Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odčervení

Dobrý den,
prosím podtřebovala bych poradit jak mám odčervit želvu.Vím,že se odčervuje drontalem,jestly je něco speciálního pro terarijní zvířata to nevím.Ale nevím jak ho mám do ní dostat,legoušovi to je v poho ale s želvou si nevím rady,myslíte že se ta tableta může rospustit ve vodě a sřikačkou nějak vpravit želvě do tlamičky,nemůžu jí nějak ublížit tou stříkačou.V žrádle nemám 100%jistotu že to pozdře.
Také jsem se dočetla v knize,že se dá odčervit metronidazolem(ENTIZOL).je to možné a dá se to použít i na legouška.Ale píšou že je to na deset dní to je určo lepší ten drontal.červi teda nemají ale nemám je dlouho tak jistota je jistota.
Děkuji

Entizol je na menší potvůrky. Drontal je to správné, nebo lépe, jedna z možností. Prášek normálně dej želvičce do pusy za kořen jazyka(pokud možno). A ještě než začneš, tak si nech udělat rozbor trusu. Každý neodůvodněný léčebný pokus není pro želvu ničím co by jí mohlo prospět.

Takže, želvu vezmeš do levé ruky, palec a ukazováček pravé ruky číhají na to až želva povystrčí hlavu, je zvědavá , takže to dlouho netrvá.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60142.jpg]
Jakmile se želvička splete a povystrčí hlavu tak jí za ní čapnu.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60143.jpg]
Potom je třeba palecem a ukazováčkem levé ruky chytit želvu těsně za hlavou za krk.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60144.jpg]
Tím se vám uvolní pravá ruka
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60145.jpg]
Nehtem palce pravé ruky se jemně dostaneš mezi čelisti želvíka
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60146.jpg]
Zafixuješ otevřenou držtičku ukazováčkem pravé ruky a můžeš do želvy nacpat co si vzpomeneš.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P72 60147.jpg]
Stačí to takto?

Dobry den!

Taktiez mam problem suvisiaci pravdepodobne s odcervovanim :-(. Korytnacku mam zatial len 2 tyzdne ale hned nasledujuci den po kupe som zistila ze ma cervy. Veterinar vykonal rozbor trusu povedal ze ma premnozene cervy (biele kratke nitkovite) dal mi do striekacky daku vitaminovu kasu ktoru som aplikovala. Po 2 tyzdnoch cerviky uz volne v truse nebadat... ALE... za ten cas co ju mame doma vaha korytnacky pomaly klesa. je cula, aktivna ale NEZERE. V priebehu dvoch tyzdnov toho zjedla minimalne mnozstvo takmer nic. Tak neviem ci mam pockat alebo zajst k veterinarovi ktory je viac-menej specialista na psy a macky aby jej daco pichol. Z povodnych 316g ma teraz po 2 tyzdnoch rovnych 300g.

Lenko2, pokud má ten tvůj vet rozum, tak ta "vitaminová kaša" nebyli vitamíny ale endoparazitikum ve formě pasty. Podle tvého popisu se jednalo o roupy. Dokážou želvě znepříjemnit život pouze při opravdu invazivním napadení. Při normálním režimu je v trusu nezjistíš, pouze jejich vejce. To, že příliš nepřijímá potravu, může být dost dobře následek odčervení. Pokud byla původní invaze opravdu silná, tak dochází při likvidaci parazitů k lehké intoxikaci organizmu želvy toxiny, které usmrcení parazité vylučují. Takový stav se brzy samovolně upraví. Navíc, tebou udávaný váhový úbytek představuje cca 5% z celkové váhy želvy a to nic neznamená.
Podávej vyváženou stravu a nezapomeň na tekutiny. Rozhodně bych nenechával do želvy žádného veta "daco pichat". Uvidíš že stav se upraví.
Meldo na mokré želvy dej bacha, postup je stejný ale místo fixace otevřené papuly ukazováčkem použij raději něco méně zranitelného , např držátko kávové lžičky. Co se týká rozkrmování, tak cca před patnácti lety jsem měl tu čest s korálovkami. Dělával jsem jich relativně dost a to zase mě připadalo dost problematické.
Elis děkuji za uznání, ale jde jenom o nutnost a praxi, nic v tom není.

Invazia "roupu" (mrle po slovensky) bola taka silna ze v truse boli az klbka tychto cervikov. Nastastie toto zamorenie netrvalo dlho lebo korytnacka vyzera dobre oci ma velke je tazka a aktivna. Podla Vasho prispevku neostava nic len trpezlivo cakat...

Veto urcite rozum ma :-) akurat sa mi zda ze nema vela skusenosti s plazmi. Je to odbornik na chlpacov. Preto som nesmierne rada ze existuju diskusie takehoto typu aspon v Cechach a clovek nie je odkazany len na veterinara v svojom meste. Je super ze na otazky menej skusenych odpovedaju skuseny chovatelia ako ste vy. Venuju nam kopu casu a trpezlivo odpovedaju na vsetky otazky. Este raz dakujem. ;-)

Ideální by bylo provést po ukončení léčby rozbor trusu. Jenže ne vždy na to má člověk chuť a čas. Stejně ve venkovních výbězích a při krmení potravou z "louky" dojde často k napadení želv roupy a škrkavkami. Takže já bych želvičku zařadil a preventivně na konci léta provedl odčervení celé skupiny.
Opakuji, že pouhým pohledem nezjistíte přítomnost těchto parazitů. Proto je zcela pravděpodobné, že i ostatní želvy nějakého toho červíka mají, takže myslím, že odčervením celé skupinky nemůžete nic zkazit.

Dnes som bol pre istotu zobrať korytnákov zo záhrady, lebo sa mi zdalo, ze počasie je dosť nepríjemné a nemám vyhrievanú búdku. Večer som ich okúpal a v truse jednej bol poriadny kopec malých bielych červov. Chcel som sa spýtať, či to zatiaľ možem nechať tak a odčerviť až koncom jesene? Plánujem ich totiž, hneď ako bude krajšie vrátiť do výbehu a to by bolo odčervenie úplne zbytočné.