Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svlek

dobrý den, mám takový dotaz, moje užovka se svlékla, ale zůstaly zakalené oči, doktor říká, že je má několikrát nesvlečené. Víte někdo, jak to z očí odstranit, aniž bych jí nějak ublížila?? Každý den koupu ve vaně ve vlažné vodě, má nádržku v terárku, ob den jezdíme k veterináři, ale ten si s ní neví rady, říká, že je dehydrovaná, ať to z těch očí odstraním ve vodě. Moc prosím, poraďte.

Za prvé změň veterináře, kdo jiný by si s tím měl poradit. Za druhé ji nech alespoň hodinu v bedně s vlhkou (až mokrou) plenou, pak bych oči přemáznul ophtalmo-framykoinem (mastička na oči) a pak opatrně třel vlhkým prstem až se někde oční šupina začne odchlipovat a potom opatrně zachytit pinzetou a stáhnout. Chce to hodně citu a raději bych to přenechal veterináři (zkušenému s plazy).

Běžnější způsob je hada prostě namočit. Stačí půlhodina v nádobě s vlažnou vodou, potom hranou čelisti pinzetky odtáhnout zbylou šupinu z oka a odstranit.
Tím neříkám, že postup s plenou nebude fungovat. Ale v té vodě bude had rejdit a potápět hlavu, starý svlek na oku víc zvlhne a půjde lépe odstranit.

Ono to chce dělat "jemně ale fest" Nesmíš čekat že to spadne úplně samo. Neboj se zajet i kousek pod oční štítky. Mezi okem a šupinama je takový dovnitř přeložený rámeček z pokožky, musíš dosáhnout až za něj. Pokud se ti nezdá pinzeta, nebo nemáš pevnou ruku, zkus to nástrojem používaným na zjišťování roztočů (používá se to stejným způsobem. projedeš hadovi pod štítkama okolo oka, pokud na něm ulpí černé tečky, je jasno)- rozžvýkaným koncem zápalky nebo páratka. To už je dostatečně jemný a lubrikovaný nástroj. Samozřejmě ten konec musí být čerstvě rozžvýkaný :-)

Já nedávno měla stejný problém. Koupala jsem v heřmánkovém čaji a borovou vodou se snažila uvolnit tu kůži. Používala jsem vatový tampon obalený obvazem. Tím, že má strukturu,tak trochu pomáhá. Ale trvalo to dost dlouho než jsem to sundala a to jsem to dělala třikrát denně...