Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svlékání hadů

Ahoj, chci se zeptat, jak dlouho asi takové svlékání trvá a jestli po tuto dobu nemám na hada vůbec šahat nebo ho něják obtěžovat. Jako myslím jestli je to vícedenní záležitost třeba tak jestli je špatné si ho brát něják do rukou...díky

loading...

Celý proces i s přípravou na svlékání trvá přibližně 7 až 10 dní, samotné svlékání je pak otázkou několika málo minut. Celé to začíná jakýmsi zmatněním a ztmavnutím nebo zešednutím zbarvení hada, nejlépe je tato počáteční fáze pozorovatelná na očích zvířete, která se zabarví do mléčně bílé, našedlé až namodralé barvy. Toto se nazývá zakalení a dochází k němu, protože mezi starou a novou pokožkou se vytvoří vrstvička bělavé tekutiny, která pomáhá odloučení obou vrstev, toto zakalení trvá několik dní, had je v té době podrážděnější neboť velmi špatně vidí. Potom se had postupně odkalí a během několika dní dojde k samotnému svleku. Had natrhne kůži na horním a spodním rtu a postupně ze staré pokožky vylézá a ta se vlastně obrací na ruby. Správná svlečka je v jednom kuse, svlékají se i oči a na čerstvé svlečce lze nalézt u samců i svlek hemipenisů. Po celé období většina hadů neprojevuje zájem o potravu, což se většinou zásadně mění po svleku. V tomto období by měli mít hadi možnost využití vlhčího substrátu a měla by být celkově udržována vyšší vzdušná vlhkost, v případě nízké vlhkosti často zalézají na dlouhé hodiny do misky s vodou. Samozřejmě není v této době nijak vhodné zbytečně s hadem manipulovat, nejen pro jeho větší potřebu klidu, ale je zde i možnost narušení svlékání. V případě špatného svleku je třeba hada, co nejrychleji dosvléct, když ho před tím na nějakou dobu dáme do vlažné vody. Především je důležité, aby nezůstali nesvlečené oči (pozdější komplikace se zrakem) a špička ocasu (mohla by i odumřít).

Mňa by zaujímal ten zvlek hemipenisov - dá sa s určitosťou povedať, že sa hadím samcom zvliekajú hemipenisy? Nejedná sa len o zaschlé sperma? Nejako si to totiž neviem predstaviť, ako by tie hemipenisy zvliekol a hlavne k čomu by to bolo dobré zvliekať ich keď sú pekne schované.

V poměrně starším čísle AT, bohužel už vůbec netuším, které to bylo, o tom psal tuším Vergner v souvislosti s Morelia viridis. Pokud nechal část čerstvé svlečky namočenou ve vodě bylo možno u samce vidět v oblasti kloaky jakési dva cancoury, to je asi nejpřesnější popis toho, co tam bylo vidět. Nevím přesně jestli se jednalo přímo o svlek hemipenisů, ale mám pocit, že se nejdnalo o zaschlé sperma. Snad se jednalo o část pokožky z vchlípené části hemipenisů. Schválně to zkusím najít, jestli to číslo AT najdu.

Jedná se o AT č.3, roč.31(1988), str. 28-30, autor I. Vergner, "K bližšímu poznání pohlavních orgánů hadů". Konkrétně se jedná o svlek epitelu vchlípené části hemipenisů, tedy té, která je při vysunutí na povrchu hemipenisu. Podobně lze na svlečce najít i svlečky epitelu nozder, okolí očí, tepločivných jamek (u hroznýšovitých) a části kloaky. V podstatě lze takto i rozlišit podle kvalitní svlečky pohlaví hadů. Samozřejmě u malinkých mláďat je to obtížné neboť ty přívěsky po svleku hemipenisů jsou poměrně nenápadné, ale u dospělých hadů se jedná o několikacentimetrové "cancoury".
P.S.: zpětně si uvědomuji, že kdysi před lety jsem si to i úspěšně ověřil u svlečky mého samce psohlavce orinockého (Corallus hortulanus - tehdy ještě C. e. enydris).
P.P.S.: Dovolím si ještě na ukázku přidat fotky pana Ivana Vergnera, které tuto část svlečky ukazují.
[http://img353.imageshack.us/img353/9969/svlekahemip 002dz9.jpg]
po odstranění ocasní části svlečky
[http://img383.imageshack.us/img383/9230/svlekahemip 005nj3.jpg]

Tak se mi dneska svlékl samec chondropythona a v teráriu jsem našel i tu svlečku hemipenisů jen tyhle "cancoury" byly ůplně samostatně v teráriu-nebyly připojené k celé svlečce.Velikost je cca 2-2,5 cm.Tak jen tak pro info když už tady na to přišla řeč... :-D
Bohužel fota jsou jen v suchém tvaru-momentálně jsem tenhle kousek zkusil namočit jestli to potom půjde aspoň trochu rozbalit...když tak potom přidám foto;-)
[http://img341.imageshack.us/img341/2411/kif1653re8. jpg]
z jiného úhlu...
[http://img149.imageshack.us/img149/1706/kif1656gi6. jpg]

Ahoj,to krmení se nedá tkhle nalajnovat.Had nechce žrát víckrát za rok a ne jen když se svlíká.Nejde si naplánovat krmení každý výkend.Je třeba zvířata pozorovat a pak poznáš sám,kdy žrát bude a kdy ne.V době svlíkání nekrm,to nemá cenu.Zkus to den dva po svleku,had bývá hladový.
Ten rozprašovač se dá koupit v květinářství,jestli máš jednoho hada stačí to malý za pár kaček.Potom maj na 2,5 litru,to stojí kolem dvou stovek a nakonec maj na 5 litrů,to je kolem tisícovky. :))

mám krajtu pestrou a každé svlékání s ní mám problém ...svečka neni celá ,je potrhaná na malé kusy...očím musím vždy pomáhat i když pravidelně rosím a při svlékání je had naložený 2 dny ve vodě...má tam velký topný kámen + žárovku 100w...nevím co může být špatně...můžete poradit? díky

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak přibližně často se svlékají prcci Krajty královské?
Je mi jasné, že je to u každého jinak. Ale přibližně..
Před 3 dny jsem se začala radovat, že se mi bude poprvé svlékat, protože měla zalakalé oči.
jenže dnes mi přijde zase "čistá", ale nesvlékla se