Určení pohlaví Python regius
Ahoj.
Jak nejlepe urcit pohlavi krajty kralovske. Lze to poznat podle oka nebo ji mam nechat osondovat. Sondovani jsem nikdy nedelal. Udela to veterinar?
H.
Ahoj.
Jak nejlepe urcit pohlavi krajty kralovske. Lze to poznat podle oka nebo ji mam nechat osondovat. Sondovani jsem nikdy nedelal. Udela to veterinar?
H.
Nedávno jsem viděl kterak maník jemně zmáčknul hada před kloakou a za ní a když vylezli pindíci byl to sameček a když nevylezlo nic byla to samička ale já bych volil sondu, veterinář kterej se specializuje na plazy by to měl zvládnout
To co popisuješ se nazývá palpace - tzn. hodnocení pohmatem. Už tu o ní zmínka byla. Jde o to, že jemným tlakem na kloaku donutíš hada vysunout hemipenisy nebo pachové žlázy (v případě hadice). Tato metoda je aplikovatelná pouze u mláďat a musí být prováděna s citem, protože lze neopatrným zásahem hada nevratně poškodit. Pokud se chceš naučit palpovat, doporučuji tak činiti pod dozorem zkušeného "palpátora".
Ne ne učit se to nehodlam, pohlaví svých hadů znam a když budu uvažovat o přírůstku přenechám to odborníkům......osobně bych si na to netrouf
Sondovanie tiež neni náročné. Chce to od niekoho vidieť a mať trocha citu.
Moji oblínenou metodou určování pohlaví je počítání subcaudálních štítků, k tomu je ale potřeba mít k dispozici údaje od dalších - nejlépe určených zvířat. Samci obecně mají kratší tělo- méně ventralií a delší ocas - více subcaudalií, u samic bývá situace opačná. Pokud je svlečka celá, zejména v obasti kloaky, lze u samců vidět svlečený hemipenes.
Zdravim vsechny, chtel bych se zeptat, jak musi byt had stary aby se poznalo pohlavi a neumite to nekdo z okoli prahy??
Na věku hada nezáleží, pouze na šikovnosti dotyčného zvědavce
Zdravím. Zajímalo by mne CARLOS; jak při tomto způsobu určení pohlaví jsi procentuálně úspěšný?
Na % to přepočteno nemám, ale ty rozdíly v počtech jsou většinou tak velké, že o určení nebývá pochyb - narozdíl od sondování
no je docela sranda počítat subcaudalia u cca 16 malých zmijí komplexu Montivipera, kde se nemůžeš spolehnout na dýlku ocasu
Takže si se ještě při určování pohlaví nesekl? U jakých rodů a druhů hadů to máš odzkoušené?
Vyzkoušeno to mám asi u 30 druhů hadů různých čeledí, samozřejmě dochází ke sporným situacím - např. moji E. c. cenchria, ale např. u pimbur jsem napočítal rozdíl 7 štítků. Inspiroval mě J. de Schmedt či jak se to píše - evropské zmije, kde uvádí folidózu u všech uvedených druhů zmijí a výsledky jsou docela přesvědčivé. Samozřejmě pokud jsou rozpory, tak sonduji. Ale tohle počítaní ( na svlečce) mi přijde jako dobrá alternativa pro chovatele co nemá zkušenosti se sondou. Také mi chvíli trvalo než jsem získal odvahu sondovat.
Carlos: Já mám zkušenost, že ze skupiny není problém vybrat několik jasných samic a samců, kde je počet subkaudálií nízký, resp. vysoký, ale většinou je část mláďat, kde jsou počty tak mezi a nelze stoprocentně určit pohlaví. U sondování nebo palpace je při určité zkušenosti většinou o něco přesnější, i když se také občas vyskytne mládě, kde si jist nejsem, ale je to spíš výjimečné. Shrnuto, pokud potřebuji vybrat jedno nebo několik mláďat určitého pohlaví z větší skupiny, většinou není problém vybrat je podle počtu subkaudálií, ale pokud chci tuto větší skupinu rozdělit celou podle pohlaví, spolehnu se spíš na sondování.
GG: Doporučuji počítat subkaudálie na svlečce, za prvé se nemrská a za druhé nehrozí kousnutí, což by v případě Montiviper asi nebylo to pravý ořechový
A kolik tedy subcaudálií má mít samec-samice regiusky,tmavky atd? Máte někde jakýsi seznam?
Tak teď jsme spočítali subcaudálie u všech regiusek. Ares (samec z chovného páru) 35. Afrodita (samice z chov. páru) 31. Atila (údajný sameček) 30. A Nefertiti s Cleopatrou (posledně koupené údajné samičky) 31. Tak Vám nevím. Zítra spočítáme tmavku. No a carinatu až bude příležitost. Tu taháme z terka jen v akutních případech.
Tak to Atila bude asi slečna.Zítra spočítám moje,aby jste mohli porovnávat.Když bude víc údajů,bude to zajímavější.
Zdravim.Tak jsem to zpočítal.Samec má 30 subkaudálií a samice 34.Zviřata jsou 7 a 9 let stará a jsou sondovaná,takže by pohlaví mnělo sedět.Jedná se o Python regius.
Asi jsem vám moc nepomohl,vypadá to ještě zamotanější.
Koukám,že radši asi vytáhneme sondu.
Tak co,ještě někdo počítal subcaudálie? CARLOS - jak bys to viděl u těch mých regin?
Zatiaľ len u jedného 100% samca - 33.
Zrovna u regiusek a vůbec u většiny krátkoocasých hadů, je to se subkaudáliemi celkem problém. U většiny colubridů to celkem funguje. Ale trochu se tu rýsuje, že samci mívají přes 32 a samice okolo 30, ale ten rozdíl zde není velký a asi bude dost kusů, kde se to bude překrývat. Schválně spočtu zítra v práci samce regiusky. Chtělo by to hodně údajů. Mohla by z těch počtů tady na poradně vzniknout zajímavá kolekce údajů, užitečná začátečníkům, kteří nesondují ani nepalpují. Jinak existuje jedna metoda, která je finančně náročnější a to je sonografické vyšetření. Zkušený veterinář by měl najít buď vaječníky nebo varlata. Nejsem si jenom jistý jestli by to šlo použít i u malinkých mláďat, ale myslím, že existují i na to dostatečně jemně čtecí sondy.
Melda: jseš si stoprocentně jistý, žes ty hady nezaměnil, třeba už v době, kdy si je získal? Ty počty vypadají spíš obráceně
krokodýl:tak jsem to znovu přepočítal.Samec- 1185g,113cm a 30 subkaudálních štítků.Samice- 1775g,150cm a 34 subkaudálních štítků.Samce jsem koupil jako mládě a samici dva roky potom,jako velkou.V těch rozměrech jsou tak velké rozdíly,že jsem se splést nemohl.Jedině veterinář při sondování
Což se taky mohlo klidně stát, sondování regiusek je kvůli jejich schopnosti stahovaní svalů poměrně složitější než třeba užovek, ale ti tví hadi mohou být zrovna těma výjimkama, které jsou mimo běžný rozsah hodnot, u samce by to mohlo být také způsobeno třeba chybějící špičkou ocásku, jestliže byl z importu.
Oba dva jsou z Ghany a samcovi nic nechybí.Takže jestli se veterinář spletl,nebo já,tak je to mně jedno,protože pár by to měl stejně být.Hadům jména nedávám tak nic nemusim mněnit.Jenom ty počty,co tu deláme nebudou moc sedět.
Teda vy jste mě tak nahlodali, že jsem šla honem vylovit Agátu z terárka, abych zjistila, jestli to třeba není Artur. A napočítala jsem třicet
Já jsem si nechal svoje krajty královské osondovat a potom jsem ještě skusil spočítat šupiny pod ocasem. Je to sice již dva roky, takže si přesný počet šupin nepamatuju, ale samice jich měla větší počet než samec. I podle poměření se samcem má samice evidentně delší ocas. Loni jsem od nich měl mladý, takže záměna je vyloučena.
Je vidět, že u některých druhů, je to složitější. A na počty subkaudálií se spoléhat opravdu nedá.
Proism Vas, je tu nekdo, kdo by mi osondoval, nebo provedl palpaci u Python regius? Jeste se sam podivam na vnejsi znaky. Je to mlade cca 50cm, kdyztak piste sem, nebo do SZ, diky.