Kořeny v teráriu
Přivezli jsme si z dovolené pěkné kořeny a chtěla bych je dát želvičce do terária, aby se mohla pod ně schovávat a měla to zajímavější. Nevím jestli je potřeba je nejprve nějak očistit a ošetřit, abychom jí tam nezavlekli nějaké parazity či plísně. A nevadí když je dřevo místy trochu ztrouchnivělý? Mám to ztrouchnivělý obrousit? Předem díky za reakce.
Já bych si s tím hlavu nelámal.
Možná když to necháš chvíli nad vařící vodou, tak horké páry nějaké drobné živočichy, co by mohli želvičce způsobit problémy, zabijou. Přinejmenším tím nic nezkazíš.
Já bych to taky neřešil.
nejlepši je vyvařit tak 30m
viz akvaristika:
staré ztrouchnivělé dřevo pryč - stejně by upadlo, hnilo ...
starý plech a šup s kořenem do trouby - vyšší teplota, než ve vodě.
ale nepodpal barák
jedním vrzem můžeš vzít i šutry a písek - preventivně
Kolega krokodýl už to tu jednou vyslovil, ops napsal: lépe nějaký ten mravenček či brouk, který dříve nebo později stejně někam uteče, než krásný kořen, plný zahnívajících a plesnivějících mrtvolek bezobratlých.
A co nějaký nátěr? Nebo je lepší je nechat bez nátěru?
Bez
Zařídila jsem se podle rady Krokodýla a Khora - t.j. neudělala jsem s kořenem nic, jen trochu obrala ztrouchnivělé části. Už ho máme v teráriu skoro měsíc a želva vypadá spokojeně. Dříve měla úkryt v kamenné jeskyňce, ale jakmile jsme tam dali kořen tak zalézá už jen pod něj. Vypadá spokojeně a tak je asi v tomto případě lepší nechat přírodniny v přírodním stavu. Přemíra péče je někdy na škodu.
Přesně tak, přírodniny mají být "přírodniny v přírodním stavu". Pokud se člověk snaží mermomocí přírodu neustále zlepšovat, tak následky vidíme všude okolo. Pokud je potřeba "hygienické" terárko, což někdy potřeba bezesporu je, tak si nemá hrát na to, že hygienické není. Nalakovaná "přírodní" větev alespoň mě připadá horší než sádrový trpaslík, ten alespoň přizná, že trpaslík je. Navíc se kořen, větev atd. dá kdykoliv vyměnit.
Nebudu zakládat nové téma tak: Sehnal jsem si do terárka v lese pěknou haluz (pro hada) byla spadlá na zemi ale má v sobě sem tam nějakou dírku (asi červotoč). Jak tohle dřevo mám ošetřit? Je velké a do trouby se nevleze. Napadlo mě postříkat savem ve vodě nebo chlorňanem ve vodě. Co navrhujete?
No, mozna me nekdo bude kritizovat, ale ja bych s nim nedelal nic. Mam hadu a jesteru dost a nikdy jsem to u zadneho hada ci jestera nedelal a no problem :) VH
No, červotoč to asi nebude, ale nějaké dřevokazné potvůrky by se vám vylíhnout mohly. Já tedy nikdy kořeny ani větve nijak neupravuji (jen hadicí s pořádným proudem vody). Ale jednou se mi ze zábradlí na schodišti vylíhli tesaříci - bohužel nemám foto. Byla to jen jedna generace, takže se mi tam zřejmě neusadili nastálo.
ok dík vám ...... sem si říkal že to co žere dřevo na hada nepoleze . Ho teda nijak ošetřovat nebudu
To je nejlepší, opláchnout z hrubé špíny a hotovo.
já teda větev i úkryt z kůry vysušil a následně nalakoval matným lakem na dětské hračky. nevypadá to nijak kýčovitě, jak zde někdo poznamenal. Ale bude to můj první had, tak se možná trochu moc bojím, aby na něj něco nenalezlo
no já nevím .... něco nalakovaného v terárku by se mě asi hnusilo
To jsem poznamenal já. Samozřejmě na to může mít každý jiný názor. Ale uvědomte si, že had nebo želva jsou normální živočichové, kteří žijí v přírodě. Pochybuji, že pokud na něj "něco" vleze, tak z přírodní větve. Rozhodně si nemyslím, že na větvích v naší přírodě čekají různé breberky na to, až si tu větev náhodou dá někdo do terárka s hadíkem nebo želvou, následně slezou a předmětného živočicha zákeřně zahubí.
Rozhodně bych ale doporučil dekorace (větve atd.)častěji měnit. Myslím, že riziko je větší, když v terárku je třeba rok stejná byť nalakovaná větev.
asi je to opravdu věc názoru, chápu a jsem si vědom, že v přírodě nikdo větve nelakuje, ale taky mají zvířata v přírodě určitě více různých parazitů než v terárku. a krom parazitů by přírodní větev určitě více natahuje vlkost a následně rychleji hnije. ale jak říkám, bude to můj první had, takže časem budu možná praktikovat jinej způsob úpravy větví
Pravda, rychleji hnije, stejně, případně rychleji než v přírodě. Strouchnivělé dřevo v přírodě je svět sám pro sebe, mnohokrát jsem v trouchnivějícím dřevě, případně pod ním, našel např. vejce ještěrek, mladé ukryté slepýše a spoustu jiného života. Ale je to opravdu věc názoru.
nemám nic proti strouchnivělému dřevu, nedávno jsem na takovém pařezu pořídíl tuto fotku
ale v terárku ho prostě nechci
Chápu, ale například pro mě by to bylo to nejkrásnější terárko.
Trouchnivej pařez je ideální kousek do spousty terárek (mloci, slepýši, ropuchy a kde co dalšího), od jisté doby dávám přírodně zařízenému terku přednost a většinou to funguje v pohodě, minulej rok se mi třeba v terárku vylíhnul kozlíček dazule.
Co to proboha je? Evokuje to ve mě pocit, že to terárko muselo být prostě ohromné
To je brouk, takovej tesařík z dlouhatánskejma tykadlama, i když jméno by evokovalo domácí zvíře a terárko bylo v normě 80x50x60 cm, prostě se tam vloudila přirodní větev, v který byl zakuklený. Bylo to docela hezký překvápko. A hadi z toho sice byli na větvi, ale to hlavně proto, že na těch větvích jsou prakticky pořád (psohlavci), jinak jim to bylo šumák a tesařík je ani nechtěl zahubit. jinak je u mě celkem běžné, že v teráriu spolu s hady (nebo dříve i ještěry a obojživelníky) žije různá droboť třeba z listovky (od pavouka po stonožku) a substrát si žije svým životem a nikdy se mi nestalo, že by hadi něco "chytli", zato při chovu víceméně "čistě" se mi občas stávalo, že se objevil nějaký roztoč (ono to souvisí i s ventilací, ale mám pocit, že jsem si je většinou přitáhnul z myšma - laboratorníma), takže teď už to vůbec neřeším, jen to na hrubo proberu, vyházím slepýše, myši a velké brouky a jde to do terárka.
Aha už mě svítá, co se týká toho broukaPokud se podaří udržet v substrátu alespoň kapku života, je to 100% vždy lepší než cokoliv jiného, terárko není cítit, nedochází k invazím jednoho druhu "breberek", protože se vzájemě srovnají, atd., přesně jak píšeš.
já nakonec tu větěv postříkal savem ...... pak jsem ji opláchnul vodou. Jak dlouho bych měl čekat? Za jak dlouho to vyprchá? ........ někdo mě říkal že 6 hodin ...... nechal jsem to 24 hodin a nesmrdělo to ..... když jsem to dal do terárka tak začal smrdět .... ale nevím jestli to savo nebo to dřevo ................ za jak dlouho to savo vyprchá?
Savo???
Ja teda neviem, ale na Tvojom mieste by som tú nasavovanú vetvu vyhodila niekde poriadne ďaleko a našla by som si druhú... Nič, vôbec nič by som s tou novou nerobila.
fuj, savo pryc!
Savo tři dny, po třech dnech se úplně vypaří se vším všudy
nevím co máte proti savu ......... je to vlastně 60% roztok chlorňanu .........vlastně chlor a ten byl ještě zředěný tím opláchnutím. Co proti tomu máte jestli chodíte do bazénu tak tam toho svinstva je daleko víc. Navíc už to je 48 hodin a je to vyprchané...
Ptal si se, tak se ti snažili všichni přednést svůj názor. Pokud jde o mne, tak samozřejmě respektuji tvé rozhodnutí, přesto, že názor mám úplně opačný. Pokud je to 48 hodin chlór bude již zřejmě pryč, pokud se do dřeva nevsákl nějak mimořádně hluboko. Zjistíš to čichem, pokud větve dáš do uzavřeného prostoru. Chceš-li opravdu udržet terárko sterilní, budeš muset opakovat celý postup při každém krmení, při každé defekaci hada atd. Má to smysl?
No já tu větev našel v lese na zemi .... a chlorňan jsem měl zrovna doma (otčín je správce bazénu) ..... vsáknout hluboko jsem to nenechal. Chtěl jsem čistě prevenci abych si tam nezanesl nějakého "haj*la". No větev tam dám až zítra ..... sice chlorem už nesmrdí ale
záleží jaké savo- jaký typ jsi použil, já občas na dezinfekci používám taky, je to typ co se používá na dezinfekci vody- pitné ve studních, to vyprchá po 30min. jestli se to používá jako dezinf. pitné vody tak nevím proč by to mělo ublížit hadovi.
Do studny se může použít normální SAVO taky, ono záleží hlavně na koncentraci a taky z vody v otevřené studni to vyprchá snáz než, když se nasákne do dřeva a to je ještě ke všemu v uzavřeném teráriu. Když není savo pořádně odvětrané, tak chlór ve vyšší koncentraci může třeba poškodit sliznicí.
Chlor je strašný prevít na sliznice, vzpomínám, když jsme s kamarádem v hodině chemie chtěli pořádně poznat HCl a neodborně jsme si přičichli, docela jsme si pobrečeli a teklo nám hodně z nosu. Jinak je nejlepší asi ta horká voda a pak vysušit, jestli chceš nějaké přípravky, tak jsou různé desinfekce, které se používají ve zdravotnictví, např. myslím, že Septoderm, který se stříká na kůži, je baktericidní, fungicidní a virucidní, takže určitě účinkuje a ještě po opláchnutí vodou nemůže nic způsobit. Toť můj názor
A co takhle použít na dezinfekci neostomozan. Namočit celý kořen do roztoku a nechat to tam přes noc?? Nebylo by to lepší než Savo???
Já udělala v konvici vodu a ve vaně jsem kořen přelila horkou vodu, asi dvakrát. Vypadalo to docela užitečně a všechno je ok
Jo přesně tak Verčo přelil jsem ho 3krát vodou a bylo to.