Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odčervení želv

Podařilo se mi sehnat skupinu dospělých želv 2,3 Testudo greaeca. Včera jsem si je přivezl domů a zjistil jsem, že některé mají silný výskyt roupů kolem konečníku. Dal jsem jim koupel a z jedné vyšla i cca. asi 10 cm dlouhá škrkavka. (Aspoň myslím, že je to ona.) Želvy vypadají, že jim to příliš nevadí, ale rád bych je toho zbavil. Suchozemky chovám cca. 20 let, ale nikdy jsem podobné zamoření u svých želv neviděl. Moje další želvy marginaty, horsfieldy, hermanni nikdy nic takového v trusu neměly a nemají. Prošel jsem nějaké diskuze, ale příliš konkrétních rad jsem nenašel. Někde se i tvrdí, že roupy u želv jsou normální a měly by se nechat. Moje další želvy žijí však spokojeně i bez nich a nechci aby se mi nakazily. Můžete mi poradit jaký přípravek a v jakém dávkování použít a jak je toho zbavit? Díky moc za radu

Zdravím, lépe a odborněji asi poradí KHor a krokodýl (a spol.), ale já jsem totéž řešila vloni. Rozbor trusu odhalil masivní výskyt roupů u hermanek, byla jsem "klasicky" u veterináře, dal mi na to Drontal. Také jsem to řešila přes tera diskuze, ale když bylo ten výskyt opravdu masivní (a to jim to z prdelky ani nelezlo), Drontal jsem podala, samozřejmě ve množství určeném veterinářem, a to jsem myslím, ještě trošku ubrala. Ve vašem případě bych určitě odčervila. Ale nebudu tu házet machry, že vše vím a vše znám, jak říkám, určitě vám poradí i ostatní. Mimochodem, gratuluji k nové želví skupince!

S podobným problémem jsem se setkával v dobách, kdy nebylo nezákonné koupit želvu z přírody. To bylo vždy na pováženou jak se zachovat. Želvy bývaly vystresované dehydrované a vyhublé. V takovém případě jsem používal panacur. Ten sice není příliš účinný ale má tu výhodu, že parazity neusmrtí, pouze ochromí. Taková mrtvá rozkládající se škrkavka dokáže vyprodukovat mraky toxinů, zvlášť když je jich víc. Pro stresovanou želvu s oslabenou imunitou je to velká zátěž. Dávkuje se podle návodu. Kombinoval jsem to s Levamisolem jako imunostimulátorem. Po ukončení odčervení, jsem aplikoval Metronidazol. Teprve podle stavu cca po měsíci, jsem používal razantnější prostředky na odčervení např Drontal. Ten sice nemá optimální složení, ale škrkavky i roupy zlikviduje spolehlivě. Je tam ten problém, že když dávkujeme optimální množství proti roupům a škrkavkám tak nutně želvu předávkujeme proti tasemnicím. Původně je přípravek určen pro masožravce takže kombinace účinných látek je určena pro psy kočky atd. Není-li želva oslabená, zvládá to v pohodě. Pozor na herpes gréky jsou často napadeny. Jak všichni víme herpes ti dokáže zlikvidovat chov, tak nezapomeň na karanténu.
Roupy a škrkavky jsou běžné u želv v přírodě. Vzhledem k omezenému prostoru při chovu v zajetí, dochází však k reinvazím těchto parazitů, proto myslím že v řádně vedeném chovu nemá takový parazit místo.

Naštěstí jsou želvy ve výborném stavu, vykrmené, těžké jak cihla, tak tu léčbu přežijí snad v pohodě. Při léčbě tím Panacurem, jak je často nutné vyměňovat podestýlku? Dostal jsem doporučení, že je to dobré dělat denně jinak to nezabere. Díky moc za radu

Pokud jsou v dobrém stavu, tak bych použil ten Drontal, je podstatně účinější. Podestýlku kontaminovanou trusem je třeba měnit v den podání přípravku a alespoň tři následující dny. Alespoň já to tak praktikuju. Vajíčka škrkavek jsou i v prachu takže to chce nejen podestýlku ale i otřít prach třeba ze světel apod. Stejně je potřeba odčervení opakovat tak po čtrnácti dnech. A potom po vyšetření trusu případně opakovat. Jsou to ibery?

Je to virové onemocnění. Je to podobné jako náš opar. Dlouho nic, potom stačí malý stres a je to. Hloupé je, že želvy takové onemocnění velice špatně snáší. Léčba, zvláště ve větších skupinách, bývá neúčinná. Virus napadá i vnitřní sliznice a orgány dochází k destrukci napadených tkání a úhynu.

Zejména zařazením latentně nemocného zvířete do chovné skupiny. Zvláště T. graeca z populací v Turecku bývají spolu s T. horsfieldi častými přenašeči. Testy na zjištění přítomnosti Herpesvirů jsou drahé a jen tak někdo je stejně nezjistí. Na základní ošetření se používá Virkon S a na léčbu Acyklovir. Stejně ale je to všechno většinou na nic.
Veterinář ale nejsem tak možná došlo k nějakému posunu. Když ale například mluvím s italskými nebo německými chovateli, mají z tohoto onemocnění úplně stejnou paniku jako před lety. V případě většího nákupu vyžadují i potvrzení o absenci herpesvirů v chovu.

Latentní přenašeči, to je asi největší problém, protože mohou celý život s virem žít a nemusí se nijak projevit, zatímco jinou želvu, se kterou přijde do styku, může virus poměrně rychle zabít. A zjištění herpes viru zřejmě není tak snadné. Bohužel karanténa většinou nic nevyřeší, jedině pokud se během ní kvůli stresu herpes rozjede a želva onemocní, ale také klidně můžete mít želvu x měsíců v karanténě a nic se neprojeví. Mimochodem neznáte někdo způsob přenosu tohoto viru?

Ahojte, divala jsem se do nejakych vedeckych databazi, je tam toho o herpesu pomerne dost. Neco clanku jsem potahala, podle nadpisu by tam melo byt, je se virus prenasi, ale driv nez v patek se k tomu nejspis nedostanu. Muzu ti ty clanky poslat mailem, jestli jsi netrpelivy nebo se chces dozvedet neco navic;-)
KHore, jak delas to vysetreni trusu? Diky.

Tyhle želvy byly minimálně 10 let chované společně s dalšímy druhy, tak doufám, že takováhle nákaza nehrozí. U třech bych řekl, že to budou ibery. Dvě jsou ale takové protáhlé, dlouhé, zbarvením podobné hermankám, tak u těch nevím. Zítra zkusím udělat nějaké fotky a dám je sem. Dost by mě zajímalo o jaký podruh jde.

Chtěla bych se zeptat, kde se může dát vyšetřit trus želvy? To by měl zajistit každý veterinář? A zmiňované léky musí být předepsané od veterináře nebo jsou i volně prodejné (myslím ty na odčervení)? A jaké jsou jiné příznaky napadení kromě vditelného výskytu parazitů v trusu?

Tak jsem udělal pár foteček.

Samec č1:
[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ec1.jpg]

Samec č2:

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ec2.jpg]

Pro porovnání oba. Vlevo samec č1., vpravo č2.

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ec1a2.jpg]

Samice č1:

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ice1.jpg]

Samice č2:

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ice2.jpg]

Samice č3:

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ice3.jpg]

Porovnání z leva č1 - č2 - č3.

[http://bambusy.info/img/uploaded/Testudo-graeca-sam ice1a2a3.jpg]

Podle informací původního majitele, jako první získal samce č1 a samice č1 a č2. Jako další koupil samce č2 a samici č3. Ty zřejmě dostal jako menší a zřejmě při růstu trochu zhrbolatěly. Lokality odkud jsou jsou neznámé. Ty druhé jsou myslím dost odlišné. Tak co vy na to? Je to jiný poddruh, nebo jsou jen překotně vyrostlé.

Paráda, krásný kousky. Ibery to jsou určitě. Bližší určení lokality to teda bude problém. Oni mršky vykazují barevné znaky želv z Bulharska (č.2), z jihovýchodního Turecka (č.1 a 3)a aby se to nepletlo tak také z jihozápadního Turecka (č.1 samička). To si ale jen tak hraju, né že to bude brát někdo vážně. No v každém případě jsou krásné a měl jsi kliku, že se jich původní majitel zbavoval. Nemají na papírech U ?

Majitel se zbavoval celého chovu želv. Dvě mají bohužel čisté U. Tři mají na vyjímce U, O. Měli by mít na Citesu P, ale blbě to zaregistrovali jako U a tady v Praze už to prej nemůžou opravit. Snad s tím nebudou v budoucnu problémy. Mám jen pár želv, tak mě snad nebudou šikanovat.A co ty dvě, že jsou takhle protáhlý? Je to u Grék normální? Sorry, že se tak vyptávám, ale gréku jsem měl v minulosti jen jednu a moc se v nich neorientuji.

Ale jo, to je v normě. Ono by se to jinak odpovídalo kdyby je mohl člověk vidět, přeci jen ty fotky, i když jsou pěkné, stejně to není ono. Špatně se odhaduje velikost a zkreslují celkový dojem. Škoda, že mají ta U, šikanovat tě nikdo nebude, ale bude problém s výjimkou pro mladé. Ty zkažený papíry, nejsou náhodou z Hradce Králového z roku 1996 a 19997 ?

je nutné kontrolovat i úplná mláďata (do jednoho roku věku), když jsou chovaná v teráriu? A ještě se chci zeptat jaké by měla mít zhruba želva přírustky váhy v poměru cm/g (hermanni).Existuje nějaké vodítko, jak poznat správnou váhu želvy? Jak často želvy vážíte?

No preventivní kontrola je vždy dobrá, alespoň jednou v roce. Nezáleží na tom kde je želva chována. Krmíš jistě správným krmením tj. volně rostoucími rostlinami, takže těch příležitostí k napadení endoparazity je jistě dost.
Co se týká váhy, žádné tabulky, včetně těch co se ti třeba podaří někde vyštrachat, specielně u T.hermanni b. neplatí, tomu můžeš věřit. Strašně záleží na původu želv(viz. již uvedená fota). Navíc někteří jedinci rostou výrazně rychleji než jejich sourozenci. Proto doporučuji: podívej se na želvu, působí-li zdravě a aktivně, má-li "faldíky", tukové zásoby patrné u předních i zadních končetin a okolo krku, tak se jí nesnaž nacpat do jakékoliv tabuky a buď spokojená, máš zdravou želvu. Pozor ať toho tuku zas není příliš mnoho.

No tak je to správné. Hned vím co mám fotit, tak já vám děvčata zkusím něco vyfotit. Já k vetům nechodím, většinu si musím dělat sám. Za prvé bych želvy všechny nepřevezl. Za druhé mě silně vadí jak každý vet píchne želvě širokospektrá antibiotika bez provedených citlivostí, a vitamíny. To teda umím taky a jsem přesvědčen, že to není správné. Takže já chodím jen když je úraz, a to si ještě setsakra hlídám co vet vymyslí.

Musím to uvést na správnou míru. On není veterinář jako veterinář, to je potřeba si uvědomit. Ale když odpovídám na různé dotazy tak fakt dochází k takovým situacím, že je mě z toho špatně. Představte si, že veterinář zcela vážně plánoval přišít želvímu klukovi penis, protože si ho spletl i s majitelkou té želvy se střevem. Další perla, veterinář chtěl poranění karapaxu (téměř perforaci) ošetřit nějakou speci pryskyřicí. No a to jsou jen dva malé příklady. Takže, než půjdete k vetovi tak si důkladně zjistěte zda je to odborník přes plazy.

To je jednim slovem na bliti. Nejaka mala holcicka mela zelvu u veta, ktery byl byvaly spoluzak jeji mamy (myslim). Porad nevedel co s ni, mel ji tam silene dlouho, prej, ze je alergicka na vitaminy. Bylo to podezrely. Pak ji ve zveraku poradili dobryho veta, donesli k nemu zelvicku, ten zjistil, ze ma myslim nejaky zanet v brisku, lecil a zacalo se ji darit lip.