Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kupuji želvu

Ahoj, po dlouhém studování si končně kupuji mládě testudo Hermanni. S chovem dospělých želv mám zkušenosti, ale nechci nic zanedbat v péči o mládě. Prosím o radu zda je vhodné krmit granulemi pro želvy či zda je vhodné mládě zazimovat. Děkuji moc za odpověď

Testudo hermanni b. Dva sourozenci NZ/2003 vlevo želva, která vyrůstala a byla živena tak, jak by to podle mě mělo být. Vpravo želvička, kterou zde mám na "léčení" a jejíž současní majitelé podlehli "odborné literatuře". Želva trpí rachitidou, chovem v příliš velkém suchu a zcela nevhodnou skladbou potravy. Vidíte příliš intenzivní nepřirozený růst, zborcený skelet krunýře atd.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P73 00216.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P73 00210.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P73 00212.jpg]

Děkuju moc za rady, už jsem si želvičku přivezla domů a chovatel mi doporučil mít v terárku smíchaný písek s hlínou a furt vlhčit. I Vaše doporučení je založeno na vlhkým prostředí. Musím se přiznat, že jsem si vždy myslela, že naopak želva potřebuje sucho, nejlépe nějaké hobliny nebo třeba kokosový substrát. Ale samozdřejmě jsem poslechla radám. Přijde mi to ale hrozně studený. Chci pro ni to nejlepší.

Dnes jsme vyrazili ven "nakopat" hlinitopísčitou zem do terária. Doteď jsme používali lignocel,ale na základě rad chci udělat výměnu. Než se do toho pustím, chci se ještě zeptat jestli stačí vlhčit tuto hlinitopísčitou směs nebo je dobré udělat jí vlhký koutek z jiného materiálu (hobliny?). A ještě jedna věc - ta směs je asi více písková než hlinitá - nemám do ní přimíchat třeba rašelinu? Také jsem slyšela, že samotný písek se má tepelně zpracovat- provařit,propéct... Ale u takovéto směsi to asi není vhodné, aby tam pak nehnily ty mrtvolky, že?

Ikvéčko - zeminu neprepekaj, pôvodne som mala aj ja takú myšlienku, no rýchlo som uznala, že nie je dobrá. Potvrdili mi to tu aj skúsení - takže bez prepekania a bez uhnívajúcich mŕtvoliek.
Čo sa týka vlhkého kútika z iného materiálu, v našom prípade si o to zažiadala naša malá chovankyňa. Za nič na svete sa nechce zahrabať do piesčito-zemitého substrátu. K tomuto účelu preferuje iba hobliny. Najskôr sme jej ich dali do terárka v plytkej krabičke, aby sa to udržalo oddelené. Lenže jeden mieni a druhý mení a milá želvička miesto toho, aby vliezla do hoblín v krabičke, vykutala pár hobliniek von do terárka a skončilo to tak, že spala vlastne pod krabičkou... :-). Na druhý deň sme hoblinky vysypali voľne do terárka - do kútika, v ktorom spáva, z drevenej doštičky sme jej urobili nad týmto miestom striešku a fungujúca želvo-spálňa, ktorá sa páči našej korytnačke, bola na svete. Možno ale, že Tvoja korytnačka by o ňu ani "nezakopla". Asi to treba vyskúšať.

Hlínu bych nepřepékala, šlo mi hlavně o ten písek - ten se prý upravovat má. Tak nevím jestli by se to mělo nějak oddělit a propařit nebo to nechat být. A pokud bude želva ochotná zahrabávat se do této směsi - je její vlhkost dostatečná? Tedy myslím jestli ji z toho želva dokáže vstřebávat. A ještě jedna věc - dokáže se na tomto substrátu želva otočit z polohy na zádech? Dosud jsme měli lignocel a na tom se jí to nikdy nepodařilo. Nebo to zvládne jen dospělá želva?

Je vidět, že jste děvčata čistotná, usuzuji z toho, jak Vás ta sterilita písku stále trápí. Pokud Vám to udělá dobře tak ten písek klidně vypucujte:-)
Želva bude spokojená v každém případě. Otočit se do správné polohy dokáže i ta malinká želva, pokud ovšem je substrát natolik soudržný, že se má kde packou zachytit. Je potřeba to vypozorovat.