Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem cvrčci

jak mám co nejdéle udržet na živu cvrčky? prodávají je po 20 kusech a náš malý gekončík sežere sotva jednoho denně. dávám je do separátního akrvárky asi 8 litrů, mají tam vodu, teplo, psí granuli, kterou docela rychle sežerou i zelené listí, stejně vydrží max. pár dnů.

Potřebujou sucho a tedy hodně větranou nádrž, nejlépe pletivo po celé ploše stropu. Teploty pro přechovávání nemusí být nijak vysoké, stačí pokojová teplota. K tomu psí nebo kočičí granule a kousek jablka jako zdroj vody a vydrží minimálně měsíc (pokud to nejsou dospělci před smrtí). Vysoká vlhkost je spolehlivě do několika dnů zabije.

Přechovávat je po určitou dobu není tak složité, ovšem chov už chce trochu znalostí i prostoru. Dostatečně velkou nádrž na dospělce a několik (spíš víc) menších nádrží na menší stadia, na produktivní chov to chce oddělovat podle velikostí, teploty okolo 30 st., suché prostředí (nejl. spodní topení), pro novorozené cvrčky naopak trošku více vlhkosti, krmení čínské zelí nebo pampeliškové lupení a psí granule, napáječku nebo lupení porosit. Dospělcům podle způsobu chovu dáváš denně nebo obden, v menším chovu i třeba týdně novou kladičku s kyprou zeminou (cca 5 cm vrstva). Zhruba po měsíci obměníš dospělce dorůstající generací. Pro pár gekonů stačí společný chov, kde jsou všechna stadia pohromadě, ale je to málo produktivní, hůře se odebírá správná velikost cvrčků a hůře se udržuje hygiena chovu, ale zas stačí jedna nebo dvě nádrže.

Záleží na teplotě, při vyšších teplotách (27-33 st.) je vývoj u cvrčků domácích od vylíhnutí z vajíčka do dospělosti cca 7-12 týdnů (vajíčko má inkubační dobu při 30-33 st. asi 6-8 dní), dospělci pak ještě několik týdnů žijí a množí se, ale produkce vajíček už tak po 3-4 týdnech klesá a je třeba dospělce obměnit.