Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zimovat/nezimovat

Chtěla bych se zeptat na váš názor, jestli je nutné želvy zimovat (jestli jim uškodí, když je nezazimuju) nebo jestli můžou být i bez zimování. Jde o želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldi), jak jsou staré přesně nevím, zhruba tak 15 let, ale to je úplný odhad - velikost krunýře mají cca 15x12cm.
Zajímal by mě váš názor i obecně a potom hlavně konkrétně - jedna želva má totiž rachitidu (má trochu, skoro nepoznatelně, měkký krunýř), tak jestli jí nemůže zimování uškodit, jestli není lepší nezimovat a počkat, až na tom bude lépe. Želva je jinak aktivní, přijímá potravu - není na ní vidět žádná změna chování.
(A v souvislosti s tím bych se chtěla zeptat na vaše zkušenosti, jestli na zpevnění krunýře bude stačit více strouhat sépiovou kost na potravu a UVB žárovka Repti Glo 5.0 nebo je nutné řešit to u veterináře nějakými injekcemi? Nemůže želvě velká dávka sépiové kosti nějak uškodit?)
Díky za všechny odpovědi a rady.

Zimovat by měly, je to prospěšné pro jejich zdraví, ale je důležité zimovat správně (teplota, vlhkost). Co se týče toho měkkého krunýře tak tu bych nezimovala, dej jí tu sepiovku do terária ať si ukusuje kdy chce, mám sepiovku ve výběhu pořád a želvy si dají jen tolik kolik potřebují. V zimě ji krm čínským zelím. Žárovky repti glo jsou k ničemu. Podívej se na stránky fy Python a vyber si nějakou kvalitní výbojku. Nejlepší je pochopitelně slunko a venkovní výběh, pokud máš možnost určitě jim ho na příští rok vybuduj a nemusíš řešit žárovky a krunýř. :-)

Bohužel, ta žárovka je koupená teď v srpnu, takže rok s ní asi bude muset vydržet, zavěsím ji co nejníž, snad to nebude tak špatný. Na tu firmu jsem už koukala, někdo to tady doporučoval (možná dokonce ty:), příště si koupím asi zářivku, aby ozařovala větší prostor, a nějakou silnější.
Co se týče toho venkovního výběhu, tak bohužel nemáme možnost, dřív jsme je brávali s sebou, když jsme jeli třeba na týden na chatu, z toho byly želvy úplně nadšené, ale teď už to bohužel nejde.

Veškeré zářivky mají tak malou účinnost, že pro želvy prakticky nemají smysl, daleko lepší pro ně je alespoň občasné slunění (pozor na přehřátí), stačí vzít větší bednu s želvou ven dvakrát třikrát týdně (samozřejmě pokud to počasí dovoluje) na půl až třičtvrtě hodiny a je to mnohem lepší než deset zářivek.

To není špatný nápad, mohla bych je vynést na balkón (problém je, že my v bytě balkón nemáme, jenom na chodbě v mezipatře a ještě s mřížovanými zdmi, takže by musely být v bedýnce). Jen nevím, jestli se jim v bedýnce bude líbit, jsou docela alergické na malý prostor, ale každopádně to zkusím. V centru města je to holt se sluníčkem těžký.

Želvy bych dal i teď co nejvíce přes den na slunce do výběhu, dokrmil je, co to půjde, připravil na zimování a zazimoval alespoň do února, nebo podle váhy co nejdéle. Je to podle mne lepší než je trápit pod zářivkou, a želvě by to nemělo uškodit. Sám jsem jednu hodně rachitickou želvu kurýroval a je to zdlouhavá léčba (1,5 roku) v co nejtvrdších podmínkách (svoboda slunce, pampelišek a dalšího býlí, dostupnost vápníku, absence jednoduchých cukrů a bílkovin). Jde totiž obvykle o rozmazlené a rozmlsané klacky, které umravnit není jednoduché (podobně jako obézní lidi).

Také dávám želvu na sluníčko (v bedýnce), ale teď začínám mít pochybnosti, jestli v tom pokračovat v tomto studeném počasí. I kolem poledne je jen 10 st. a mám pocit, že sluníčko, které občas vysvitne ji moc nezahřeje. Nemůže nastydnout? Navíc je to pro ni asi teplotní šok, když ji z terária dám do takové zimy a pak zase zpět. Co myslíte? Chtěla bych jí sluníčko dopřát co nejdéle, ale nechci jí tím zase uškodit...

Jejda, to jsem skutečně nemyslel tím sluníčkem slunění při mínus deseti :x: O víkendu má být kolem osmnácti, třeba bude i hezky a když opřeš venku o pár cihel zešikma tenké sklo, tak pod ním bude jako v ráji. Ale pamatuj na to, že želva musí mít taky možnost se skrýt, pokud se jí to nebude líbit.

Čím blíž tím líp, oni prakticky skoro nehřejou, přeci jen je to vlastně zářivka, takže spálit se nebo přehřát nemůže. Ale k účinnosti těchto zdrojů jsem poměrně skeptický, každopádně je to lepší než nic a v kombinaci s občasným sluněním to snad může určitý efekt mít.

Jak tak čtu o těch problémech s UVA/B a po zkušenostech s lineárními i kompaktními zářivkami dospívám k názoru, že kapka dobře namíchaného drinku AD3 jednou za měsíc není od věci. Stejně ty zářivky na želvy nefungují a ne každý má tu možnost, vzhledem k pořizovací a provozní ceně, svítit jedné, popřípadě dvěma želvám ultravitaluxkou 300W nebo T-Rexkou 100W. Mě to poslední dobou připadá takové křečovité, každý vymýšlí různé typy zářivek a jiných zdrojů, obchodníci se kapsují a nějak se zapomíná na to, že kapka AD3 vyjde na nulanulaprd a funguje dokonale. Takové zářivky bych pochopil ještě tak u ještěrů a chameleonů. Jediné co u té AD3 není vůbec dobré, je možnost předávkování a většina lidí, ve snaze želvě dopřát to přežene. Já se asi zase vrátím k starým osvědčeným způsobům a nebo to alespoň nějak nakombinuju a bude po ptákách.

Prodává se v lékárně bez předpisu.Já to dělám tak,že jednou měsíčně vyndám ještěrkám misky na pití a nechám je tři dny bez vody.Potom nakapu 12 kapek Conbinalu,do 1 litru vody a dám ještěrkám pít.Roztokem porosím celé terárium.K tomu podávám normálně ostatní vitamíny a používám UV zářivky Repti Glo 10.Jsou pro mně cenově dostupné.:-/

No právě v tom je problém. Já to dělám tak, že želvám do koutku zavřené držtičky kapnu malou kapku jednou za měsíc. Olejová emulze sama vzlíná až do pusy a to stačí. Když je želv mnoho tak to dělám tak, že si pořídím HYDROVIT AD3 přesně podle návodu kápnu do vody a všechna mláďata v té vodě vykoupu. Kupodivu funguje i to, kápnout želvě kapku normální olejové AD3 na krunýř. To jsem ale přestal dělat z toho důvodu, že želva je celá zapatlaná a umaštěná což rozhodně není dobře. Doporučuji poradit se o dávkování s nějakým želvím vetem. Musím se přiznat, že jsem to dávkoval spíš "pocitově", na mou omluvu ale zdůrazňuji že v např. v minulém tisíciletí ti nebyl žádný dostupný vet schopen říct nic kloudného a člověk byl rád, když vet poznal kde má zatažená želva hlavu a kde prdéélku:-) Myslím, že jsem se i trefil, stačí se podívat na odchované dospělé želvy a jsem téměř spokojen.
Combinal AD3 seženeš zřejmě jen v lékárně. HYDROVIT AD3 od veta.
Pro úplnost dodávám, že svítím mladým Repti-glem 8

Mě by to zajímalo hlavně kvůli té mé rachitické želvě. S naší veterinářkou (ačkoliv je to specialistka na plazy) to je taky někdy těžký, na měkký krunýř nám poradila koupit želvě vitamíny... Zajdu za ní a zeptám se jí na to, ale moc nadějí na to, že z ní dostanu něco užitečného, si nedělám. Asi ještě zkusím obvolat nějaké veterináře v jiných městech.

Já bych ty zářivky úplně neodepisoval, pro spoustu zvířat je důležitá i intenzita osvětlení, případně UV A (vliv na zbarvení, aktivitu), takže jako doplněk světla 1 neutrálně bílá a jako zdroj UV A (a minimálně trochu B) třeba kompaktní Lucky reptile nebo silnější reptiglo (8.0 nebo 10.0). No a k tomu kapička kombinalu jednou za měsíc a hodně moooc vápníku.

No to jsem asi zase spáchal já (nejspíš) přečti si, sakrble teď nevím kde to vlastně je. Nicméně použij vaječné skořápky nebo starou zvětralou omítku. Jo a na potravu to nesyp, použij mističku, želvy v případě potřeby si vápník (je-li k dispozici) najdou bez problémů samy.

Já tedy prvním rokem nezimuji. Druhým rokem nechávám želvy normálně usnout cca říjen a budím je na nový rok, každý další rok měsíc přidám, tak jak jsme si o tom povídali. Pokud ale nejsou opravdu odpovídající podmínky, je lepší zimování vynechat i když je to přirozené období želvího života.

Tak přesně takhle to mám já:)).Jedna bílá zářivka+jedna reptiglo 10,k tomu terário vytápím 40W bodovou žárovkou.Vitamíny dávám-Plastin,Vitamix Rep,potom používám vápenný grit,což je přírodní vápenec,mletý na hrubo.Mládata ještěrek ho hodně baští.A všecho posypávám mikrovápencem.To je vlastně to samé,ale mleté na jemno.:))

Tak jsem byla včera ve zverimexu a nabízeli mi tam pouze nějaký písek s mušlemi a mušle, které byly ve formě takových vloček. Jak jsem to pochopila, tak to jsou nadrcené schránky mořských živočichů. To ale asi není to o čem píšeš, nebo ano? Určeno je to pro ptáky - to by souhlasilo - ale raději jsem to nekupovala, chci se nejdříve ujistit, že to je ono. Předem díky za odpověď.