Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AGAMA VOUSATÁ

Dobrý den.
Pořídili jsme si 2 agamy vousaté od chovatele ze Sedlčan. Jsme úplný začátečníci a tak bychom potřebovali pár rad do začátku. Jsou měsíc staré. Potřebovali bychom vědět jestli je dostatečně krmíme. Dáváme jim denně 8 mini cvrčků a ob den 4 červy. Cvrčky válíme ve vitamínové směsi Nutri Mix rep. Asi hodinu po vysypání cvrčků jsou cvrčci pryč. Na radu chovatele máme v terárku pouze misku s vodou na pití. Rosení nám kvůli plísni nedoporučil. Na internetu a v knížkách jsme se však dočetli, že každodení rosení je důležité. Tak nevíme...
Při krmení agamy vždy chvíli pozorujeme a vidíme lovit jen jednu. Nečekáme však až uloví všechny cvrčky a tak nemáme jistotu jestli žerou obě. Obě jsou však čilé a vypadají stejně. Doufáme že není možné, aby jedna hladověla, snad se před námi jen stydí lovit a loví až když odejdeme. Můžete nám dát nějaké rady do začátků a odpovědět na naše dotazy? Předem děkujeme.
Lucie Procházková, 16 let

agamy moc rosit napotrebují stací kdyz jim kolem misky date kus nejakého mechu který budete rosit...hlavně v období svlíkaní.me se taky stava ze jedna sezere potavu te druhé.takze ji pri kazdem krmeni odchytnu nakrmim tu mladsí a pak nakrmim tu druhou.vitaminy by jim stacit meli.skuste jim k tomu vsemu podavat hodne ovoce..jalka,mrkev,banan...okurka,salat,zeli atd....preji hodne uspechu s chovem;-)

Mláďata jsou na nízkou vlhkost dost citlivá a mohli by se jim špatně svléknout periférní části těla (prsty, špička ocásku), v krajním případě může docházet až k jejich zaškrcení a mohou o ně přijít. Klidně denně naroste část substrátu a obden jemně namlžte přímo na agamku, hlavně při svleku. Starší jedinci už nejsou na nízkou vlhkost citliví, stačí je porosit jednou až dvakrát do týdne. Ovoce raději nedávejte vůbec nebo jen minimálně, obsahuje spoustu cukrů, lepší je v zimě použit jemně nasekané čínské zelí, strouhanou mrkev, rukolu, polníček (takové lupínky na táckách v hypermarketech) atd. a v létě hlavně nasekané listy a květy pampelišek. U mláďat někdy trvá i pár měsíců než začnou baštit i rostlinnou potravu, ale je třeba jim nabízet, aby se to měli šanci naučit. Starší mláďata a dospělci už mají poměr rostlinné a živočišné složky vyrovnanější. Já jim nabízím odrostlým a dospělým "zelené" denně, hmyz cca 3x týdně a jeden den úplnou hladovku, mláďata do půl roku krmím denně obojím.

Ja se jen ptal mam strach ad ji neprevitaminuji.Koupil jsem kapky jmenuji se electrolize supplementa jeste v Brne na burze kupuji udelanej sacek za 30.Ze je tam vsechno.Mam si jeste poridit neco jineho nebo to staci.

Ze je tam vsechno

tak to ti asi moc neporadím, jestli ti to stačí. O těch kapkách píšou, že jsou pro rehydrataci zvířat a měl by obsahovat minerály hořčík, draslík, sodík a vápník, takže uplně špatný to asi nemusí být, mám s tím přípravkem ale nulový zkušenosti, takže v tomhle se podle mě neřiď.
V zásadě a pokud žere agama dost zelenýho, měl bys přidávat hlavně vit D3 (pokud nesvítíš UV výbojkou) a kalcium, ostatní vitamíny i minerály by si měla vycucnout z cvrků a zelenýho (listová zelenina obsahuje i dost toho hořčíku, draslíku a sodíku, některá i dost vápníku). Ty cvrčky aspoň den před podáním může nakrmit nějakou dobrou zeleninou, příjem vitamínů se tak zvýší.