Testudo hermanni h.nebo Testudo hermanni b.?
Prosím o radu zkušenější chovatele než jsem já,tohoto samce jsem před lety kupoval od chovatele jako čerstvě vylíhlé mládě testudo h.h.po shlédnutí fotek p.Khora už si nejsem tak jist jestli se opravdu jedná o t.h.h.či o t.h.b.nebo o křížence předem moc děkuji za odpovědi [img]http://img300.imageshack.us/img300/794/1002089ae9.j pg
[/img] p.s.díky Carlosi za pomoc s foto a ostatním za rady mazal jsem s ní k vet.
Nechci tě zklamat ale posuď sám. Já bych si spíš tipnul na T.h.b. .
T.hermanni hermanni 0,1
T. hermanni hermanni
T.hermanni h. 0,0,1
T.h.h. 1,1
T.h.h. 1,1
T. hermanni boettgeri 1,1
Porovnání samců, zleva T.h.h. uprostřed T.h.b.Peloponés(tam ale běhají kluci skoro stejně tmaví a kontrastní jako T.h.h. pouze jsou kapku větší. V pravo je kluk z Makedonie(obecně mimořádně velká statná a mohutná zvířata)
Možná ty fotky tady už někde jsou, ale teď jsou alespoň pohromadě.
Proč vet, copak mu je? Vypadá v kondici.
vet.naštěstí nepotřebuje,to se týká samičky,té s poraněným ocáskem a otokem,který ani po zásahu vet.nemizí a dle vet.už ani nezmizí
Tak jsme našemu prckovi (11 měs.t.h.h.?) pořídili kamarády.Původně jsme jeli k chovateli pro jednoho,ale neodolala jsem a vzala všechny tři.Takže máme z jednoho rázem čtyři Ale spíše mě zaráží barevný rozdíl mezi nimi.Viděla jsem fotky mladých marignát ve vláknu Mladá testuda,tak vím,že může být škála dost barevná,ale nevím jestli to platí i u hermanek.Nevím jestli budou rozdíly z fotek až tak patrné,ale i tak prosím zkušenější chovatele o jejich názor na druh.(Pokud se to dá tak brzy poznat) Všechno jsou to roční želvičky. Ovšem pokud vložím fotky
1.kousek karapax
ten sám plastron
2.kousek karapax
plastron
3.kousek karapax
plastron
a poslední
Jinak ta první fotka je naše původní želvička a zbylí tři jsou noví.
Tady jsou všichni čtyři pohromadě při koupání, na pohlaví je asi ještě brzo,že? Díky
Pohlaví se dá odhadnout už třeba v roce, ale na to si já netroufám, mě to připadá jako samí kluci, no může to být i úplně jinak. Ta variabilita ve zbarvení je celkem běžná, řekl bych ještě větší než u marginát.
No vzhledem k tomu,že je to od jednoho chovatele,který líhne prý při teplotě asi 28st.tak je to asi bohužel možné.Nebo máte někdo jiný názor?Potěště mě,snad aspoň jedna "holčička"???
Tak to mám obavu, že to budou samci.
bohužel si to myslím taky Ale zatím je to jedno,na chov máme stejně času habaděj,tak si je s láskou vypipláme a pak se uvidí.
Jsou pěkné, na pohlaví si ještě netroufnu ale je více než pravděpodobné, že to kluci budou, vzhledem k těm 28°C. Jo a jsou to Zuzi 100% Testudo hermanni boettgeri. Tak ti držím palce abych se v těch samečcích pletl.
Jo,jo,děkuji za upřesnění druhu.Myslela jsem si to,jenom mě zarazila ta barevná škála.Na fotkách to není tak patrné jako ve skutečnosti.Vzhledem k tomu,že chová více druhů želv,tak mě to znejistilo.Díky
Koukám, že do toho jdeš Zuzi naplno,. To je fajn. Doufám, že ti chovatel vybral mláďata od různých rodičů, pokud to teda myslíš s chovem vážně.
Jo jo,na plno jdu do všeho,manžel se děsí už předem.Jo,měli by být od různých.
Mrknete na tuhle samici, meri 16cm, mam ji 12let, a nevyrosla ani kousek, tudiz je to dospela zelva, vek si netroufam odhadnout, karapax nema krom jizev nic spatneho, rostla je prirodne a pravidelne.
Na plastronu je rana, ma ji prakticky celou dobu, ted na fotce vypada zive, ale je to jen mokre od koupani (teprve budeme zimovat). Podle vybarveni bych to moc nesoudil, nekde ma ty jizvy. Jen me stve, kdyz venku prsi a pak s tim mistem leze v trave. Existuji nejake pryskyrice, nebo neco, cim by sly rana popr. zacelit? Jinak ji to necham tak, jak to je, evidentne ji to nijak nevadi.
Je to T.h.h? Dik.
Já bych řekl že to je t.h.b
No jo, podle zbarveni by to tak bylo, nebo ja nevim, podle ceho si to poznal, to sem napiste taky, T.h.b dorusta daleko vetsich rozmeru ne?
Asi to bude opravdu T.h.b. podle zbarvení podvozku. Mám taky takhle malé dvě samice. Ne všechny boetgery musí být velké. Ikdyž taky jsem občas uvažoval nad tím, zda o T.h.h nejde. Bohužel pokud člověk nezná původ zvířat už asi nikdy na 100% určení nebude možné.
Jo zistil jse¨m to podle zbarvení. ale jsou i menší lokalita t.h.b
Pokud jde o odchyt z končin s mizerným "zásobováním" tedy odněkud z extrémně neúživna, může vzniknout něco jako nanidní forma prostě z důvodu nedostatku potravy v kritickém období růstu.
Ty moje i málo snáší, podobně jako T.h.h. Mají dvě snůšky a pouze dvě až tři vejce na snůšku.
Z některých míst areálu mohou být menší kusy, s tím se samozřejmě sveze i menší snůška.
Rozdíl je mezi thb a thh nejen ve zbarvení a velikosti, ale také lze porovnat šev mezi druhým a předposledním párem břišních štítků U thh je první (mezi druhým párem) šev kratší než ten zadní (mezi čtvrtým párem) u thb je to opačně.
Safra práce, že teď spí. Teď abych si to pamatoval do jara, než se na ně budu moct mrknout. To s tím švem jsem nevěděl, tak doufám, že si na to na jaře vzpomenu.
A co fotky na registráku.
Geniální nápad, to mě vůbec nenapadlo. Dík za nakopnutí.
Není zač.
Občas se mi to stává.
Dobra, takze se zrejmne jedna o T.h.b, jeste uvidime, co rekne jeste nejaky jiny specialista:)
Jinak pokud by nekdo mel na prodej/ nebo nechal pripustit moji zelvu na jare, shanim samce hermanky s cites.
Jeste uvidime jaky podruh. Zatim dik:) Jinak, jak vyspravit ten karapax asi nevite, napisu e- mail nejakymu profikovi.
Není třeba to nějak vyplňovat, pokud je tam tvrdý suchý povrch, tak to nevadí.
Ahoj Vaclave, ve svém chovu mám skupinu 1.3 T.h.b ,které měří do 15cm a pocházejí z lokality v Chorvatsku. všechny 4 jsou 20-30let staré a jsou v čr už spousty let. Snáší 2-3vejce ve dvou malokdy ve třech snůškách.Mimochodem jsou uplně stejně zbarvená jako ta tvá holka (také jsem si myslel že to je T.h.h ale p.Jetmar mě to vyvrátil.) Pochází z velmi chudých oblastí na potravu( samá skála a kámen) většinou jsou hodně otlučené.Jejich mládata jsou i hodně malá až o polovinu než klasické T.h.b a makedonky jsou proti nim obři.Lukáš
Jj. právě takové máme v zahradě taky (určitě ne větší než 18 cm, stáří neznámé), minulý týden se zrovna vylíhli dva prckové - 3,2 x 2,6 cm a 9 g! Oproti jihobulharským, které mají okolo 30 cm (mláďata cca 3,6-3,8 x 2,8 cm, 15-20 g).
Takhle vypadají většinou zvířata z jadranského pobřeží (+ přilehlé vnitrozemí) Balkánu. Typická T. h. "hercegovinensis" (ať už ji kdokoliv považuje jen za formu nebo poddruh, na tom stejně nesejde). Tamní zvířata jsou i o dost menší, než ta z východní poloviny Balkánu.
Samozřejmě tohle je jen můj názor, věřte nevěřte .
No jelikož těch "hercegovinensisek" máme cca 20+, tak ti věřím. Věřte, že mají ještě jeden dost zajímavý znak, který je odlišuje od ostatních hermannek.
Absence inguinale? Tahle ho taky nemá ani na jedné straně, ale na to se nedá úplně 100% spoléhat.
Nebo ještě něco jiného?
Jasně není to 100%, ale většinou to sedí, ono to z té fotky nemusí být dobře viditelné, někdy je jen malé nebo je to tak nafocené, že to vypadá, že není, ale je. Je to jeden ze znaků, celkově vypadají odlišně (tvar těla). Ale podle mě (teď jsem se na ty fotky zas kouknul) to bude z největší pravděpodobností "hercegovinensiska". Ono jich u nás bude celkem dost, lidi jich z Chorvatska navozily dost.