Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začátečník-krajty-dotazy

ZDRAVÍM!Jsem naprostý začátečník. Nevím jesli se to tady už někde nepsalo, ale chci se zeptat na dost hodně věcí. Za prvé- je lepší krajta tmavá,zelená nebo radši královská(ta by se mě líbila nejvíc)?? za druhé- jak nejlépe terárium vyhřívat? za 3.-jak je to s registrací?(četl jsem že musí být registrovaná někde?)jesli se ptám až moc blbě :-[tak se omlouvám ale nikdo známý tyhle supr zvířata nechová tak se chci zeptat zkušených ne jenom čerpat z literatury. 4.-jak teda s těma větvema? kolik a oloupat z nich kůru? 5.- jak bude velká v dospělosti?bude stačit terárko 100x50x50 v.š.d???je to vůbec pro mě jako pro začátečníka vhodný had? 6.-jakou vrstvu rašeliny s pískem dát a v jakém poměru to naméchat??? předem moc díky za odpovědi mějte se vojtas

To vše se tu dá najít.
1. zelená není vhodná pro začátek,tmavá je poněkud větší,takže tu asi ne,královská je z těchto možností asi nejschůdnější,i když podle mého názoru to také není had pro začátek. Ovšem to záleží i na tom,jak k chovu člověk přistupuje. Chtělo by to hodně číst a studovat,co ten had potřebuje,co s ním můžeš mít za potíž atd.
2. obyč žárovka,případně jako doplňkový lokální ohřev topný kámen.
3. registrovaná z těch 3 krajt co píšeš musí být pouze tmavá a to jako nebezpečné zvíře.
4. Pro zelenou je potřeba větví dost - je to stromový had. Pro královskou nějaké ty větve jsou taky dobré. Rády lozí (a taky rády z těch větví padají. Oloupat - neoloupat. Každý si to dělá po svém. Já to mám někde oloupané,někde neoloupané.
5. královská dorůstá kolem 1.5m, zelená kolem 180cm, tmavá Ti může přerůst 6m. Terárko by pro královskou stačilo.
6. Někdo dává rašelinu,někdo lignocel. Někdo míchá 1:1 s pískem. To už radši prostuduj diskuze a podle svého uvážení. Já používám lignocel a písek a nemohu si na něj stěžovat.

Pokud preferuješ krajtu královskou, zkus pohledat zde na diskuzi. Napsáno toho tady bylo dost. Krajta zelená je pro začátečníka "vyhozený peníz" a tmavka, to je kapitola sama pro sebe. Tedy pokud nechceš nenasytné zvíře, které roste před očima do (pro běžného člověka) obrovských rozměrů. Ke krajtě královské toho tady máš dost:

http://tera.poradna.net/search/index?text=kr%C3%A1l ovsk%C3%A1
http://tera.poradna.net/search/index?text=regius&qu estions&replies&start=2006-05-09&finish=2007-05-09

Jenom kously, nelovily jenom zastrašovaly. Bylo to celkem nepříjemný, ruka mě bolela snad dva týdny a ještě k tomu mi tam zůstal ulomený zub, vymáčknul jsem ho asi až po dvou dnech. Ale řek bych, že mnohem nepříjemnější bylo kousnutí asi dvoumetrové kobercovky, ta mě drapla se vším všudy a chtěla mi uškrtit ruku (trochu se spletla) a řek bych, že zoubky má o dost delší než tmavky (při stejné délce těla), každopádně jsem měl ruku pěkně "pořezanou" a krev crčela jedna báseň.

Ahoj. Myslím, že nejlepší volba je právě ta královská, protože je většinou mírná a nedosahuje velkých rozměrů jako tmavá. Zelená je velmi náročná a poměrně drahá, určitě není vhodná pro začátečníka. Tmavá může velmi rychle vyrůst na 3 a více metrů (dosahuje 6 až 8 m, běžně 4 až 5), což chce poměrně velké prostory, dostatečně velké krmení (v dospělosti králíci, slepice, selata apod.). Také by majitel na její chov měl mít povolení k chovu nebezpečných zvířat. Pro začátečníka bez zkušenosti s manipulací s většími hady, bych ji taky úplně nedoporučoval. Královská je ideální rozměry, povahou i dostupností. Je i poměrně nenáročná, jen se musí chovatel připravit na poměrně obvyklé i několikaměsíční hladovky a zbytečně neplašit, když zrovna nežere. Výhodou také je, že dnes tento druh u nás nepodléhá povinnosti registrace CITES ani jiné registraci.
Terárium je vhodné vyhřívat žárovkou v krytu z květináče. Větve není nutno zbavovat kůry, naopak z kůrou působí estetičtěji a krajtám se po nich lépe leze. Pokud se člověk obává nějakých breberek může větev celou namočit na pár minut do roztoku SAVA (např. ve vaně) a pak důkladně osprchovat. Můžeš použít pouze čistou rašelinu nebo s malou příměsí písku (maximálně pětinu až čtvrtinu objemu substrátu). Terárium vašich rozměrů na ně stačí.

Jo a za kolik přibližně by se dala pořídit regiuska??myslím mladý had.táta mi říkal že ji viděl za 1800Kč.Co myslíte jak je to s cenou???vím že určitě je to podle odchovu a vůbec ale jen tak orientačně???...díky vojtas

To si opravdu myslíš, že např. Exotera alias p. Javořík je má z odchovu. Každej kdo je chová ví, že při množení jednou za dva roky (když se daří), malém počtu vajec a nákladech na provoz je taková cena za odchov nereálná. Jenže hodně začátečníků se nechá tou cenou unést a pak mohou být zklamaní.

S cenou je to přesně tak jak píše Krokodýl. Ty za 1.000.- a méně jsou sice z odchovu, ale faremního a to se skoro rovná odchytu v přírodě. Mláďata z odchovu od teraristů jsou tak v průměru kolem 1.800.-.

No jak vás poslouchám radši si připlatím.prostudoval sem dost pečlivě téma terárium a technika a musím taky smeknout před terárkem od para,které tam ja nafoceno.::)doufám že se mi taky povede.rozhodl sem se že si ho "smontuju" taky sám. Použiju OSB desky no a pokusím se taky o nějaký výtvor...jenom ještě dotaz je opravdu nutné to sklo na dno???nevím nestačilo by pořádně přelakovat dno tím transparentním lakem?Už tak mě to terárko vyjde pro studentskou kapsu na pořádný balík a sklo na dno mi přijde dost velký luxus..

Aha díky.to je dobré vědět.a ještě kdybych chtěl udělat soklík-čím přilepit ty dlaždice k OSB deskám??silikon???nebo nějaký jinačí preparát??zítra po škole už se jdu poohlídnout po šroubcích, OSB deskách, nějaké vodící lišty,nějaký "osvětlovač (oteplovač)" kruci doufám že to nějak poberu....no a pak o weekendu hurá do práce...

Obyčejnej (sanitární) silikon není moc dobrej :-/ obsahuje aceton a podobný sračky :x: které se dlouhodobě odpařujou i když už je člověk necejtí.
Akvarijní silikon je zdravotně nezávadnej a to i při styku s potravinama. Seženeš ho v každym krámě kde seženeš i obyčejnej sanitární silikon. A dražší o moc není, zatímco obyčejnej stojí cca 100.- akvarijní cca 130,- Myslím že se ta jeho nezávadnost se za těch 30 korun navíc vyplatí ;-)

Ale na druhou stranu si nemyslim, že by ten obyčejnej silikon nějak ohrozil zdravý nebo život hada (i když jeden nikdy neví). Maximálně bude nějakej ten tejden zfetovanej :-D
Raději bych tedy volil ten akvarijní a máš klid :puff:

P.S. Ne nadarmo na se tubě sanitárního silikonu píše " Pracujte v dobře větraných prostorech" :i:

Jóó už nakupuju nezbytnosti...transparentní lak na vnitřek,šroubky lampičku,akvarijní silikon(narkomany nepodporuju:-D:-D),už jen musím zajet do hornbachu nechat si nařezat osb desky,pak do skláře pro sklo,objednat po netu vlhkoměr a dva teploměry....kurnik ale peněz to stojí hroudu....třeba lak 210Kč,akv. silikon 166Kč....fuj!! ale neprokouřím,nepropiju takže to bude doufám OK, no a pak se pustíme do díla a pak už jen :beer: po dobře odvedené práci....až bude výtvor hotový tak ho vložím někde do ..pochlubte se terária.. tak se mějte a držte palce

Taky mam v planu celou tera stenu do obyvaku....Teraria na hady + gekony + chameleony, mela by byt po obvodu celeho obyvaku, takze docela moribundus..Ale jsem takoveho presvedceni, ze kdyz uz to ma byt v obyvaku, tak to musi byt i pekne a dekorativni a proto jsem se rozhodl, to udelat z laminatovanych osb desek, navic i zadni stenu, kterou chci udelat na "Radimuv" zpusob:D kdo cte faunu tak jiste vi:)Kralici pletivo vytvarovat, na to latku a nahodit ridkym cementem .....Trosku se bojim toho, ze kdyz se mi to zacne cely kroutit nebo tak neco, tak s tim nic neudelam, muzu to rovnou cely vyhodit....Chjooo to mam strasaky:x:

V pravde dost.)))bohuzel nejsem zatim v byte nastehovany (pocitam cca 4. června) nejhorsi na tom bude stehovat zver...Takze mistnost nemam zmerenou...Pocitam, ze to bude mistnost cca 3x4metry mozna vetsi...KDyz to bude po celem obvodu? hmmm fakt netusim...vsude terka nebudou, necham asi misto na telku a hifi:D

Mno ja to mozna napsal spatne, netusim jestli se prodavaji i laminatovan OSB desky, ja popravde vaham mezi laminatovou deskou nebo OSB pro venkovni pouziti - nevadi ji voda ani vlhkost, ale je cenove odpovidajici svym vlastnostem.Protoze to chci do obyvaku, tak je pro mne dulezita i povrchova uprava, takze zatim vyhrava laminatova deska..pokud teda nenajdu nejaky rozumny zpusob jak povrchove upravit OSB (nater se mi vzhledove nezamlouva - jsou videt kousky dreva, lepici folie je dost draha, pri secteni cen folie plus osb desek si to muzu uz pomalu nechat slepit ze skla na zakazku

To se klidně hádat můžeš, ale bude ti chybět partner k té hádce :-D
Vezmi si třeba pracovní desku kuchyňské linky (laminovaná dřevotříska) ta je neustále vystavená vlhkosti a pokud nějak nenarušíš ten laminovanej povrch, budeš jí tam mít třeba 30 let. Nejsem si jist jestli má takovou životnost i OSB deska která je chráněna pouze slabou impregnací a vlhkost jí za pár let (3 roky) zcela rozežere. To je moje osobní zkušenost ;-)

Nicméně jako přechodné řešení je terko z OSB desek rozumná volba, hlavně pro svojí dostupnost a relativně nízkou cenu. Pokud ale budeš budovat terárko které by mělo vydržet i nějaké desetiletí určitě je žádoucí zvolit jiný, trvanlivější materiál. Toť můj názor ;-)

Pracovní deska kuchynské linky je z dřevotřísky,ale její povrch je umakartový.Cena 100x60 cm je 400kc a více.Laminátová DTD je potažená slabou vrstvou folie a cena je 1500kc za 275x210 cm.Samozřejmě se nechci hádat.:-D,ale taky nechci aby si kolega nepostavil stěnu kolem pokoje(za ne malej peníz)a pak se mu to rozpadlo.:beer:

Skutečně??? ::) No já například mam v kuchyni desku laminovanou nikoliv umakart :-D
Navíc jsem jasně napsal, že by měla vlkosti odolávat za předpokladu že se zamezí přístupu vlkosti do spár a že se laminování nepoškodí :i:

A co se týče toho aby se kolegovi stěna nerozpadla, tak tam bude taky hodně záležet na pracovním postupu a na preciznosti s jakou bude celé dílo zhotoveno.

Navíc silně pochybuju o tom že by OSB desky byli nějak odolnější. Ale to je asi věc názoru.

Každopádně takovej projekt je vždy tak trochu sázka do loterie.
Pokud se člověk rozhodne stavět něco většího s tím že to má vydržet na dlouho asi by měl řádně zainvestovat a ustoupit od požadavku, aby to bylo z co nejlevnějšího materiálu, páč to se nevyplácí :puff:

tak tak :-/ I když se nejednalo o terárko ale o podhledy na půdě;-)

Ale vůbec je nechci zatracovat, sám z nich mám dočasné bydliště pro tmavici. Jen si myslim, že laminovaná dřevotříska je odolnější. Pokud ale osb desky dobře ošetříš třeba vydržej déle. Já jen vycházim z osobní zkušenosti ;-)

mno presne tohle myslim:)))Jde mi o to, ze si desky necham narezat, sam je sesroubuju, spary vysilikonuju a pak uz jen udelam zadni steny atd...jen se trosku bojim toho, ze se to pokrouti:( mno zkusime na mensi stene a pak dobastlime zbytek:)))Treba z toho nekdy nadelam nejaky fotoserial:)

Přesně tak,DTD desky se vlhkem kroutí a hlavně se v místě,kde je nějaká netěsnost a dostane se tam vlhko nafukují.Není problém aby se deska nafoukla o 2-3 mm.Takže se může stát,že nevindáš posuvný dvířka.Viděl jsem i vodovzdorný překližky různých dezénů,ale cena jak říkáš se rovná cene skleněných terárií:))

A safra..to ste měli říct dříve že ty OSB desky vydrží jen tak málo...já počítal že když je pořádně přelakuju (aspoň 4 nátěry transparentního laku) tak mi to nějaký ten pátek vydrží...nejméně 7-8let....za kolik přibližně je metr té laminátové desky???orientačně..dost mě to podivilo poněvadž sem myslel že je to nabízeno jako podlahová krytina a ukažte mi člověka který co pár let mění podlahu(vím záleží na vlhkosti ale NÁTĚR!!!)...

jo a ještě vím je to asi dost ,,off topic,, ale chci se zaptat jestli někdo tady nechová regiusky a zároveň nepěstuje ananasy???myslím že by to vypadalo k světu sazenice teď nějaké odpěstované mám a doufám že si budu pro krajtu zařizovat terárko a nevím jestli bych tam nemohl dát ananas..psalo se tady bromélie ano a ananas je bromélie..jesli by vydýchal její řádění.listy bych odspodu musel samo zkrátit.....myslím že vlhkost i teplota by pro ananas bylo víc než super jen ten pohyb asi ne..... šlo by to????poradí někdo....?

jo a uvažuju nad těmi OSB deskami vrtá mi to hlavou...jestli dám na dno sklo, kolem dookola 5cm soklím,celé ty desky brutálně nalakuju,spáry utěsním a režné plochy desek přemáznu silikonem,tak myslím že by to mělo vydržet i při vlhkosti dosti vysoké...co na to odborníci???

Vojtas: možná tě můj názor neovlivní, ale myslím, že je vhodné používat u zvířat rostliny ze stejného typu biotopu a geografické oblasti, takže ananas, co by bromélie z latinské ameriky a P. regius obyvatel pralesů a galeriových lesů středozápadní Afriky mi nějak nejdou dohromady, ale třeba je to jen moje puntičkářství, protože střídaním suššího a vlhčího klimatu si jsou ty oblasti zčásti podobné, ale prostě by mě bilo do očí africké zvíře a americká rostlina v jednom teráriu, připomíná mi to laciné (i drahé) filmové trháky Tarzan a spol., kde se potká asijská krajta tmavá z africkým šimpanzem a podobné voloviny.

Pro GG: není v tom žádná věda,hlavní věc je mít zdravou nepoškozenou a hlavně na kost nepromrzlou růžici(zelená část ananasu),což třeba v zimě sehnat je docela kumšt]:(.v obchodech je dost podchlazujou. Pak už stačí jenom růzici ručně vykroutit z ananasu no a pak je hodně způsobů.mě se nejvíc osvědčilo hned po vykroucení ránu zasypat dřevěným uhlím nebo stimulaxem a hned zasadit.Žádné zasychání ani podobné kraviny. Ze začátku málo zalévat hlavně né do růžice (dokud pořádně neroste a není zakořeněná tak pak tam stojí voda a všechno to vesele hnije:!::!:) Později už zalívat dost ale nesmí v misce pod květináčem stát voda (hnilobá:!::!:) a hodně světla a hlavně tepla:!::!: pak to roste jako z vody!!!Názorů jak zakořenit ananas je hodně (asi jako názorů lignocel x rašelina) ale píšu tady ten který se mi nejvíc osvědčil jinak tady je toho určitě více(moje oblíbené fórum) viewtopic.php no doufám že vám to pomůže zdar vojtas

To jsou teda pěkné vyžírky v tom zverimexu!!!!!Byl sem se dneska podívat do dvou zver. a v jednom regiusky měli tak se dívám na cenu 1890Kč tak sem se prodavačky zeptal odkud jsou a prý jsou z dovozu takže import....říkala že je nakupují za poloviční cenu než je prodávají!]:(]:(]:( prosím nemáte někdo kontakt na někoho kdo by prodal krajtičku?? Jen ale okres F-M nebo Ostravsko....tak díky předem vojtas

Problém je že prý ty z dovozu nepřijímají moc dobře potravu a jsou tudíž problémovější....jsem začátečník nechci mít moc trable atd...psalo se to někde tady mám takový dojem...chtěl bych odchov....

Chtěl bych se zeptat na kupování hadů na burze - četl jsem, že je lepší hady na burzách nekupovat. Co vy na toto tvrzení?
Ještě by mě zajímalo, jak potenciální zákazník pozná, zda je had z vlastního odchovu nebo z faremního, popř. z importu. Prodávající může i za cenu odpovídající vlastnímu odchovu prodávat importované hady a zákazník nejspíš nemůže nic poznat, jen důvěřovat.

Jak je to s těmi faremními odchovy?opravdu se to ravná odchytu?(někdo to tady tuším psal)zjistil sem totiž, že v Nošovicích taková jedna farma je tak bych se po regiusce mohl poohlédnout možná i tam. Mám to do Nošovic kousek, tak by mi to vyhovovalo...Nechal sem si v Baumaxu nařezat OSB a oni fakt chcou 8Kč za řez...besite..jako větrání stačí tam dát jednu mřížku?nebo radši dvě?někdo tuším tady psal, že je dobré je dát dvě, ale na jednu stěn ať není průvan přes celé terko...stačí jedna???

No většinou jsou to prostě zlegalizovaný importy odchytů, pochybuju, že někdo v Ghaně nebo Senegalu chová několik set regiusek, aby jich mohl pravidelně každý rok pár tisíc odchovat a dovézt do Evropy a USA.
Ale importy nejsou tak strašný na chov (vysoká úmrtnost a tak), ale chce to víc trpělivosti (zvykání si, odmítání potravy) a péče (vyšetření trusu, případně přeléčení) než u odchovu. Pokud vyšetřuješ a odčervuješ, musíš počítat s dalšími náklady atd.
Větrání je lepší větší z boku i na stropě.

Tak terárium bude 100x50x75(dxšxv) tak zvažuju jestli nekoupím hned pár mláďat...podle toho jestli budou peníze.Co myslíte nevadí když je koupím třeba s dvouměsíčním rozestupem nebo je radši mám koupit najednou. Říkám si že jedna regiuska by se tam jako malá dost ztrácela, ale dvě.... vím že tam musím udělat oddělené zóny, aby lépe žraly atd..chtěl sem se zaptat jaké můžou nastat problémy když budu mít pár??jak je správně krmit?? předem dík vojtas

Co myslíte nevadí když je koupím třeba s dvouměsíčním rozestupem nebo je radši mám koupit najednou.

Vzhledem k tomu, že nově pořízený jedinec by měl v novém prostředí absolvovat něco jako karanténu, volil bych raději možnost pořízení více kusů najednou, aby ses v případě např. roztočů vyvaroval opakované invazi na již přeléčené kusy;-).

Jo a ještě jeden dotaz.(Jestli sem už dotěrný tak se omlouvám) Byl sem nedávno ve zverimexu se poptat atd. Říkal sem, že bych měl zájem o regiusku a prodavač mi hned začal tlačit do hlavy, že chová hady už 30 let a že regiuska potřebuje topný kámen, UV zářivku, která stojí 800Kč a další kraviny.(evidentně chtěl prodat) Už sem se tady dočetl, že topný kámen je zbytečnost....ale co s tím UV? Četl sem, že hadi získavají vitamín D právě z UV záření a že tento vitamín je d§ležitý pro správný vývin hada......opravdu stačí obyčejná bodovka????

Topnej kámen je pro regiusku o ničem, neleze na něj (vlastní zkušenost) a UV žárovka taky, páč pod ní stejně nevleze. Je to had s noční aktivitou a z brlohu vyleze až když se zhasne. Takže postačí obyč žárovka, třeba ta bodovka, která terárko vytopí a osvětlí. Toť můj názor ;-)

NAZDÁREK, NEVÍM JESTLI NEPÍŠU S KŘÍŽKEM PO FUNUSE. Chtěl jsem jen napsat, že já mám celé terárium ze skla vyšlo mě na 1200 sklo + silikon cca 200 a mám ho už 5 let a pořád pohoda. Hlavně dávej bacha až budeš instalovat žárovku aby se k ní nemohla v žádným případě dostat, mě se Krajtička spálila a byla to docela piplačka jí dávat antibiotika 2 x denně a mazat jí bolstku. Naštěstí jsme to zdolali a už krásně baští, ještě pár svleků a nebude to ani poznat. Takže na to si dej fakt pozor. Tak se mějte lidičky zdárek

Počítej s tím, že cena skla je cca 400-600 Kč (dle tloušťky) za m2, takže pokud si necháš nařezat sklo na terárium o velikosti třeba 80 x 50 x 50 cm, vyjde jen samotné sklo na nějakých 1000 Kč + něco za zabroušení (200), lepidlo na akvária (150), panty nebo kolejničky (50-100), magnet nebo jiné zavírání (20-50), pletivo na větrání (50), elektroinstalace - kabel, zástrčka, objímka, květináč, žárovka (100-150) a pokud nechceš pořád vypínat a zapínat, tak alespoň mechanické spínací hodiny (150). Sakumprdum se asi pod 1800 Kč nedostaneš. Pokud budeš chtít vytvořit ještě umělou skálu, tak připočítej dalších pár stokorun. Získáš sice poměrně těžké, ale trvanlivé terárium, které vydrží jistě déle než OSB, tedy pokud ho nerozbiješ (křehkost je nevýhoda), ale pokud bude na jednom místě, podložené něčím měkčím, tak vydrží věky. Osobně sklo z estetických důvodů preferuju a časem až budou dosluhovat moje OSB terárka, tak se alespoň u menších nádrží chci ke sklu vrátit. Přeci jen voda je prevít a na tu je sklo nejlepší. Skleněná nádrž se dá lépe desinfikovat a pokud je slepeno pečlivě a použity nerezové nebo plastové mřížky, tak je to letitý držák. Z praktických důvodů doporučuji vlepovat větrání tak, aby je bylo v případě poškození možno, co nejsnadněji odříznout a po očištění skla vlepit nové. Také doporučuji nechat v zadním nebo bočním skle vybrousit otvor (nebo stačí seříznout růžek 1x1 cm na kabel). Dají se vykoumat i další věci. Důležitý je přesně spočítat velikosti skel (odečíst tloušťku skla), aby to sedělo. Nejlepší je si zkusmo napřed slepit něco menšího (třeba zatím pro mládě nějakých 40x40x40 cm), aby člověk získal trochu praxi a vychytal mouchy.

Tak terárko už je skoro hotové...skoro no.nejvíc práce nám dal asi kořen...hledali jsme s tátou a šli jsme potokem a viděli velký podemletý javor a v místě kde byl podemletý byl nádherný kořen s vrostlým kamenem...nádhera.ale dolovali jsme ho asi hodinu..až bude hotové úplně tak se vložím foto.Už jenom musím koupit skla. Zrovna čekám až zaschne bazének s vodou udělal sem ho způsobem který tady někdo doporučil. Vykopat díru tvaru bazénku pak na to sáček a lepidlo na kachličky...Nějak sem so nemohl rozhodnout jestli lignocel nebo rašelina s pískem tak sem dal rešelinu s pískem (asi 20l) a přidal jednu kostku lignocelu ( 8l ) doufám že to nebude vadit. tak zdar vojtas

Jo a ještě ohledně elektra..dali jsme tam bodovku 40W.všude se píše had musí mít možnost lokálního vyhřátí až na 34st ale mě se zdá že ta bodovka na těch 34st osvětlované místo moc nevyhřeje...prostorově na těch 25-26st možná jo ale nějak mi nepřipadá že hřeje na těch 34 no...mimochodem 60w není o moc lepší:-/

Ahoj, chci si do svýho terárka udělat zadní stěnu pomocí pletiva na to látku, maltu na zatvrdnutí atd... Ten způsob tu byl někdo popsanej. Zajímlo by mě jestli je nutný na to dávat nějakou disperzi a jestli bude stačit na tu látku natřít maltu, aby to pořádně zatvrdlo. Na zaschlou maltu dám ještě Bisil proti vlhkosti a na to, než to zaschne bych dal písek, aby tam držel. Bude to takle dostačující nebo ještě by někdo něco doporučil??? Díky za odpovědi!

No zatím je celé terko ve sklepě kde je nějakých 18st takže zatím to měření není určitě "objektivni" ale ukazuje 30st....naši říkali, že existuje nejaká rostlina tilancie, která si bere vlhkost ze vzduchu a nemá kořeny prostě se nalepí lepidlem na stěnu a roste...máte s touhle kytkou někdo skušenost???

Ak ideš kupovať odchov od chovateľa, väčšinou sa jedná o bezproblémové zvieratá a môžeš si dovoliť vyberať podľa vzoru, farby...
Pokiaľ ideš kupovať tzv. faremný odchov (= dovoz) prezri si celkový stav viacerých zvierat, hľadaj vonkajšie parazity, problémy kože, čistotu nosných dutín... Ak nájdeš aspoň jedno zviera čo vyzerá choro, je šanca, že sa to neskôr prejaví aj u iných. Ak by si sa rozhodol si z nich vybrať, ber z najväčších (je šanca že žerú) a hlavne také na ktorých neni patrný žiaden problém.

Pri prevoze je ideálne dať hada do pláteného vrecka a následne napr. do nejakej krabice (s vetraním)... Treba dávať pozor na teploty, v tomto období skôr na vysoké.

Tak už mám od čtvrtka krajtuli....včera už i žrala. Nevadí když mám vlhkost pořád kolem 80% ???stejně to ale nechápu větrání sice není nijak obří (dvě plastové mřížky 25x5cm na stropě terka), mám tam kořen porostlý mechem,sukulant a misku s vodou a stejně se mi tam vlhkost drží dost vysoko...mě to nijak nevadí já jen aby to nevadilo regiusce.... [http://img140.imageshack.us/img140/5077/36955691rx5 .jpg] přidal sem ji větve na šplhání, to ale nemá vliv ne?

Potřebuju honem poradit...krajta se začala asi svlékat a tře horní čelist o substrát asi chce natrhnout starou kůži, ale dělá to už asi půl hodiny a hubu má plnou substrátu (lignocel+rašelina) mám ji hubu vyčistit nebo ji nechat jak je???prosím rychle.

Moc se to nepovedlo!:-(:-(Dneska ráno bylo terárko plné malých kousků kůže a to jenom z "břicha" no prostě nesvlékla hřbet a svlěčka z břicha byla na tisíce kousků. Jo vlastně hlavu měla svlečenou krásně. Někde jsem četl(myslím, že zrovna tady v poradně), že se v takových situacích doporučuje vykoupat ve vlažné vodě. Tak sem ji vykoupal a za hlavou sem si všimnul načaté kůže, tak sem ji chytil do prstů a krajtule se mi svlékla v rukách. Šlo ji to sice ztuha, ale šlo. Je svlečená celá, sice s ocáskem jsem ji pomohl (četl jsem, že když se ocásek nesvleče může i odumřít???tak sem měl strach). Nechápu čím to může být, že svlečka se ji tak trhala a šlo ji to tak špatně. Vlhkost v terku mám mezi 70-80% a včera sem ještě polovinu tera pořádně porosil. Teploty přes den jsou od 32 do 24 stupňů celsia podle místa a pod žárovkou je nějakých 34 (zrovna se vyhřívá), takže si může vybrat. Teploty přes noc jsou kolem 22-23st.Celsia. Vadí to moc, že se svlékala tak "nestandartně"?

můžu se taky zeptat na jednu věc?a to když krmím tu moji krajtuli cca 60cm (je asi rok stará) tak se mě zdá že když zbaští jednu myš že by si klidně dala i druhou a obvzlášt´ když jsou ty vedra tak je věčně hladová...,včera dokonce šmejdila po terku což sem u ní za ten půl rok ještě asi neviděl..,tak co myslíte mám ji zkusit dát 2 myšky?aby zas nebyla nějak přežraná?!děkuji

Filip: Můžeš klidně i dvě a pak dva týdny pauzu.
Vojtas: problémy se svlekem mohou mít i příčinu jinde než v teplotách a vlhkosti, nemůže mít např. roztoče nebo může být ve stresu třeba z častého vyrušování. Mimochodem pokud je z importu (faremní "odchov), tak nech vyšetřit trus, může jít i o metabolickou poruchu vzniklou vnitřními parazity. Vhodné je také pro ni v době před svlekem na nějaké mírně teplé místo (okolo 28 st.) dát úkryt (bedýnku) s navlhčeným rašeliníkem nebo substrátem, kde může v klidu odpočívat do svleku a kde má vhodné mikroklima.
P.S.: Jak si měřil vlhkost, měl si tam vlhkoměr nebo to byl jen odhad, nevysychá ti substrát příliš rychle?
P.P.S.: Nestandartní svlek sám o sobě nevadí, ale je signálem, že něco není v pořádku.

Ahoj. Já jsem měl ze začátku s Regiuskou stejný problém. I když jsem během zakalení hodně rosil, tak se většinou špatně svlékla něco na ní zůstalo a svlečka byla roztrhaná po celém teráriu. Pak jsem někde vyčetl, že je dobré během zakalení až do svleku dát do úkrytu misku z hodně vlhkým nebo úplně nacucaným rašeliníkem nebo lignocelem. Od té doby co to takhle dělám, tak se krajty svlékají bezproblémů. P.

Ahoj,přesně tak.Když se krajty svlíkaj tak rosím hlavně do bedýnky ve které tráví většinu času.Problémi se svlékáním nemám.
Kdž se to stane,tak většinou u mládat.Mě třeba u Elaphe helena.Jsou náročnější na vlhkost a když to někdy prošéfuju,tak dám hada do krabičky s vlhkým ubrouskem a dám ho zpátky do terária.Druhý den je had svlečený bez problémů.:-D

Neviem či je to len náhoda ale u mňa sa všetky regiusky prvý krát zvliekli zle a bolo im treba pomôcť. Pripísal by som to skôr stresu z nového prostredia keďže ďalej problémy so zvliekaním nemám a vlhkosť je stále cca 60% - vôbec neriešim či sa idú zvliekať a vždy sa zvlečú komplet. Zvlečky mám často pozachytávané a roztrhané o zariadenie terárka.

Souhlasím s PYTHONEM,i já jsem jedenkrát přerosil a řešil jsem to v lavoru s vlažnou vodou.Když jsem dal úkryt s nacucaným lignocelem,tak si toho ani nevšimla.Nakonec jsem tomu nechal volný průběh /při normální,standartní vlhkosti/ a je to v klidu.Nějaký problém jsem tam mít musel,ale prolezl jsem terárko jak se dalo,mazlika prohlížel jak se dalo,ale na nic jsem nepřišel.Bude mít dva roky a tváří se až moc spokojeně.

Kdyby braly z peánu mrtvé myšky, tak je podělíš snadno, pokud žerou jen živé, tak jednu při krmení vyndej a až se nažere, tak ji vyndej (moc s ní nemrskej, jen ji na tu chvíli dej třeba do kyblíku s víkem a pár dírkama) a nakrm tu druhou. Dají se jim porozdělovat i živé myšky, ale je lepší je lehce přidržovat peánem na tom správném místě. Časem to vychytáš.

Nějak to poskouším...samice už žrala z peánu mrtvou myšku. Ale teď je to spíše krizovka-nemůžu sehnat malé myšky a mám strach, že když dám živou dospělou myš tak, že jim ta potvora ublíží. Tak krmím teď mrtvýma. Ty moje dvě krajty jsou ještě písklata mají kolem 50cm. Po prázdninách budu mít už i menší myšky tak se pokusím krmit živýma a uvidím.