Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Genetika

Ahojky všem.

Dokázal by mi někdo vysvětlit, co by vzniklo zkřížením Hoga a salmona?

Díky za odpovědi.

loading...

Vzniknú Sunset Cross a normal miešaný s Hog Islandom. Po spárení Sunset Cross a Sunset Cross sa vo vrhu objavia Sunset (25%), Sunset Cross (50%) a normal s vplyvom Hog Islanda (25%).
Sunset Cross sú technicky Salmon Hog Island, Sunsety sú Super Salmon Hog Island.

Pri salmonoch a supersalmonoch to tak určite je, jedno také overovanie ma čaká v zime;-).
Keď si pozreš fotky sunsetov a sunset crossov, je tam rozdiel. Sunsety sú veľmi čisté, pričom cross majú dosť čiernych fľakov a celkovo dosť čierneho pigmentu. Ja som nemal tú česť sunset a sunset cross vidieť ani ich rozdeľovať z vrhu. Sunset je teda podľa mojich info viditeľný a s normálom produkuje 100% sunset crossy.

Nedalo mi to a zkoušel jsem si udělat model, co vyjde spojením sun set crossů a vyšli mi trochu jiný čísla než uvádíš. Za předpokladu, že salmonní vloha je kodominantní a vloha pro HIB zbarvení recesivní, vychází mi pouze 1/16 homozygotních sun setů (supersalmon/homozygotní HIB), takže 25% to není, dále 2/16 salmon/homozygotní HIB. Pak mi vyšli Supersalmon (1/16), salmon (2/16), normál (1/16), potom 4/16 salmon/heterzygot HIB (= sun set cross), 2/16 hetero HIB (lze považovat za normal), 1/16 homozygot HIB (lze brát jako normál) a 2/16 supersalmon/hetero HIB. Sumasumárum mi tedy vychází 1/16 čistý homozygotní sun set (6,25%), 11/16 Supersalmonů nebo salmonů s vlohami (8/16 hetero nebo i homozygot pro HIB), takže vlastně possible sun set cross a 4/16 hetero HIB, homozygot HIB, normál.

Podľa toho modelu by to bolo správne ale za predpokladu, že sa Hog Island dedí recesívne. Podľa toho čo viem sa ale Hog Island nededí ani recesívne ani kodominantne, resp. dominantne. Krížením HI s normálom dostaneme normály s rôznym vplyvom HI, ale krížením týchto normálov už naspäť HI nedostaneme. HI teda má vplyv na sfarbenie potomstva ale v ďalších generáciách bez HI sa vplyv stráca. Tým pádom sa pre kríženie sunset crossov použije jednoduchá kombinácia hypo x hypo = 25% superhypo, 25% normal a 50% hypo, pričom vplyv HI v oboch rodičoch spôsobuje viditeľnosť homozygotných jedincov.
Toto o tom viem, neznamená to ale že to inak nemôže byť.

To je pravda, nevyriešime. Snažil som sa len sprostredkovať čo som zistil.
Myslím, že neni taký hriech (v rámci kríženia) pustiť HI samca na Salmon samicu. Oboje sa v tunajších chovoch objavuje, takže ak niekto Sunseta spraví, hádam dá aj nejaké info. O dedičnosti HI sa možno niečo dozvieme v najbližších rokoch - minulý aj tento rok boli v ponuke mladé z kríženia HI x Sharp albino. Asi pred 2-3 rokmi som videl kríženca normal x HI, vyzeral inak ako normal (aj cena bola úmerne nadsadená) ale k pravému Hog Islandovi mal ďaleko.

Zdravím,
neměl by někdo odkaz na srozumitelný článek o dědičnosti? Jsou mi "jasné" věci jako potlačnování nebo podpora některých znaků (albín, hypo, melano atd), celkem jaké je jak vyjádřit matematicky jak by se mělo zmiňované projavit na potomstvu (prostá matematika) ale není mi jasné jak moc se projevuje vliv matky a jak otce.

Mám pocit, že naprostá většina vloh týkajících se zbarvení není vázána na pohlaví, i když třeba u psohlavců jsem měl pocit, že po matce byly zhruba 2/3 mláďat a po otci zbývající třetina, ale vzhledem k neznalosti zbarvení předků a prapředků, malému vzorku a obrovské variabilitě zbarvení u hortulánů, to nelze nijak přesvědčivě tvrdit. Takže zůstává jen u toho pocitu, nepodloženého nějakými několikageneračními pokusy.

Určitě nějaké učebnice typu "Obecná genetika" a podobně seženeš mezi skripty pro přírodovědné a zemědělské fakulty. Pro základní pochopení, ale bohatě stačí kapitoly o genetice ze středoškolského přehledu biologie. V podstatě jde v základu jen o pochopení pár výrazů jako dominantní a recesivní vlohy, alela atd. a o jednoduché matematické modely.