Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AGAMA VOUSATÁ

Dobrý den.
Pořídili jsme si 2 agamy vousaté od chovatele ze Sedlčan. Jsme úplný začátečníci a tak bychom potřebovali pár rad do začátku. Jsou měsíc staré. Potřebovali bychom vědět jestli je dostatečně krmíme. Dáváme jim denně 8 mini cvrčků a ob den 4 červy. Cvrčky válíme ve vitamínové směsi Nutri Mix rep. Asi hodinu po vysypání cvrčků jsou cvrčci pryč. Na radu chovatele máme v terárku pouze misku s vodou na pití. Rosení nám kvůli plísni nedoporučil. Na internetu a v knížkách jsme se však dočetli, že každodení rosení je důležité. Tak nevíme...
Při krmení agamy vždy chvíli pozorujeme a vidíme lovit jen jednu. Nečekáme však až uloví všechny cvrčky a tak nemáme jistotu jestli žerou obě. Obě jsou však čilé a vypadají stejně. Doufáme že není možné, aby jedna hladověla, snad se před námi jen stydí lovit a loví až když odejdeme. Můžete nám dát nějaké rady do začátků a odpovědět na naše dotazy? Předem děkujeme.
Lucie Procházková, 16 let

Červy bych omezil na maximálně jednou týdně nebo i méně, dal bych jim i sarančata, všude jich teď skáče dost, zkusil bych jim nabídnout i zelené krmení (pampeliška listy i květy, jemně nakrájené čínské zelí, nahrubo nastrouhaná mrkev), většinou ho začínají jíst až později, ale chce jim to nabízet, v dospělosti by měla většinu potravy tvořit právě rostlinná složka. Klidně je denně nebo obden přímo na ně jemně poroste, ať se dostatečně napijou, pokud máte dobře větrané terárium, tak to není problém. Zkuste určitě vypozorovat, jestli žerou obě, aby ta jedna nebyla utlačovaná, ta druhá jí klidně většinu cvrčků vyloví, můžete je občas zvážit, aby bylo jasné jestli nehubne. Nikde nepíšete o zdrojích světla a tepla. Agamy potřebují dostatek světla a UV A a UV B. Buď pravidelně slunit (pozor na přehřátí, musí mít možnost stínu) nebo kvalitní UV B zářivka (Narva, Sylvania) nebo lampa (T-Rex), pro intenzitu světla lze přisvítit neutrálně bílou zářivkou, lokální vyhřátí až nad 35 st., ve zbytku terária okolo 25 st., v noci může být pokles i pod 20 st.

Předem děkuji za rady a odpověď.::) Svítíme jim infračervenou bodovkou Exo Terra Heat Glo 50W, Sun Glo 75W a na vyhřívání mají ještě topný kámen. Jenže nyní v těch vedrech je to problém, mají v terárku 37 stupňů i když je všechno, kromě denního světla Sun Glo, vypnuté. Musíme koupit nějaké světlo, které nehřeje.:x: Zeleninu( hlávkový i čínský salát, pampelišky listy, sedmikrásky, melouna....) dáváme, ale zatím žádný zájem. Lucka:-D

Ty horka jsou nepříjemná, pokud chcete jen světlo, tak bych použil zářivky (normální neutrálně bílé, mají vysokou svítivost), ty hřejou přeci jen méně a jako lokálku bych použil jen slabší bodovku (reflektorová žárovka) tak 25 W, má tu výhodu, že hřeje hlavně pod sebe v úzkém kuželu. Možná ani tu ne, jen ty zářivky. Pár dní to bez UVéčka vydrží a až bude příjemněji, tak zas najedete na Sun glo.

Přesně tak, červy nedávám pogonám vůbec, mládata rosím denně nebo obden, dokud nezačnou žrát zelené. Důležité je osvětlení a taky se mi osvědčilo mít mládata tak do 4 měsíců věku v menších teráriích cca 40x40x40cm. Pokud ta druhá agamka nebude žrát a bude viditelně chřadnout, budeš jí muset oddělit a chovat zvlášt, než se rozežere a trochu povyroste. Jinak je životně důležité pro takto malé pogonky správné podávání vitamínů a minerálů, to se tu již probíralo ve starších příspěvcích.

hlavně nedovol, aby jedna vyrostla víc než ta druhá, jsou to kanibalové a navzájem po sobě v případě menšího jedince útočí. Měla jsme 3, teď už mám jen 2, protože dva samci mi maličkou samici sežrali. byla slabá už od narození, ale stejně mi jí bylo dost líto:( Jinak jsou už dospělí, na zeleninu jsem je nikdy nenaučila, vijimečně si dají jablíčko nebo pár kousků něčeho zelenýho, ale v podstatě vůbec...jinak zářivnky s UV nejsou třeba, to jsem konzultovala s chovateli, kteří odchovávají rokem desítky jedinců. Ale pokud máš možnost je čas od času vystavit na sluníčko, určitě to udělej, jsou potom moc rády:-) jinak se mi ještě osvědčila skrýš v terárku, jelikož jsou to dva samci, tak občas probíhají spory o teritorium;-)a nezapomeň an vitamíny a hlavně minerály:-)

agamy moc rosit napotrebují stací kdyz jim kolem misky date kus nejakého mechu který budete rosit...hlavně v období svlíkaní.me se taky stava ze jedna sezere potavu te druhé.takze ji pri kazdem krmeni odchytnu nakrmim tu mladsí a pak nakrmim tu druhou.vitaminy by jim stacit meli.skuste jim k tomu vsemu podavat hodne ovoce..jalka,mrkev,banan...okurka,salat,zeli atd....preji hodne uspechu s chovem;-)

Mláďata jsou na nízkou vlhkost dost citlivá a mohli by se jim špatně svléknout periférní části těla (prsty, špička ocásku), v krajním případě může docházet až k jejich zaškrcení a mohou o ně přijít. Klidně denně naroste část substrátu a obden jemně namlžte přímo na agamku, hlavně při svleku. Starší jedinci už nejsou na nízkou vlhkost citliví, stačí je porosit jednou až dvakrát do týdne. Ovoce raději nedávejte vůbec nebo jen minimálně, obsahuje spoustu cukrů, lepší je v zimě použit jemně nasekané čínské zelí, strouhanou mrkev, rukolu, polníček (takové lupínky na táckách v hypermarketech) atd. a v létě hlavně nasekané listy a květy pampelišek. U mláďat někdy trvá i pár měsíců než začnou baštit i rostlinnou potravu, ale je třeba jim nabízet, aby se to měli šanci naučit. Starší mláďata a dospělci už mají poměr rostlinné a živočišné složky vyrovnanější. Já jim nabízím odrostlým a dospělým "zelené" denně, hmyz cca 3x týdně a jeden den úplnou hladovku, mláďata do půl roku krmím denně obojím.

Ja se jen ptal mam strach ad ji neprevitaminuji.Koupil jsem kapky jmenuji se electrolize supplementa jeste v Brne na burze kupuji udelanej sacek za 30.Ze je tam vsechno.Mam si jeste poridit neco jineho nebo to staci.

Ze je tam vsechno

tak to ti asi moc neporadím, jestli ti to stačí. O těch kapkách píšou, že jsou pro rehydrataci zvířat a měl by obsahovat minerály hořčík, draslík, sodík a vápník, takže uplně špatný to asi nemusí být, mám s tím přípravkem ale nulový zkušenosti, takže v tomhle se podle mě neřiď.
V zásadě a pokud žere agama dost zelenýho, měl bys přidávat hlavně vit D3 (pokud nesvítíš UV výbojkou) a kalcium, ostatní vitamíny i minerály by si měla vycucnout z cvrků a zelenýho (listová zelenina obsahuje i dost toho hořčíku, draslíku a sodíku, některá i dost vápníku). Ty cvrčky aspoň den před podáním může nakrmit nějakou dobrou zeleninou, příjem vitamínů se tak zvýší.