Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhřívání venkovní budky pro želvy a vše kolem :-)

Zdravím vás, ráda bych se zeptala na pár dotazů:
- jak máte řešené vyhřívání budky pro such. želvy u venkovního výběhu? Budka bude ze dřeva, je lepší žárovka nebo topný kabel nebo něco jiného?
- pokud ten topný kabel - jak ho zabezpečit, aby nebyl ve styku s dřevem?
- polystyren v domečku nemá smysl, pokud tam nebude tepelný zdroj?
- pokud tam k tomu topnému zařízení budu mít zapojený termostat - ten se sepne automaticky, když bude v domečku nějaká nejnižší hraniční teplota, kterou tam nastavím?
Díky moc, mám v tom trochu hokej :-)

Bohužel nevlastním žádný pozemek, tak takové radostné problémy neřeším, ale použil bych spíš nějaký topný panel, protože žárovka by v noci rušila, jinak samozřejmě termostat pracuje tak, že nastavíš určitou teplotu a pokud okolní teplota (okolo čidla) klesne pod tuto teplotu, tak termostat sepne a topné zařízení začne hřát. Polystyrén moc vhodný není protože želvy ho zničí, silnější dřevo na takovou běžnou izolaci od jara do podzimu stačí.

Díky. Můžu se ještě zeptat, jak "zajistit" ten topný panel (x topný kabel?), když bude budka dřevěná? A s tím polystyrenem jsem to myslela tak, že by byla tedy ta venkovní deska, pak polystyren a zevnitř budky tak do půlky výšky budky také tenší deska, aby to želvy neničily. Ale snad tam opravdu být nemusí.

Ještě jednou díky. Jen bych se ještě ráda zeptala - právě strop chci mít na domečku odklápěcí (výměna substrátu, kontrola, ...)- myslíte, že by se tím občasným odklápěním mohl topný panel nějak poničit? Pokud by to ted nešlo na strop, tak by to tedy muselo být na některém z boků, jenže se obávám, že by tam vznikal "boj o místo" a na druhé straně domečku by nebyla ani noha :-)

Já to mám vyřešeno takto. Vzhledem k tomu, že v boudách mám slámu, takže spodní vytápění není nic platné, navíc velké želvy celkem spolehlivě časem zničí úplně vše, použil jsem na strop 100W koupelnový sušák na ručníky( mají je v různých watážích a velikostech kdekoliv. Funguje to spolehlivě, je to absolutně bezpečné, takže myslím, že se počáteční investice vyplatí.

To myslím záleží na velikosti boudy a na tom jakou teplotu potřebujete docílit. V každém případě je lepší mít rezervu ve watáži, samozřejmě v případě, že je použit termostat. Mám velikost 200x100cm, výšku cca 60-70cm. Na termostatu je nastaveno 12°C, při jarních nočních poklesech teplot i mírně pod nulu se teplota udrží. Upozorňuji ovšem, že nevidím rozdíl mezi vyhřívanou a nevyhřívanou ubikací, snad jedině v tom, že želvy ve vyhřívaném domečku snášejí o něco dříve, cca o týden. Ve vyhřívaných boudách polystyren ve stěnách mám, v nevyhřívaných nikoliv. Je potřeba si uvědomit, že sama sláma, je-li domek dostatečně velký, je vynikající izolant. Dále samy želvy, jsou-li po zimování již aktivní a mají-li možnost se zahrabat do slámy(ne seno, hrozí plíseň), jsou schopné pozoruhodným způsobem si boudu "vyhřát". Mám na mysli želvy dospělé a v dobré kondici, na mláďata bych byl opatrnější.

ahoj,chcem sa pridať trochu k vašej debate. Nie je to síce na tému vyhrievanie domčeka ale týka sa to všeobecne vonkajších výbehov a príslušenstva. môžu nejakým spôsobom ublížiť korytnačkám prípadne el.zariadeniu domčeka hlodavce-potkany atd. , ako sa tomu brániť