odčervení
Dobrý den,
prosím podtřebovala bych poradit jak mám odčervit želvu.Vím,že se odčervuje drontalem,jestly je něco speciálního pro terarijní zvířata to nevím.Ale nevím jak ho mám do ní dostat,legoušovi to je v poho ale s želvou si nevím rady,myslíte že se ta tableta může rospustit ve vodě a sřikačkou nějak vpravit želvě do tlamičky,nemůžu jí nějak ublížit tou stříkačou.V žrádle nemám 100%jistotu že to pozdře.
Také jsem se dočetla v knize,že se dá odčervit metronidazolem(ENTIZOL).je to možné a dá se to použít i na legouška.Ale píšou že je to na deset dní to je určo lepší ten drontal.červi teda nemají ale nemám je dlouho tak jistota je jistota.
Děkuji
už se to tu nedávno probíralo mrkněte sem: http://tera.poradna.net/question/view/7296-odcerven i-zelv
Entizol je na menší potvůrky. Drontal je to správné, nebo lépe, jedna z možností. Prášek normálně dej želvičce do pusy za kořen jazyka(pokud možno). A ještě než začneš, tak si nech udělat rozbor trusu. Každý neodůvodněný léčebný pokus není pro želvu ničím co by jí mohlo prospět.
jakou na to máte fintu?
No tak to než bych popsal, tak to jdu raději vyfotit, nicméně do váhy cca 5kg se dá s jakoukoliv želvou dobře manipulovat.
Takže, želvu vezmeš do levé ruky, palec a ukazováček pravé ruky číhají na to až želva povystrčí hlavu, je zvědavá , takže to dlouho netrvá.
Jakmile se želvička splete a povystrčí hlavu tak jí za ní čapnu.
Potom je třeba palecem a ukazováčkem levé ruky chytit želvu těsně za hlavou za krk.
Tím se vám uvolní pravá ruka
Nehtem palce pravé ruky se jemně dostaneš mezi čelisti želvíka
Zafixuješ otevřenou držtičku ukazováčkem pravé ruky a můžeš do želvy nacpat co si vzpomeneš.
Stačí to takto?
Ahoj,tak to je mazec.Opravdu,bez těh fotek bych nevěřil,že to jde.Názorná ukázka parádní,nestyděl bych se je použít pro nějaký článek.
No tak to by mě ve snu nenapadlo, že by to mohlo někoho zajímat.
Pro mně není problém ručně rozkrmit mládata užovek,ale nedovedu si představit jak tahám mojí samici T.scripta scripta za hlavu,pak jí otevřu tlamu a dám jí tam prášek.Klobouk dolů.Máš to vychytaný.
No já žasnu! Takhle vymalovaný návod jsem si ani ve snu nepředstavovala! Jste fakt profík Klobouk dolů a díky za názornou ukázku!!!
Dobry den!
Taktiez mam problem suvisiaci pravdepodobne s odcervovanim . Korytnacku mam zatial len 2 tyzdne ale hned nasledujuci den po kupe som zistila ze ma cervy. Veterinar vykonal rozbor trusu povedal ze ma premnozene cervy (biele kratke nitkovite) dal mi do striekacky daku vitaminovu kasu ktoru som aplikovala. Po 2 tyzdnoch cerviky uz volne v truse nebadat... ALE... za ten cas co ju mame doma vaha korytnacky pomaly klesa. je cula, aktivna ale NEZERE. V priebehu dvoch tyzdnov toho zjedla minimalne mnozstvo takmer nic. Tak neviem ci mam pockat alebo zajst k veterinarovi ktory je viac-menej specialista na psy a macky aby jej daco pichol. Z povodnych 316g ma teraz po 2 tyzdnoch rovnych 300g.
Lenko2, pokud má ten tvůj vet rozum, tak ta "vitaminová kaša" nebyli vitamíny ale endoparazitikum ve formě pasty. Podle tvého popisu se jednalo o roupy. Dokážou želvě znepříjemnit život pouze při opravdu invazivním napadení. Při normálním režimu je v trusu nezjistíš, pouze jejich vejce. To, že příliš nepřijímá potravu, může být dost dobře následek odčervení. Pokud byla původní invaze opravdu silná, tak dochází při likvidaci parazitů k lehké intoxikaci organizmu želvy toxiny, které usmrcení parazité vylučují. Takový stav se brzy samovolně upraví. Navíc, tebou udávaný váhový úbytek představuje cca 5% z celkové váhy želvy a to nic neznamená.
Podávej vyváženou stravu a nezapomeň na tekutiny. Rozhodně bych nenechával do želvy žádného veta "daco pichat". Uvidíš že stav se upraví.
Meldo na mokré želvy dej bacha, postup je stejný ale místo fixace otevřené papuly ukazováčkem použij raději něco méně zranitelného , např držátko kávové lžičky. Co se týká rozkrmování, tak cca před patnácti lety jsem měl tu čest s korálovkami. Dělával jsem jich relativně dost a to zase mě připadalo dost problematické.
Elis děkuji za uznání, ale jde jenom o nutnost a praxi, nic v tom není.
Invazia "roupu" (mrle po slovensky) bola taka silna ze v truse boli az klbka tychto cervikov. Nastastie toto zamorenie netrvalo dlho lebo korytnacka vyzera dobre oci ma velke je tazka a aktivna. Podla Vasho prispevku neostava nic len trpezlivo cakat...
Veto urcite rozum ma akurat sa mi zda ze nema vela skusenosti s plazmi. Je to odbornik na chlpacov. Preto som nesmierne rada ze existuju diskusie takehoto typu aspon v Cechach a clovek nie je odkazany len na veterinara v svojom meste. Je super ze na otazky menej skusenych odpovedaju skuseny chovatelia ako ste vy. Venuju nam kopu casu a trpezlivo odpovedaju na vsetky otazky. Este raz dakujem.
Este by som sa chcela spytat spravidla po kolkych tyzdnoch je vhodne vratit korytnacku z karanteny do vybehu k ostatnym?
Ideální by bylo provést po ukončení léčby rozbor trusu. Jenže ne vždy na to má člověk chuť a čas. Stejně ve venkovních výbězích a při krmení potravou z "louky" dojde často k napadení želv roupy a škrkavkami. Takže já bych želvičku zařadil a preventivně na konci léta provedl odčervení celé skupiny.
Opakuji, že pouhým pohledem nezjistíte přítomnost těchto parazitů. Proto je zcela pravděpodobné, že i ostatní želvy nějakého toho červíka mají, takže myslím, že odčervením celé skupinky nemůžete nic zkazit.
Dnes som bol pre istotu zobrať korytnákov zo záhrady, lebo sa mi zdalo, ze počasie je dosť nepríjemné a nemám vyhrievanú búdku. Večer som ich okúpal a v truse jednej bol poriadny kopec malých bielych červov. Chcel som sa spýtať, či to zatiaľ možem nechať tak a odčerviť až koncom jesene? Plánujem ich totiž, hneď ako bude krajšie vrátiť do výbehu a to by bolo odčervenie úplne zbytočné.
Vlastne asi s tým veľmi čakať nemôžem, bo sa už trikrát vyšpinila a pokaždé su to smradľavé guličky plné červov. Ešte spomeniem, že je to minuloročné mláďa, u druhej takisto starej som to spozoroval tiež.