
zimovat/nezimovat
Chtěla bych se zeptat na váš názor, jestli je nutné želvy zimovat (jestli jim uškodí, když je nezazimuju) nebo jestli můžou být i bez zimování. Jde o želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldi), jak jsou staré přesně nevím, zhruba tak 15 let, ale to je úplný odhad - velikost krunýře mají cca 15x12cm.
Zajímal by mě váš názor i obecně a potom hlavně konkrétně - jedna želva má totiž rachitidu (má trochu, skoro nepoznatelně, měkký krunýř), tak jestli jí nemůže zimování uškodit, jestli není lepší nezimovat a počkat, až na tom bude lépe. Želva je jinak aktivní, přijímá potravu - není na ní vidět žádná změna chování.
(A v souvislosti s tím bych se chtěla zeptat na vaše zkušenosti, jestli na zpevnění krunýře bude stačit více strouhat sépiovou kost na potravu a UVB žárovka Repti Glo 5.0 nebo je nutné řešit to u veterináře nějakými injekcemi? Nemůže želvě velká dávka sépiové kosti nějak uškodit?)
Díky za všechny odpovědi a rady.
Jak tak čtu o těch problémech s UVA/B a po zkušenostech s lineárními i kompaktními zářivkami dospívám k názoru, že kapka dobře namíchaného drinku AD3 jednou za měsíc není od věci. Stejně ty zářivky na želvy nefungují a ne každý má tu možnost, vzhledem k pořizovací a provozní ceně, svítit jedné, popřípadě dvěma želvám ultravitaluxkou 300W nebo T-Rexkou 100W. Mě to poslední dobou připadá takové křečovité, každý vymýšlí různé typy zářivek a jiných zdrojů, obchodníci se kapsují a nějak se zapomíná na to, že kapka AD3 vyjde na nulanulaprd a funguje dokonale. Takové zářivky bych pochopil ještě tak u ještěrů a chameleonů. Jediné co u té AD3 není vůbec dobré, je možnost předávkování a většina lidí, ve snaze želvě dopřát to přežene. Já se asi zase vrátím k starým osvědčeným způsobům a nebo to alespoň nějak nakombinuju a bude po ptákách.
A mohl bys o tom AD3 napsat více? Dá se vůbec něco jako Combinal AD3 sehnat v obchodech? A jak je to s dávkováním - AD3 se dá hodně lehce předávkovat..
No právě v tom je problém. Já to dělám tak, že želvám do koutku zavřené držtičky kapnu malou kapku jednou za měsíc. Olejová emulze sama vzlíná až do pusy a to stačí. Když je želv mnoho tak to dělám tak, že si pořídím HYDROVIT AD3 přesně podle návodu kápnu do vody a všechna mláďata v té vodě vykoupu. Kupodivu funguje i to, kápnout želvě kapku normální olejové AD3 na krunýř. To jsem ale přestal dělat z toho důvodu, že želva je celá zapatlaná a umaštěná což rozhodně není dobře. Doporučuji poradit se o dávkování s nějakým želvím vetem. Musím se přiznat, že jsem to dávkoval spíš "pocitově", na mou omluvu ale zdůrazňuji že v např. v minulém tisíciletí ti nebyl žádný dostupný vet schopen říct nic kloudného a člověk byl rád, když vet poznal kde má zatažená želva hlavu a kde prdéélku
Myslím, že jsem se i trefil, stačí se podívat na odchované dospělé želvy a jsem téměř spokojen.
Combinal AD3 seženeš zřejmě jen v lékárně. HYDROVIT AD3 od veta.
Pro úplnost dodávám, že svítím mladým Repti-glem 8
Já bych ty zářivky úplně neodepisoval, pro spoustu zvířat je důležitá i intenzita osvětlení, případně UV A (vliv na zbarvení, aktivitu), takže jako doplněk světla 1 neutrálně bílá a jako zdroj UV A (a minimálně trochu B) třeba kompaktní Lucky reptile nebo silnější reptiglo (8.0 nebo 10.0). No a k tomu kapička kombinalu jednou za měsíc a hodně moooc vápníku.
A ještě poprosím, někde jsem četla, že sépiová kost nemá správný poměr vápníku a fosforu, existuje něco, co bych mohla sypat na potravu, a co by byl buď čistý vápník nebo co by nemělo tolik fosforu?
No to jsem asi zase spáchal já (nejspíš) přečti si, sakrble teď nevím kde to vlastně je. Nicméně použij vaječné skořápky nebo starou zvětralou omítku. Jo a na potravu to nesyp, použij mističku, želvy v případě potřeby si vápník (je-li k dispozici) najdou bez problémů samy.
moje želvička má sépiovku v terárku už půl roku ale ještě se ji nedotkla, tak ji občas nastrouhám a sypu na krmení
Fajn Edíku, mě připadá "demokratičtější" (jak říká Luboš) možnost aby si želvy vybraly. Na rozdíl např. od chameleona to v pohodě dokážou.
Ještě jsem se vás chtěla zeptat od kdy je správné začít zimovat mám roční(vaše 2006)není brzo?Někdo zimuje až od tří let.Aspoň co jsem se dočetla.
Já tedy prvním rokem nezimuji. Druhým rokem nechávám želvy normálně usnout cca říjen a budím je na nový rok, každý další rok měsíc přidám, tak jak jsme si o tom povídali. Pokud ale nejsou opravdu odpovídající podmínky, je lepší zimování vynechat i když je to přirozené období želvího života.
Dobře, zimovat zatím nebudu, ale ještě bych se zeptala zda jí mám svítit celý den přes zimu tak jako vždycky a jestli krmit míň nebo pořád stejně.Děkuju.
Pokud želva nezimuje, podmínky musíte udržet tak jako by bylo léto. Takže vyhřívat a krmit jako obyčejně,