Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem had pro začátečníka

Čau chtěl bych se zeptat na nějakýho hada, který je vhodný pro šestnáctiletýho začátečníka , maximalní délka hada by měla být kolem 1.5 m a jeho cena by měla být do 2000kč. Chtěl bych párek hadů , tak aby se taky jednoduše rozmnožovali.Prosím poraďte. Předem děkuji za odpověďi.

Čau, no uplně nejvhodnější je užovka červená (Pantherophis guttatus),starší název Elaphe guttata, nebo užovka černá (Pantherophis alleghaniensis), starší název Elaphe obsoleta.
Potom taky korálovky, např. Lampropeltis triangulum sinaloe - to byl muj prvni had.
S pozdravem MF.

Jo souhlasim s nima, že nejlepší je užovka, nebo korálovka i když některy druhy užovek můžou dorůst i 180 cm, ale to až v úplné dospělosti. Taky jsem si jist, že pro začátečníka je vhodná i všemi okecávaná Python regiuska, která dorůstá akorát do těch 150 cm a je to mazlíček.

okecávaná?? a četl jsi tady ty diskuze týkající se vystrašených majitelů (začátečníků) jak jim jejich regiuska nechce žrát?? co mají proboha dělat?? Jestli regiusku, tak za předpokladu, že si o ni něco začínající chovatel přečte, hlavně o nežravosti, stresu apod.. Protože já nevim jak ostatní, ale já když čtu, že si někdo jako prvního hada koupil regiusku už jen čekám, kdy přijde vystrašenej s tím, že mu týden nežere. Osobně bych dala přednost užovce červený nebo nějaké korálovce a regiusku třeba časem. ;-)

Dej si tady do vyhledávače krajta královská a informací budeš mít hroudu. Taky s tímto hadem začínám a myslím, že pokud něco načteš a budeš mít trpělivost tak je to do začátku supr had. Hlavně vydej trochu energie do hledání tady na fóru a neptej se na věci které tady jsou napsané 100x jinak budeš nemile odbyt, protože už toho bylo napsané dost a dost třeba http://tera.poradna.net/question/view/8646-krajta-k ralovska
http://tera.poradna.net/question/view/4442-zacatecn ik-krajty-dotazy
http://tera.poradna.net/question/view/7112-krajta-k ralovska
http://tera.poradna.net/question/view/2167-krajta-k ralovska-pro-zacatecnika
mohl bych pokračovat donekonečna tak hodně štěstí;-)

postačí 100x50x50 (cm.)Mláděti postačí samozřejmě zatim menší. S tim sklem tak trochu nerozumim jak tlusté?? koukni na www.ifauna.cz kolem 1000+- dej si pozor na faremní odchovy atd (v žádnym případě nekupuj)... snaž se koupit jedině od chovatele. teplota by měla bejt 26-32 v rozmezí terárka... tj pod žárovkou třeba 32 a na druhym konci tera 26-28. Proto bych ti doporučil místo normální žárovky bodovku ,která vyhřejvá spíš pod sebe. no miska s vodou ,aby se tam had vešel celej a náký ty větve na šplhání a samozřejmě nákej podklad lignocel,rašelina.... ostatní dekorace sou na tobě

Svatá prostato. :-) Pravda pravda. Čivava je dobrá. Ona korálovka je stejně do začátku vhodnější,než regiuska. Zanedlouho by jsi tu takhle mluvil o krajtě,že ta ...... nechce žrát. :-)
Pro Boss: Všemi okecávaná regiuska je to nejvhodnější pro začátečníka. A i s ní nejsou problémy s rozmnožováním. Jen tak dál. Tímto přístupem tu bude víc a víc začínajících chovatelů ve stresu a o krajtách ani nemluvě. ;-)

Ja si dovolim jednu poznamku - tenhle typ dotazu je hlavni duvod, proc jsem prestal odpovidat na iFaune a pak i na Reptariu - to jsou lidi tak blbi, ze se nekouknou treba na te iFaune, jestli se nekdo neptal na to same? Ach jo.

Co se tyce hadu, tak bych doporucil jeste Lampropis fuliginosus - uzovka domaci - krasne hade :)

VH

to jsou lidi tak blbi, ze se nekouknou treba na te iFaune, jestli se nekdo neptal na to same?

Bohužel jsou*). Navíc, tady vyhledávání vůbec není. A když náhodou je, tak nefunguje, a když funguje tak nic nenajde (ironie, samozřejmě).
Delší dobu uvažuju o tom, že tyto dotazy budeme zamykat. Na druhou stranu jsem rád, že poradna získává větší a větší oblibu, nemluví se tu sprostě a nikdo nikoho neuráží, tak bych nechtěl "zbytečně" prudit. Jak se ale který z moderátorů k dotazům podobného typu postaví je jen a jen na něm ;-)

//edit// tak se to dá řešit taky: http://tera.poradna.net/question/view/9226-chov-had a-pro-zacatecnika

*) ostatním se omlouvám

Mas pravdu :), samozrejme 8-) Ale stve me to - ty sam si urcite pamatujes casu, kdy byly jen knihy a casopisy a jake bylo shaneni literatury a kdyz uz si clovek neco sehnal, tak si toho vazil a sebevzdelaval se. Co ted? Staci najet na netu treba na teraporadnu a je to ... Nevolam po starych casech, jen by bylo fajn, kdyby mladata taky trochu premejslela :) :i:

VH

No, byla trochu jiná doba. Hlavně těch teraristů bylo méně, ale když dítě doneslo domů ještěrku, čolka či užovku, tak u teraristiky vydrželo. Dneska je to módní trend, většinu začátečníků to omrzí, ale pár jich bude pokračovat.
Pro zadavatele: Důležitější je co se ti líbí, ne co ti kdo poradí.

tak pro regiusku bude uplně stačit terárko třeba 90x40x40 a dení teplota tak kolem 28-30C a vnoci tak 21C jako na dno terárka můžeš dát třeba kokosovou drt a s cenou to podle toho jestli je to z vlastního odchovu a nebo jestli je to nějakej import cena od chovatelů je asi tak 1500kč a z toho dovozu se dají sehnat za 900kč

Čau, za 1. vyřiď svému otci že to co říká je naprostá kravina a když o tom nic neví tak at se do toho nemontuje. krajta kralovska vžadnem připadě nesežere psa. Jinak ta regiuska je taky pro začátečníky vhodná ale spíš bych ti doporučil ty užovky nebo korálovky a jestli se ti nelíbí guttata tak je ještě uplná spusta jiných užovek.
S pozdravem MF.

MF: Nemusí to být tak nereálné, vzrostlá hladová regiuska by čivavu, krysaříka nebo malé štěně klidně zvládnout mohla, kdyby třeba synátor zapomněl zavřít terárium. Navíc jestli mluví mládenec se svým otcem, tak jak předvedl, tak pochybuju, že řekl něco delšího než: krajta, vole..., z čehož se druhová příslušnost neurčuje snadno, takže měl třeba oprávněnou obavu. Podobný případ jsem zažil, je pravda, že v něm hlavní roli hrál vzrostlý hroznýš, ale zdatně mu sekundovaly dvě čistokrevný peršanky (o dost těžší a mohutnější než čivava a spol.). A nakonec bych ještě dodal, že otec má zřejmě dost co mluvit (montovat se) do toho, co bude mít v baráku a je jen na synovi, aby ho argumenty a taky chováním (zodpovědnost) přesvědčil, že o život žádnému členovi rodiny nepůjde (jedině snad nějaký tý čivavě).

krokodýl: no samozřejmě že to uplně nerealne neni, ale ja bral v potaz že nějaka čivava či co, neni přirozenou potravou a že krajta bude dostatečně krmena potkany aby nebyla tak hladová, že by mohla zautočit a sežrat psa. My máme doma taky psy, sice větší než čivava, žádný německý ovčák to není je to Welsh corgi cardigan a moje krajty s něma nemaj žádný problém. A to co řákáš o otci je taky pravda, ale pokud by opravdu dotyčný budoucí chovatel krajty neuvedl o jakeho hada jde. Ale zase nemám rád lidi co říkají něco o zvířeti o kterém vubec nic neví a nejhorší je že i když jim to vysvětlíš, tak oni si myslí svoje a že mají pravdu, pár takových lidí sem potkal. A to co si napsal "A nakonec bych ještě dodal, že otec má zřejmě dost co mluvit (montovat se) do toho, co bude mít v baráku a je jen na synovi, aby ho argumenty a taky chováním (zodpovědnost) přesvědčil, že o život žádnému členovi rodiny nepůjde (jedině snad nějaký tý čivavě)." s tím sohlasím.

Nejprve si musíš uvědomit, že rodiče pokud se o tebe starají a tvou zálibu budou v tvém věku jistě financovat do toho mají co mluvit. Jestli to jak mluvíš o otci je pouze póza "tvrdého chlapa" tak tím tady na nikoho dojem neuděláš. A pokud máš opravdový zájem o chov nějakého hada pro začátek je opravdu nejlepší jak již bylo zde řečeno nějaká užovka. To, že jsou nejdostupnější a odpustí nejvíce chyb v začátcích neznamená, že nejsou krásné a atraktivní. Regiusky nejsou pro začátečníka asi opravdu to nej. To ti potvrdí každý kdo se jejich chovu věnuje (ne jen že má doma jednu pro radost). Jinak přeji mnoho úspěchů a radosti v tvých začátcích. Každý jsme začínali.

No já např. bydlím s rodiči ..... je mě 18 a živí mně a přez to vrážim do mé krajty k. peníze já (z brigády atd...) Mamině se to nelíbilo a říkala že až megi (krajta) vyroste tak mě uškrtí protože je to škrtič ................................. njn platím ji já a ona mě do otho nemá co kecat .... hned jak jsem megí přivezl tak z ní byla nadšená :-D

Jasně, předpokládám že přispíváš i na elektriku :-) , v prasátku máš rezervu na veterináře a počítač s ostatními věcmi denní potřeby ti dones Ježíšek? No, jinak máš pravdu že rodiče jsou "povini" podporovat zájmy svých dětí, ale ti volové si za to zaslouži taky trochu slušnosti.

no aby ses nedivil ........ mám u terárka jednofázový elektroměr a platím jim ..... takže proti megii nic namítat nemuže. V prasátku mám velkou rezervu protože i když dělám školu tak mám i brigádu (dobře placenou) .......

to já bych si krajty koupil a terárko bych dostal k narozkám a staral bych se o ně jenom já kupoval bych jim potravu i vybavení terárka bych si taky koupil ale mýmu otci nikdo nevysvětlí že nemůže zabit psa a mám Maltézáka kterej je nadměrně velkej a stejne by byl v dolnim patre a krajty v hornim , a chtěl bych se zeptat: v nasem Zverimexu mají mládě Hroznýšovce Duhovýho je vhodný pro začatečníky ??? a omlovám se za opakující se otázky. Prominte.

podle mě by to to mohl být i klidně e.c.cenchria ty jsou tak bez problémoví akorát o něco delší,ale zas tenší...sem taky začátečník mám k.královskou a toho cenchriáka,ale máte pravdu s tou krajtou že není moc pro začátečníky mám s tím vlastní zkušenosti!!!přeju hodně uspěchu..,

Pokud porovnávám stejně dlouhé hady, tak bych řekl že maurus je tak na stejno s reginou a cenchriáč slabší. Ale je to taky trochu individuální (samec/samice, obézní/pohublý atd.) Samo když vidíš velikýho mauruse (cca 160 cm) a normální reginu (120-130cm), tak už to může dělat slušný rozdíl v objemu. Ale při stejné délce bych neřekl, že by maurus byl nějak extra macatější než regina. Na druhou stranu už jsem je celkem dlouho neměl možnost porovnat a paměť může přeci jen klamat.

mě se osobně víc líbí E.c.c. má hezčí barvičky než maurus,ale samozřejmně se každýmu líbí něco jinýho..,podle mě cenchriač není nijak zvlášt´ náročnej než třeba k.královská´,stačí nastudovat nějaký ty informace a dodržet pár důležitých zásad a myslím že s ním nebude žádnej problém!..

Tak záleží na tom, jak to bude mít zařízený (hroznýšovec), je sice noční, ale stejně si může najít časem nějaký oblíbený místečko a bude vidět i přes den. Krajta královská je taky soumračný živočich a byla by vidět stejně jako hroznýšovec. V podstatě každý had se rád ukryje, když má možnost, ale naopak většina si jich časem zvykne na ruch v okolí a vystavuje se často i přes den (i jinak noční druhy), takže to bych jako problém neviděl. Pokud jde skutečně o poddruh Epicrates cenchria maurus, tak je pro začátek poměrně vhodný, jak velikostně (okolo 1,5 m) tak nároky na chov. Na rozdíl od krajty královské bývá bezproblémovým žroutem, ale zase může být trochu víc startovací, ale pokud je zvykán na manipulaci od mláděte, bývá většinou mírný.

dobrý den,
jen bych se ráda zeptala, kdo je vlastně začátečník? máme doma 3korálovky. 2roky+dvě 8měsíců, ale nejsem o nic zkušenější, než před 2lety. Občas mi hadi nežerou a pokaždé začnu být po 3týdenní dietě dost nervozní, jestli už si dá, nebo nedá .
jsou prima, děti je milují, ale uvažujeme o něčem větším a hlavně přítulnějším. Máte někdo tip na hada, který se dá ochočit a volně pouštět? Kdysi jsem jednoho takového viděla, ale je to 10let a vím jen to, že se jmenoval karel:-D
naše l-t-sinaloe se pouštět nedají, protože je pak nemůžeme najít :-))
díky za tip
trochu zkušený začátečník

Jo já mám taky korálovku něco přes rok, ale té hladovka vpodstatě nic neříká, ale je to teda pořádně neschopnej lovec, do myšky půl hodiny jenom vráží čumákem než se jí slavnotně podaří zakousnout. Taky jsem chtěl nějakyho hodnyho a hlavně VĚTŠÍHO hada. A prostě mě nenapadla lepší volba než hroznýš královský!! Když si prostuduješ všechny často chovany hadečky tak: užovka je skoro to samo jak korálovka a obr to zrovna není, regiuska je sice tlustá, ale kraťoučká, mládě hroznýšovce duhového se špatně shání, krajta tmavá je zase příliš velká. Boa constrictor plní přece všechny tvoje požadavky! Já ho mám a jsem spokojenej i když je to zatím prcek, tak už teď je větší než korálovka

mně ani tak nejde o velikost, jako o přítulnost. Chtěla bych hada, kterého si můžu vzít na klín, kterého můžu dát bez obav dětem. Když staví domeček korálovce, tak musím přerovnat půl bytu, než ji najdu.
Mně nejvíc vyhovuje potkan (máme mazlíčka - ne krmení), ale manželovi vadí ten zápach a tak je to náš poslední.
pouštíte na volno vašeho hroznýše?

Přesně jak píše VF. Ze spojení "Had a přítulnost" se o mě vždy pokoušejí mrákoty :-/ Had se k člověku NIKDY nepřitulí a NIKDY z něj nebude mazlíček jako třeba ze psa. Vezměte to už konečně na vědomí a nepokoušejte se na tom ani nic měnit. V opačném případě se klidně může stát, že i ten nejmírnější had nebude mít pro vaše "ťuťu ňuňu" pochopení a dá vám to jasně najevo ]:)

Mají trochu pravdu, že "přítulný had" není zrovna trefny stejně jako "ochočenej had"- to je to samo jako "chytrej policajt" prostě ZCELA NEREÁLNÉ!
Ale na rozdíl od PARY si myslím, že hroznýš bude to "ťuťu ňuňu" nebo jak to bylo snášet co to jenom půjde, teda pokud to nebude 10x denně. Ale pokud to bude 1x denně jak to já většinou plním, tak určitě nebude nic namítat.
Jinak svýho hroznýše na volno klidně pustím, protože na rozdíl od korálovky je to zapřísáhlý lenoch a vím, ža když ho dám třeba na postel tak tam i za půl hodiny na 90% bude (většinou zahrabanej pod peřinou), to korálovka skáče i ze stolu.
Navíc korálovka má už na většinu míst vstup zakázán, protože se vyprázdňuje kamkoli, jenom ne do svýho terárka, to u HROZNÝŠE NEHROZÍ:-)

Já bych to nepaušalizoval. Vesměs bývá hroznýš klidný. Některý ale za jakoukoli manipulaci uštědří razítko. Měli jsme dost kousavý kousek. Takže

Ale pokud to bude 1x denně jak to já většinou plním, tak určitě nebude nic namítat

tohle očividně neplatí. Dokonce i u takových kliďasů,jako jsou regiusky se najdou kousavci - taky jednu takovou,co pro razítko daleko nezajde, máme. Nějaké paušalizování a tvrzení téměř s jistotou,že nebude nic namítat není na místě.

Já vím, že se najdou nervní jedinci, ale když se to vezme celkově tak si myslím, že to moje tvrzení docela platí. Beru to ze svých zkušeností což znamená pročtení hordy literatury a pokecání s chovateli (no byli jenom dva), kteří vlastní dospěly kousky. Já sám mám toho svýho prcka sice teprve 4 měsíce a koupil jsem ho u chovatele jako měsíční batole, ale už od začátku byl v pohodě. Navíc ho můžu srovnat s korálovkou kterou už mám přes rok a to byl na začátku pěknej útočník. Taky už si párkrát tak "ze srandy" hryzla do hroznýše, myslím že kdyby to bylo obráceně tak korálovce můžu vytesat náhrobní kámen:x:

No celkem blbá:-/? Bolí to když kousne křeček? Prostě je to kousnutí, ale nasr... křeček je fakt horší, hadi mají jehličkovité zuby, takže rána vypadá jako dvě U z krvavých teček. Většinou stačí opláchnout, stříknout septonex a je po parádě. Jediné, co se může stát, že se jí nějaký zoubek ulomí a zůstane v ráně, pak hrozí hnisání, něco jako podebraná tříska, většinou stačí rýpnutí jehlou a vymáčknutí (hnis+zub) a pak zas ten septonex a je zas po parádě. V podstatě kousnutí od užovek do 2 m a hroznýšovitých hadů tak do 1,5 m je víc leknutí než nějaké extra zranění, po pár minutách o tom většinou nevíš a po pár dnech už ani nenajdeš, kam přesně tě kousli.

Kdyz te kousne had, tak je to spis o tom soku, ze se najednou zakousne, ale to je stejne s kreckem :) Boli neboli - boli poskrabani od ostruzin, popichani od sipku, poskrabani od kocky? Boli, ale da se prezit :) Horsi je, kdyz zacne zvejkat :) To se obcas stane :)
VH

Jinak svýho hroznýše na volno klidně pustím, protože na rozdíl od korálovky je to zapřísáhlý lenoch a vím, ža když ho dám třeba na postel tak tam i za půl hodiny na 90% bude (většinou zahrabanej pod peřinou),

To u mé obsolety také nehrozí. Na peřině nezůstane ani ne minutu, okamžitě se plazí za postel nebo kamkoliv jinam. Šílenou rychlostí.

Juu, ty me desis. To jako mate hada na hrani:?::?::?: To snad proboha ne. :-|Podle toho co popisujes si porid cicavu nebo nejaky podobny zvire, ale myslim, ze had k malym detem nepatri. Ja zvirata vzdycky milovala, ale vim, ze jako dite bych mu z nevedomosti ublizovala. Navic deti dokazou byt celkem surovy (obvykle zase omylem). Nechces si to jeste rozmyslet?

No, jestli mohu doporučit, tak rozhodně Úžovku červenou, protože jsi začátečník a potřebuješ nabrat zkušenosti. Regiusku jsem chtěl také, ale tam musíš mít aspon dvě terárka, protože potřebuješ pro mládě a potom až vyroste, tak nějaké větší a prostornější. Elaphe Gu. je mnohem odolnější a přizpůsobivější "amatérským podmínkám chovu", které jsou omezeny v tvém případě financemi a zkušenostmi, protože takové plně vybavené terárko stojí pár tisíc. Já jsem začínal Elaphkou a mám ji pořád a je to krásnej had, a problém je hlavně v ochočení - ty si třeba teď myslíš jaká je to super věc mít doma hada, ale věř nebo ne - jsou s tím starosti jak z dětskem. Musíš dodržovat vlhkost, teplotu, když přijde nemoc a nebo cizopasníci musíš to umět vyřešit, nebo nežraní a nechuť k jídlu a další věci.:-/
Jsou to prostě starosti, ale i radosti a vše:) :puff:
No rozhodni se:)A měj se a hodně zdaru:)

Tak jak to je, jednou píšeš, že mu je třičtvrtě roku, pak půl roku, taď zas, že ho máš rok a půl, tak si to srovnej a pak v klidu napiš, jak to je. V teráriu 60x30x30 cm můžeš mít hada tak maximálně metrového, této délky může maurus dosáhnout už okolo věku rok a půl. Ale může i déle. OK.