Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo hermanni h.nebo Testudo hermanni b.?

Prosím o radu zkušenější chovatele než jsem já,tohoto samce jsem před lety kupoval od chovatele jako čerstvě vylíhlé mládě testudo h.h.po shlédnutí fotek p.Khora už si nejsem tak jist jestli se opravdu jedná o t.h.h.či o t.h.b.nebo o křížence předem moc děkuji za odpovědi [img]http://img300.imageshack.us/img300/794/1002089ae9.j pg
[/img] p.s.díky Carlosi za pomoc s foto a ostatním za rady mazal jsem s ní k vet.

loading...

Tak jsme našemu prckovi (11 měs.t.h.h.?) pořídili kamarády.Původně jsme jeli k chovateli pro jednoho,ale neodolala jsem a vzala všechny tři.Takže máme z jednoho rázem čtyři :-D Ale spíše mě zaráží barevný rozdíl mezi nimi.Viděla jsem fotky mladých marignát ve vláknu Mladá testuda,tak vím,že může být škála dost barevná,ale nevím jestli to platí i u hermanek.Nevím jestli budou rozdíly z fotek až tak patrné,ale i tak prosím zkušenější chovatele o jejich názor na druh.(Pokud se to dá tak brzy poznat) Všechno jsou to roční želvičky. Ovšem pokud vložím fotky :-?

Jsou pěkné, na pohlaví si ještě netroufnu ale je více než pravděpodobné, že to kluci budou, vzhledem k těm 28°C. Jo a jsou to Zuzi 100% Testudo hermanni boettgeri. Tak ti držím palce abych se v těch samečcích pletl.:-)

Mrknete na tuhle samici, meri 16cm, mam ji 12let, a nevyrosla ani kousek, tudiz je to dospela zelva, vek si netroufam odhadnout, karapax nema krom jizev nic spatneho, rostla je prirodne a pravidelne.
Na plastronu je rana, ma ji prakticky celou dobu, ted na fotce vypada zive, ale je to jen mokre od koupani (teprve budeme zimovat). Podle vybarveni bych to moc nesoudil, nekde ma ty jizvy. Jen me stve, kdyz venku prsi a pak s tim mistem leze v trave. Existuji nejake pryskyrice, nebo neco, cim by sly rana popr. zacelit? Jinak ji to necham tak, jak to je, evidentne ji to nijak nevadi.
Je to T.h.h? Dik.

Takhle vypadají většinou zvířata z jadranského pobřeží (+ přilehlé vnitrozemí) Balkánu. Typická T. h. "hercegovinensis" (ať už ji kdokoliv považuje jen za formu nebo poddruh, na tom stejně nesejde). Tamní zvířata jsou i o dost menší, než ta z východní poloviny Balkánu.
Samozřejmě tohle je jen můj názor, věřte nevěřte :-).

Jasně není to 100%, ale většinou to sedí, ono to z té fotky nemusí být dobře viditelné, někdy je jen malé nebo je to tak nafocené, že to vypadá, že není, ale je. Je to jeden ze znaků, celkově vypadají odlišně (tvar těla). Ale podle mě (teď jsem se na ty fotky zas kouknul) to bude z největší pravděpodobností "hercegovinensiska". Ono jich u nás bude celkem dost, lidi jich z Chorvatska navozily dost.