o druh Trimeresurus tak taky něco přidám.Před časem jsem získal importovanou samici Trim.stejnegeri ale je ve velice špatném stavu a krmim násilně.Tropidoalemus wagleri si myslím že je na chov ještě choulostivější a to na stres a vysokou %vlhkost.Záleží na tom jak tito hadi vypadají,jestli se drží na větvích,nemají zbytky svleku atd.Trim.trigonocephalus se podle mě v zahraničí rozmnožují.PS:Každý import je určité riziko.Milda HK

AHOJ:
Pro krokodýla: Odchov cca před 10-ti lety - Tropidolaemus wagleri za 1500 kč/kus??? I když, v tu dobu měla koruna o něco vyšší hodnotu.Takové štěstí, abych narazil na burze na takovouto nabídku prostě nemám, a nikdy jsem neměl.Já na burzách objevuji vždy jen odrostlejší jedince z importu v cenové relaci od 2000 do 3000 kč.Tomu odpovídá cca i současné cenové nabídky těchto zvířat z importu v zahraničí (100-130 eura/kus).O to víc mi mrzí, že když už tu nějaký ten odchov v minulosti byl, dnes tu z této chovné linie - není nic.To tak bývá: Co tu bylo v minulosti odchovů: T.popeorum,T.stejnegeri,T. purpureomaculatus,a nebo Bothriechis schlegelli. Je škoda, že tyto chřestýšovití hadi z terárií postupně vymizeli.
Pro Mildu: V současnosti mám informaci, že mláďata NZ - T.trigonocephalus se v zahraničí dají sehnat za cenu 300 eura(+-)/kus.Což není moc.Znáš původ tvé samice T.stejnegeri?

Zdravím krokodýla.Vím, že v druhové systematice jsi znalý. Takže, teď nevím jestli si děláš u této fotky srandu, nebo né.Zvíře na fotce je podobné jedné barevné formě juvenil.wagleráka. Ale tou hlavou si nejsem jist. To, ale jak udáváš: - Tropidolaemus hageni se mi zdá být divný.
1) Hageni je přeci rod Trimeresurus; popř.syn.: Parias. Nebo né???
2)Živé Trimeresurus hageni jsem nikdy neviděl, ale z fotek vím, že se jedná většinou o zvíře špinavě hnědozeleně zbarvené. Některé kusy mají řadu bělavých skvrn po obou bocích.Ale přesto; s trochou fantazie si dovedu představit, že takhle kontrastně čistě zbarvené může být mládě.
3)Rod Tropidolaemus má jen druhy: wagleri, a nebo huttoni. Nebo se pletu???Pokud je na tvém fotu Tropidolaemus huttoni, pak tohle zvíře jsem doposud nikdy neviděl ani na žádném fotu.Natož živé. Takže to posoudit nedokážu.
PS: Většinu druhů a forem zbarvení Trimeráků pravděpodobně zdaleka neznáme, takže právě podle fota lze těžko určovat příslušnost, k tomu kterému druhu.Ale tvé OZNAČENÍ tohoto zvířete jako Tropidolaemus hageni mi přinejmenším - mate. Čekám, že napíšeš co je to opravdu za zvíře. Pokud je toto zvíře z tvého chovu, pak gratuluji - opravdu pěkný kus.

Promiň, trochu jsem to zvrtal. Chtěl jsem napsat Trimeresurus a ne Tropidolaemus, nějak mi tam uvíznul, když jsem to psal a před tím jsem četl v nadpisu Tropidolaemus wagleri. Měli jsme ho mezi zabavenými zvířaty v zoo Plzeň, určoval jsem ho jen podle "Terralogu" a mládě to už nebylo měl min. cca 60 cm. Myslím, že to byl Trimeresurus hageni. I když ze začátku jsem taky myslel, že to je mladý wáglerák. Nemusí být, ale správně určen. S pozdravem Krokodýl

Ahoj,rád bych se vyjádřil k té fotografii a příslušným dohadům.......Je to krásné zvíře,jedná se o samici Tropidolaemus wagleri,i označení subannulatus je správné,pokud se bude přihlížet k novodobé tendenci rozdělit původní skupinu forem druhu wagleri na různé druhy a s tím přicházející novou terminologii,což se mi vzhledem k jejich rozdílnosti zdá rozumné.Co se týče lokality,jedná se podle uváděné velikosti v návaznosti na zbarvení o subadultní zvíře z jižní části Sulawesi,nebo o dospělou samici z Filipín,kde jsou ,,wagleráci takto vybarvení a dorůstají podstatně menších rozměrů,než indonézské formy......V každém případě je to holka a v této velikosti je již jasné,že si uchovává i do dospělosti juvenilní zbarvení,takže se téměř určitě nejedná o zvíře z Thajska,Malajsie,Sumatry a značné části Bornea.Na severovýchodě Bornea jsou podobné formy,ale spíše to vypadá na to Sulawesi,kde jsou tři barevné formy,tato červeně pruhatá,modře pruhatá a na severu v oblasti Tangkogo reserve velmi vzázná červená forma.Nejběžnější je tahle forma na Filipínách,oblast Luzon a Mindanao,mezi sebou se trochu liší,ale všechny si uchovávají i v dospělosti juvenilní zelené zbarvení s červenými znaky.Pokud ale tohle konkrétní zvířátko doroste víc jak nějakých 65 cm,určitě z Filipín není:-) Je v tom dost bordel a obecně se u hromadných komerčních importů těko pozná lokalita.Často je udáváno jako lokalita Borneo,ale to jen z důvodu,že na Borneu funguje čilý obchod s wagleráky,kteří jsou zde schromažďováni z odchytů z různých oblastí Indonésie a následně jsou exportováni do Evropy a USA...
Pokusím se sem vložit nějaké fotografie různých forem wagleráků,které chovám.

Ahoj. Jsem rád, že si zareagoval. Určitě sem něco dej. Zajímá mi jakou máš zkušenost s mortalitou importů těchto zvířat. Stačíš (než to pokape po dobu karantény) nechat udělat vyšetření na bakterie a parazity? A nebo léčíš preventivně (alespoň v prvopočátku) širokospektrýma ATB, a před vyšetřením improvizuješ - dle vizuálního stavu zvířete. Předpokládám, že z odchovu žádná tato zvířata nemáš. Nebo jó? U tohoto druhu mi zaráží, že ačkoli se jich sem dovezlo už majlant, nějak se nedaří dopárovat jednotlivá zvířata a založit tak kvalitní chovnou linii. Když máš (jak popisuješ)již víc těchto zvířat - rýsují se ti nějaké možnosti na párování? Jak píšeš, že na fotu je to holka, která si pravděpodobně již zachová toto zbarvení i v dospělosti. Dle tvého názoru: U klasické formy zbarvení wagleráků (tady myslím ty: černo-žluto-zelené) se často popisuje, že samci jsou drobnější a zbarvením - zelené. Tak jako to zvíře tady na fotu.Dle tvého názoru - je tomu tak? Už si se setkal s klasicky (černo-žluto-zeleně) zbarveným samcem???Díky

Ahoj.Mám i sumaterské wagleráky z odchovu.Co se týče juvenilního(zeleného) zbarvení v dospělosti a následovného rozlišení pohlaví,je to v podstatě velmi jednoduché a obecně to platí ve všech velikostech a u všech forem wagleráka-tedy:úplná mláďata všech forem jsou vždy obě pohlaví zelená,u sumaterské formy někdy zelenomodrá.Samečci mají červené,či červenobílé znaky ve tvaru tečky,NIKDY ne proužky,ani náznaky příčných proužků.Jakmile má přes více jak tři šupiny znaky příčného pruhování,je to vždy samice.Jestliže se jedná o formy,kde přetrvává juvenilní zbarvení do dospělosti(Filipíny,Sulawesi,částečně Borneo),dospělí samci jsou drobní,zelení,s červenými,červenobílými,nebo modrobílými tečkami,samice jsou robustní,zelené s příčným červenobílým,nebo modrobílým pruhováním.U forem,kde samice v průěhu růstu přebarvují(Sumatra,Jáva,Thajsko,Malajsie)jsou samci opět vždy velmi drobní,zelení s tečkami,samice mění v průběhu dospívání barvu ze zelené až po černou,ale VŽDY mají alespoň v náznacích příčné pruhy a jsou dost robustní.
Tomáš

PS: Mezi foty nejsou fota samců. Máš nějaké? Hlavně mi zajímá jak vypadá dospělý samec od sumaterské samice. Dle tvého výkladu jsem pochopil, že do černa se ze sumaterské formy v dospělosti přebarvují jen samice.Lze pak nějak odlišit samce sumaterské formy od samce filipínské, popř. ze Sulawesi? U mláďat, i u dospělců. Myslím tím od formy; ,,subannulatus"? Pak bych chápal, že může být problém spárovat importovaná zvířata. Dotaz bych ještě rozšířil na chovné podmínky: Jak jsou nároční všechny formy wagleráků na teploty, a hlavně vzdušnou vlhkost? Předpokládám, že jsou obdobné jako u chondropythonů. Jsou ale nějaké rozdíly v chovných podmínkách, které je nutno dodržet mezi sumaterskou a filipínskou formou? Jsou taky pro samce vhodné poklesy teplot před obdobím rozmnožování k vyprovokování páření? A konečně; v jaké cenové relaci se pohybují mláďata z odchovů (obou forem)?
PS: Jaký používáš foťák? Skvělá fota (i zvířata);-)! Díky Vladěk

vladěk,Peter: pokusím se nějak na vše odpovědět...Co se týče mých zkušeností s importy,jsou vesměs dobré,ale musí se hodně přebírat a samozřejmě je velmi důležité,jak dlouho a v jakých podmínkách byla zvířata v průběhu transportu držena.Vesměs jsou extrémně dehydrovaná.To je první věc,která se musí řešit.Dávám je na hoďku do plastové krabičky s větvičkou a pár centrimetry vlažné kvalitní vody,potom rovnou do terária.Zrovna včera jsem koupil krásné,tak půlroční mládě ze Sulawesi a bylo vyschlé na troud,ale dnes vypadá skvěle.....
Žádnou preventivní léčbu nepoužívám.Kdysi jsem se pokoušel chovat wagleráky ve standardním teráriu a podmínkách a postupně jsem o všechny přišel.Ačkoliv jsem měl asi dvanáct let zkušenosti s různými trimáky,s wagleráky mi to nešlo.Teď je chovám v akvateráriích,teplotní podmínky držím ve dne v noci téměř konstantní(noc 28C,den 3O-32) a vysokou vlhkost,kterou zajištuje akvárium s několika rybkami,coby indikátory čistoty,Použvám hodně kytek a do terárií ženu neustále vzduch akvarijními pumpami.Wagleráci nesnášejí zatuchlý terarijní vzduch,ale zase by neměli mít průvan.....V těchto podmínkách jsem(a teď hodně klepu na zuby) ještě žádný úhyn nezaznamenal.
Většinou importy neobsahují samce a juvenilní samice jsou za samce vydáváni.Když už se podaří nějakého samce přecejen získat,většinou záhy uhyne.Jsou hodně choulostiví,žerou výhradně gekony a žáby a jsou náchylnější na stress.Zatím asi jediná šance je vypiplat si samce z odchovu.Mám šest samců,ale pouze sumaterskou formu a jak jsem psal,čekám odchov od bornejské samice,tak doufám,že se to povede a samečci doplní mé bornejské holky a vytvoří pěknou skupinku....Filipínské samce nemám a usilovně sháním....
Co se týče rozlišení dospělých samců jednotlivých forem,myslím,že je to nemožné a bez znalosti lokality je to marnost.
Ceny se pohybují různě,podle požadavků importéra,překupníka,či chovatele.Obecně za mládě z odchovu asi 150€,odchyty 2-4tis korun,ale viděl jsem na burze v Praze i dražší(5tis),což je podle mě už moc.

[quote]....do terárií ženu neustále vzduch akvarijními pumpami[quote]

Tomas B.: ...to je vcelku zajimave reseni, ale ma to samozrejme logiku a plni to ucel. Pokud vhanis vzduch do terarka, vhanis ho do vice mist - casti terarka, nebo jen do jednoho ? A jeste, co se tyce vetrani - vetracich otvoru - v terarku, jak to resis ? Diky.

peterd: teplotu přes noc udržuji žárovkami Night Glo 25-50W podle velikosti terárka,ve větší nádrži keramickou termožárovkou.Ty noční Glo žárovky jsou bezva,že zvířata neruší v noční aktivitě a poskytují dostatek namodralého světla,při kterém se dá v pohodě krmit a pozorovat zvířata.Tyto noční žárovky mám zapnuty 24 hodin denně a přes den nádrže usvětlují UV zářivky,které zajistí i mírné zvýšení teploty.

pokusím se ti pomoci z teráriem aby jsi nemusel delat akvyterárium jelikos zrovna wagleráci potrebujou dost vzdusné a vlhké terárium doporucuji ti pro inspiraci se podívat na www.pitviper.nl a udelat terárium podle nich dále doporucuji si dokoupit nekde zavlazování terária pokud budes chtít jeste neaké info tak me napis na mail zmijak80@seznam.cz

Trimeresurus albolabris24.01.2007

Trio těhto nádherných chřestýšovců chovám od konce roku 2005,jsou NZ 9/05.

Původně jsem si pořídila 5 zvířat z 1 vrhu,ale některá(2) mláďata uhynula.Samostatně nežrala,proto byla krmena násilím holaty(v přírodě mláďata žerou žabky a ještěřičky),což bylo značně stresující jak pro ně samotné,tak i pro mně-přecijen,ruční krmení jedovatého háděte,které má hlavičku velkou jako váš nehet by se dalo označit za adrenalinový sport.2 mládata uhynula krátce po umístění do terária,bylé 3 se držely dobře,ale pořád jesm je muela krmit násilím a příliš nerostli.Vyzkoušela jsem mláďata drápatek,která s velkou chutí lovila a po čase začala samostatně přijímat i přiměřeně velké myši.Samec byl žravější než obě samice a rychleji rostl,až do dospělosti byl největší,což se ale u samic rapidně zmněnilo,když dospěly ony. 1samici jsem vyměnila s jiným chovatelem za pokud možno nepříbuznou(adultního samce js nesehnala).Nyní obě samice žerou bez problémů,přičemž větší je žravější.Samec od doby dospělosti přijímá potravu pouze občas,s poměrně dlouhými intervaly.

Chovám je v teráriu cca 70x50x70,zařízeném větví na šplhání,žárovkou na výhřev(25W) a umělou rostlinou.Na dně je rašelina.2x denně rosím.Umí pít z misky,ale většinou pijí vodu z rosení.Mají oblíbená místa na větvích ,kde přez den vždy odpočívají(samec leží vždy na 1 samici,jeho favoritce:o),aktivují v noci.

V současnosti je patrně 1 samice březí a byla umístěna odděleně do jiného terária,z důvodu zamezení úniku novorozených mláďat.

T.albolabris-něco málo info:

výskyt:Jižní Nepál,SV indie,J Čína,Indie až po Indonésii

vzrůst:50-100cm,1,0 je výrazně menší než 0,1.

způsob života:arborikolní druh,živorodý(až 20mláďat),noční aktivita.

potrava:ještěři,žáby,hlodavci.(mláďata loví žabky)

je to preposláno z jednoho blogu, snad poslouží

Zdravím Vás,

mám otázku na ludí,kt.chovali,popr.chovajú Tropidolaemus sp.
Jak sú na tom samci s prijímaním potravy?
mám ich za ortodoxných odmietačov hlodavcov,dajú sa naučit na hlodavce-resp.holatá myší,neskor potkanov?
Rád by som tento rok skúsil mládatá z odchovu,ostatné veci sú mi ako tak jasné,ale toto mi vrtá hlavou.

Už som uvažoval o založení chovu gekonov,ale to by bolo dost psycho.
Vopred dakujem za odpoved.

Ahoj, opět si dovoluji nesouhlasit. Mám cca 30lugubrisů a 20pareodur,a cvrčky nechovám. Při ceně cca 30-50,- Kč/1dcl si rád koupím 6dcl cvrčků, které mi na měsíc stačí. Cvrčky přechovávám v plastových boxech na zkrmení, dávám strouhanku a kolečka mrkve. Neboj se chovu gekonů pro ještěrkožravce, jen si sežeň v okolí někoho, kdo ti nechá cvrky za dobrou cenu. BTW : lugubrisům i na pár dní vystačí dětská přesídávka. Takže občasný výpadek cvrčků je neohrozí.