Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želvárko s 1 stěnou?

Ahoj, napadlo mě, že bych vyrobila želvárko ve skříni. Mám v ní výklenek, do kterého se dává třeba hifi-věž. Takže jediné co by bylo zřejmě třeba je přední sklo a něco na dno. Myslíte, že by to šlo? Že by tam šel dostatek kyslíku atd.? Pokud někdo nerozumí, tak výška terárka by byla cca 40 cm a přední sklo by dosahovalo třeba 30. Jinak by bylo želvárko celé v uzavřeném prostoru.

koukni sem , ať se nemusí psát všechno znova.
V tvým případě bude ale asi problém s větracími otvory. Pokud je skříň ze všech stran obklopená dalším nábytkem a nemáš možnost ani v bokách ani ve stropě vyříznout díru, zapomeň na to. Jinak jaký by byli rozměry terárka? 30x40 je na jakoukoli ževu málo...

Rozměry zhruba 70x40x40, to by pro jednu želvičku stačit mohlo ne? Otvor sice je obklopený nábytkem, ale vlevo dole je další otvor, takže po levé straně dole by mohl být větrací otvor, ale nevím jak stačí malý. Možnost otvoru by byla cca 40x10, ale jak je to dole, tk by z želvárka asi vypadával nějaký bordýlek, že? Jinak....i v případě želvy bych to dřevo musela natírat kvůli vlhku? To mě vůbec nenapadlo. Nevím si moc rady kam bych ji ubytovala, aby měla dost prostoru a abych na to měla penízky. S letním výběhem zřejmě nebude problém.

To by bylo fajn, není zas takový problém koupit nebo vyrobit ze skel, ale myslíš že je to pro želvu dostatečně veliký prostor?Chtěla bych zelenavku, ta má cca 20 cm pokud vím a v knížce jsem se dočetla, že terárko má být pětinásobně veliký.

U nás běžně chovaný poddruh T. hermanni boettgeri je ještě větší, samice až 30 cm, samci okolo těch 20. Ale to už jsou plně vzrostlá zvířata více než 10 let stará. V tom teráriu bys mohla mít mladou želvu tak do velikosti 12-15 cm (u samce je to tak do 4-6 let, samice dosáhne té velikosti tak ve 3 letech), takže zatím by to stačilo, zvlášť když by většinu sezóny, jak píšeš, mohla trávit ve venkovním výběhu. Takže by šlo jen o kousek jara a podzimu a v zimě by byla zazimovaná. No a za pár let se může vybudovat něco většího, nebo může putovat ze zimoviště později rovnou ven a zpátky zase co nejdéle rovnou do zimování.

A já mám stejně pořád trošku strach, aby ta cirkulace vzduchu byla dostatečná. Takže ještě jednou, aby mě bylo správně pochopeno. Želvárko by se vyrobilo ze 6 skel. Mám prostor o 5 uzavřených stěnách. Čili by se pouze přední sklo udělalo nižší, aby nedosahovalo do vrchu. Větrací otvor by tudíž tvořila "nudle" o velikosti cca 70x10 cm :-|

No soklík aspoň 8-10 cm bych nechal kvůli substrátu atd., jakmile by to bylo celý vyndavací, tak tam vždycky bude problém z propadáváním substrátu a těžko tam dáš nový substrát, když bude celá stěna vyndaná, ne? A jinak se dá na nějaké velké vyklízení vyndat celé terárko ven ze skříňky.

Abych pořád jen neprudil, zkusím taky něco konstruktivního. U terárií třeba pro pavouky mám čelní sklo dělené asi tak v deseti cetimetrové výšce ode dna, podle množství substrátu. Sklo je slepené pružným silikonem, který funguje jako pant a celý vrchní díl se dá vyklopit dopředu - třeba jako dvířka u baru. To umožňuje dobrou manipulaci a substrát zůstává v prostoru za pevně vsazeným sklem. Pokud to není srozumitelné, tak to nafotím.

A proč by se nedalo vyšoupnout, takový terko bude vážit pár kilo. A já myslel tím soklem proužek skla proti vypadávání substrátu. Když napíšeš vyndavací celá stěna, tak jsem to pochopil jako celá přední stěna ode dna až nahoru. Silikonový pant bych u želvy rozhodně nedělal, ta ho spolehlivě vyškrábe.

Ale já budu mít jen spodní sklo a přední sklo....který přidělam do výklenku ve skříni. Tak když říkám nepůjde vyndat, tak nepůjde :-| A taky myslim, že celé přední sklo bych chtěla, aby se dalo odendat, abych měla dobrý přístup. Jelikož jiný než zpředu tam nebude. Musím to ještě nějak vymyslet, aby mi nepropadával substrát, uvidíme. Teď frčím na dovču, mějte se :puff::beer:

Já bych to raději udělal jako celou "bedýnku" a celý bych to do té skříňky šoupnul, myslím, že by to bylo praktičtější, stejně musíš kromě dna udělat i nějaké "bočnice" a pruh vzadu nebo ti vlhkost a želva tu skříňku brzy zlikviduje. Užij si dovolenou8-) a popřemýšlej o tom:i:.