Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vážení?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, kde seženu něco, čím malého prcka zvážím? Četla jsem, že optimální je váha na dopisy, ale ta stojí přes 1 000. Má někdo jiný nápad nebo zkušenost s vyřazenými váhami na poště nebo něčím podobným...:-D ?

loading...

No, cyhstám se tak na cca ročního prcka. Nevím kolik bude vážit a nevím, jestli se musí želva vážit i v dospělosti, ale prcek rozhodně :-)Mě nenapadlo, že stačí váha s menší gramáží, já našla všude jen minimálně na kilo a to jsou ty kolem 800 Korun, takže díky :-D

Moje roční želvičky váží okolo 40-50g takže ta do 250g ti určitě na začátky postačí.Potom ji můžeš prodat nějakému začínajícímu chovateli a přišetřit pár stovek na dražší.Ale koupíš i okolo 400-500kč s váživostí do min.1kg, spíš 2kg.Je třeba se pořádně podívat na internetu. :-p Ty cenové rozdíly jsou fakt značné ]:(

Tak to mám, našla jsem na netu, že i váha do 2 KG se dá pořídit za 300, což není nic až tak hrozného a poptám se ještě babiček a tak, jestli nemají třeba nějakou na víc nepotřebnou :-)Nebo koupím mámě do kuchyně dárek k narozkám, ona se naštve, protože takový dárky nemá ráda, hodí to po mně a mám to jako 2 mouchy jednou ranou :-D Váha i narozky za 300.....ne, to byl fór :))

No já umím jen maso nebo amolety a ty dělám od oka, ale umím si představit buchtu z kila mouky:-p Manželka váhu občas používá, vždycky strašně nadává že jsem jí vrátil zasviňěnou. Naposledy od želví želatiny. Jo a ta váha lze zjistit i pomocí té odměrky - pokud se tam celá želva dá ponořit.:-)

No, tady bych se trochu Huga zastal. Želvy v kondici jsou ponořené skoro po vršek, takže jejich objem se rovná vytlačenému objemu kapaliny při hustotě ca. 990 kg/m3. Takže se ta hmotnost tímto způsobem čistě teoreticky zjistit dá, ale je to trápení zvířat a svinění odměrky. Váha je fakt lepší. Dvou kil dosáhne želva ca. za 15-20 roků, tedy v době, kdy první váha už bude dávno odepsaná :-D

Já nepochybuju, že ji můžeš potopit i celou, ale stojím si za tím, že zjistíš pouze objem (rovná se vytlačené vodě), ale měrná hmotnost (hustota) každé želvy je jiná a liší se od hustoty vody.;-). Konkrétní příklad - vykrmená želva vytlačí prakticky stejně vody jako hubená při stejné velikosti. Nebo ještě jasněji metr krychlový olova vytlačí stejně vody jako metr krychlový polystyrénu, ale fakt každej váží jinak a oba jinak než metr krychlový vody. Musel bys znát hustotu konkrétní želvy. Prostě to tak fakt nejde.;-).

Pokud se mohu do tohoto problému namotat, tak bych měl řešení. :-/ Podle svého selského rozumu, bych vyvážil oba zmiňované materiály tak, aby se volně vznášeli ve vodním sloupci, bez tendence stoupat, respektive klesat. Potom bude objem tělesem,(včetně tělesa vyrovnávacího), vytlačené kapaliny roven váze tělesa(včetně tělesa vyrovnávacího), které tu kapalinu vytlačilo.Pokud vodu změříme odměrkou a víme, že 1cm3 váží při 4°C 1 g. (Hustota 0,999 97 g/cm3)tak lehce zjistíme váhu např. želvy i bez kuchyňské váhy a s nepatrnou odchylkou.:)) Pro celkovou jednoduchost a přesnost mohu doporučit, kdo by se dnes zdržoval s váhou.;-)

Ano zjistíš objem potopené (možná už i utopené) želvy, dále znáš hustotu vody ( při teplotě 20°C lze počítat 1000 kg/m3, odchylka +- 0,2% je zanedbatelná). Hustotu želvy lze zjistit A) Želva se celá ponoří avšak neklesá ke dnu pak hustota želvy je rovna hustotě vody. B) Želva plave, pak změříme objem vytlačené vody, pak želvu zatlačíme zceala pod vodu a změříme celkový objem. Hustotu pak lze vypočíst, je to však zbytečné, pro určení hmotnosti stačí množství vody želvou vytlačené (jako v bodě A)). C) Želva klesne na dno - nejhorší varianta, místo vody použijeme např. nasycený roztok kuchyňské soli, zjistíme si hustotu a postupujeme podle bodu A), B).;-), nebo použijeme vodu a želvu vyvážíme materiálem o známé hustotě např polystyrenem ( viz. KHor metoda)

Pokud máme želvu doposud živou, doporučuji použít raději kuch. váhy.:-)

Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na váhu mladých korytnačiek. Mám doma mladunkú Testudo Horsfieldii - má 2 mesiace a zaujímalo by ma, či váha 29 g je v poriadku. Za mesiac, čo ju mám pribrala asi 7 g - kŕmim ju púpavou, listami púpavy, ďatelinou, listami ďateliny, skorocelom a skúšala som trošku čínskej kapusty - tá jej ale moc nechutí. Koľko by mala tak mesačne v priemere pribrať? Ja ju teraz vážim radšej každý týždeň, aby som vedela aj do budúcna ako sa jej darilo. Ďakujem za odpovede

Víš Marianko, ono dost záleží na "porodní" váze. Pokud ale tvá želvička přibrala za měsíc 7g, tak rozhodně nemusíš mít obavy, jistě se jí daří dobře. Želvička, když se vylíhne, mívá tak 18-28g. V jednom roce je normální aby vážila okolo 100g +-, pokud si tedy přírůstek znásobíš dojdeš celkem přijatelnému číslu. Potravu podáváš přímo ve vzorovém složení, prostě je vidět, že jsi pečlivá chovatelka:-)Pokud to takto vydržíš vyroste ti krásná želvička. Jo a nezapomínej na "vlhký koutek" jak by řekl KHor:-D

Také mě trápí váha želvičky. Máme dvouletou t. hermani a teď má 140 g. Máme ji necelý rok, ale poprvé jsem ji vážila na začátku září (120 g), takže nemám srovnání o kolik přibrala za rok. Je ta váha odpovídající? Jaký by měl být měsíční přírůstek? Těch 7g platí obecně nebo jen u čerstvých mláďat? Navíc si nejsem jistá přesností kuchyńské váhy - rozdíl 20g během 20 dní asi není reálný,že?

Pokud máte děvčata problém a pocit, že vaše želvičky by měly být tlustější, větší atd. pošlete sem fotku, kde je vidět okolí krku a prdelky se slabinami + základní data a uvidíme. Takto se nedá dobře odpovědět, protože žádné tabulkové velikosti neexistují a pokud ano tak jsou nasmyslné a zavádějící, vždy záleží na druhu, lokalitě, pohlaví, stáří, zimování respektive nezimování, skladbě potravy atd. Já osobně bych raději zařadil do chovu želvu která roste pomalu ve venkovním výběhu, v pěti letech měří 13-14cm, než rychle rostlou "rychlokvašku" která stejné velikosti dosáhne za dva roky. Velikost nic, ale vůbec nic nevypovídá o kvalitě želvy. Pochopitelně nesmí to být např. podražená čtyřletá marginátka, která měří 8cm a váží 80g. To zas ne. I když jsem se s tím také bohužel setkal.:-(

Ďakujem veľmi pekne za informáciu. Som rada, že tých 7g je v poriadku. Nechcem mať doma hladujúcu potvorku :-) Mláďatko mám vlastne od Sysla:)), takže by mala byť inak vo veľmi dobrom stave. Nechcela som niečo zanedbať, tak sa radšej opýtam. A ďakujem za pochvalu, snažím sa. Pravídelne čítam tieto diskusie, takže sa riadim Vašimi radami

[elva4fd3.jpg]

[http://img208.imageshack.us/img208/3806/elva6yu4.jp g]

[http://img208.imageshack.us/img208/3694/zelva2dg3.j pg]

[http://img125.imageshack.us/img125/682/zelva1xb4.jp g]

[http://img208.imageshack.us/img208/1610/ielva3sv3.j pg]

Tak se pokouším vložit sem nějaké fotky, ale nevím jestli se mi to podařilo správně. Doufám, že alespoň některé půjdou otevřít. Nějak to se mnou nechce kamarádit. Jde o "faldíky" naší želvičky. A pokud by to šlo poznat zajímalo by mě i její pohlaví.

Dovolil jsem si "pomoci" při vkládání fotek. Ten další pokus se téměř povedl. Smazal jsem jej, aby tu nebyl zbytečně dvakrát. Můžu-li poradit, doporučil bych za každou fotkou udělat odstavec, tj. stisknout "Enter" :-)(GG)

[http://img158.imageshack.us/img158/9886/zelva1mvi8. jpg]
Díky za pomoc, přidávám v menším pouze tu co tam nebyla vidět. Ještě jednou díky za radu a trpělivost.
[http://img338.imageshack.us/img338/2743/elva5wj0.jp g]
Ještě bych doplnila dotaz. Dávala jsem na veterinu k rozboru trus a dnes mi po telefonu sdělili, že v něm nenašli žádné parazity ani vajíčka, ale že by stejně jí podali raději nějaký prášek, že se paraziti nemusí objevit v trusu každý den (ale třeba jednou za čtyři dny). Nevím jestli s tím mám souhlasit nebo to odmítnout. Želvička některé dny málo žere, proto vlastně i ty starosti s váhou. Také mi nabízejí, že jí dají nějakou vitaminovou směs s aminokyselinami pro zlepšení apetitu ...Co si o tom myslíte? Mám tam s ní zajít?

No paráda, je to móóc pěkně rostlá želvička ve výborné kondici, s jasně patrnými čerstvými přírůstky, faldíky tak akorát. S takovouto dvouletou T. hermanni b. bych já osobně byl spokojen. Nedá se jí nic vytknout. Pohlídal bych pouze plastron, zdá se mě jako kdyby měla odhojené plísňové onemocnění. Podobné mívají i želvy v přírodě, nic to není, na funkci to vliv nemá, jen dát pozor, aby nedošlo k recidivě. Nebo by to také mohlo být způsobeno suchem. Podobné stopy na plastronu mívají i želvičky chované v příliš suchém prostředí. Nebo je také možné, že jen blbě vidím.:-| Rozhodně ani jedna z těchto možností není problém posledního období. Teď je želva minimálně posledního půl roku chována správně, a také je to na ní vidět. Pokud to takto půjde dál, vyroste z ní opravdu fešanda. Překvapujete mě děvčata, dneska hned 3x. Hanka, ta která má Drobka,tu maličkou sulkátku, mě dnes posílala fotku k prezentaci na stránky a také mě překvapilo jak pěkně jí Drobek roste. Potom paní z Ostravy, taky paráda, to ale už asi bude docela zkušená chovatelka, má želviček víc a všechny moc pěkné. Vždy jsem byl zvyklý na hrbaté usušené, rachitické chudinky a teď hned dvě+čtyři parádnice za jeden den. Supr:-) Fakt mám radost.

A ještě k tomu plastronu... vrtá mi to teď pořád hlavou, kde k tomu přišla. Myslíte asi ta světlehnědá místa uprostřed, že? Dřív jsem si nevšimla, že by je tam měla. Je možné, že by vznikly nedávno, třeba z příliš vlhkého substrátu? Abychom to s tím vlhčením zase nepřeháněli a ono z toho neměla chudák nějaké plísňové potíže... A co můžeme dělat preventivně, aby se to neopakovalo? Je možné to něčím potírat (genciana?)? Omlouvám se za to množství dotazů, máte to s námi laiky někdy těžké, ale my si vašich odpovědí moc vážíme. Takže předem díky.

Tak v tom by problém být neměl, pod lampu jsem jí dávala takové seříznuté dřevo, takže se vyhřívala na suchém - a trávila tam celkem dost času. Teď tam má hobliny, ale ty pod lampou jí nevlhčím. Snažím se vlhčit hlavně ta místa kam zalézá na noc, tak to snad bude v pořádku. Ještě bych poprosila někoho zkušeného o odpověď na můj dotaz hned pod obrázky ohledně veterináře. Už brzy tam půjdu a chtěla bych s jistotou vědět, jestli mám jeho zásahy odmítnout. Vím, že Khor tady vždy psal, že neodůvodněné zásahy želvě neprospějí....A že jsem tak neodbytná - odhadnete někdo pohlaví? Předem díky.

Ahoj,já budu asi ta paní z Ostravy :-D Jsem moc ráda,že se želvičky líbí.O to víc,že působím jako zkušený chovatel.Mám zkušenosti jenom s dospělýma(ty jsem taky posílala)Mladé máme letos poprvé a chci si je vypiplat k obrazu svému,tak pořád sháním informace (to je tady asi patrné).Manžel už jenom mává rukou a tvrdí,že má místo dvou dcer taky hned 4 vytoužené kluky (podle vašich odhadů) :-D:-D:-D

Myslím, že přesnost na 0,1g je zbytečný a především drahý luxus. Pokud vážím zvířata, činím tak v měsíčním intervalu a ten gram je poznat téměř vždy. Ať už zvíře přibývá nebo hubne. Taková, měsíc stará, obtusa váží 12g a když zblajzne 3g hole 5x za ten měsíc, určitě nějaký přírůstek navážím. U větších hadů je gram naprosto dostačující jednotka.
U želv to určitě bude taky podobné, a bude stačit takováto přesnost.

Jsem jen gramový vědec.

:puff: