Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chronická rýma?

Zdravím, ráda bych se zeptala na vaše názory na přeléčení chronické rýmy (?) u želvy - konkrétně u mě Testudo hermanni b. - větší samičky - již ji mám pár let, někdy tak trochu nahlas dýchá - jistě, "pomáhá" si tím při dýchání, dělá to hlavně, pokud je třeba vyrušená, nebo se prostě "něco děje". Zdá se mi, že třeba ráno, když je dávám ze skleníku do výběhu, tak dýchá o něco hlasitěji než pak během dne, trochu to připomíná sípání. Ráda bych se zeptala, dá se nějak vypozorovat/zjistit, zda by mohlo jít o chronickou neléčenou rýmu např. z minulých let nebo je to opravdu jen to přirozené dýchání? Přeléčili byste preventivně? Díky.

Předmět Autor Datum
Má vaše želva suchý čumák, nebo takový průhledný vodový výtok s občasnou bublinkou při odfrknutí, ne…
KHor 30.07.2007 13:37
KHor
pokud se jedná o chronickou rýmu, těžko s ní něco uděláte a preventivně ji přeléčit nemá cenu,pokud…
hadalik 30.07.2007 13:39
hadalik
Moc díky za odpovědi. Želva má čumák suchý, žádný výtok ani bublinky jsem u ní nikdy nepozorovala, t…
Jana 31.07.2007 09:42
Jana
Takže to bude zřejmě opravdu v pořádku. Při rýmě totiž vždy dochází k výtokům. Hlasitější, intenzivn…
KHor 31.07.2007 10:00
KHor
Ještě jednou díky. Snad to je opravdu ok. Mějte se. poslední
Jana 31.07.2007 10:14
Jana

Má vaše želva suchý čumák, nebo takový průhledný vodový výtok s občasnou bublinkou při odfrknutí, nebo hustý mukózní výtok? Když si položíte ucho na první třetinu karapaxu, slyšíte jak dýchá, nechrčí ji to na plicích?
Ono těch příčin může být totiž víc, od cizího tělíska v nosních dutinách (osiny z trav), po přirozené intenzivní dýchání při ranním zvyšováním teploty. Ne vždy se musí jednat o rýmu.

pokud se jedná o chronickou rýmu, těžko s ní něco uděláte a preventivně ji přeléčit nemá cenu,pokud má tu ,,chronickou rýmu již delší dobu, jistě má patologické změny na plicích s kterými nic neuděláte, to už vrátit nejde. Spíše se snažte podpořit imunitu a vyhýbat see rizikovým prostředím a vlivům.

Moc díky za odpovědi. Želva má čumák suchý, žádný výtok ani bublinky jsem u ní nikdy nepozorovala, také jsem neslyšela žádné chrčení. Tak snad je to tedy v pořádku, snad se jedná o to zintenzivnění dýchání, když se ráno zvyšuje teplota - jak jste psal - ráno je to opravdu nejintenzivnější. Ale tu osinu samozřejmě vyloučit nemohu...

Takže to bude zřejmě opravdu v pořádku. Při rýmě totiž vždy dochází k výtokům. Hlasitější, intenzivní dýchání právě po ránu při zvyšování teploty je zcela normální, želva ví že teplota vzduchu je vyšší než má ona a intenzivní ventilací se snaží toho využít.
Na druhou stranu při vysokých teplotách "funí" také, ale je to jiné, jakoby oddychují.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru