Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o rychlou radu

Zdravím všechny chovatele želv. Chovám dvě želvy zelenavé. Starší je bez problémů, za to ta málá. Koupila jsem jí v Plzni ve zverimexu na Chodském náměstí, když jí bylo 8 měsíců. Podle papírů jsou jí teď dva roky a má pouhé 3-4dkg. Má samostatné dostatečndě velké terárium. Jedla bez problémů vše ( pampelišky, jitrocel, čtyřlístky, salát, okurku a rajské). Poslední měsíc tři dny dobře jedla a pak jeden den nic nesnědla. Poslední dva dny nejí vůbec nic, stále jen spí a má trochu oteklé oči. Když jí vzbudim tak chvílku kouká, udělá dva kroky a hned usne. Prosím o radu co s ním mám dělat????

Obávám se, že vet by musel být kouzelník. Pro dobrý pocit tam zajdi, ale moc růžově to teda nevidím. T.hermanni, když se vylíhne tak váží cca 20-28g, v roce by měla vážit okolo 100g + -, ve dvou letech alespoň 150g. To je prostě mezi půlkama. Předpokládám, že má mimo oteklých očí také úplně měkký plastron, žádné tukové zásoby, svalová tkáň je atrofovaná. Želva pokud ji dáš do vody, dlouze pije atd. Není mě příjemné to psát ale myslím, že nemá šanci. Pokud si teda nezvorala tu váhu želvičky. Asi by to ale chtělo fotku, takto se člověk může splést raz dva.

Teda vy mě děsíte, moje všechny 4 želvičky - roční t.hermanni váží necelých 50g (fotky jste KHore viděl), jsou v pohodě,patrné přírustky,pěkně žerou a jsou aktivní,krunýř tvrdý prostě vše OK.Tak snad měli nízkou porodní váhu.Přece je to jenom poloviční váha než u ročních želv uvádíte.Bojím,bojím !!!

To je tak vždy, když se u želv napíše velikost a váha v číslech. U nich fakt nezáleží na velikosti a váze ale na tom jak vypadají. Já snad udělám takový přehled jak rozdílně velké můžou být roční želvy, které i přes výrazný rozdíl jsou na tom zdravotně úplně stejně.
Ale u dvouleté hermanky která váží 30g, to prostě není možné. Teda možné to asi je, ale potom je to přesně tam jak jsem již psal. Půjdu si ověřit kolik váží třeba 20-30kusů měsíc starých a udělám průměr, schválně co to udělá. I kdyby ta problémová želvička měla počáteční váhu 10g což teda je sakra málo, to mají víc i T.h.h.(okolo 15g), zvedla by se její váha pouze o 20g za dva roky. To nevydrží ani želva.
Nebojte Zuzi vaše želvičky jsou fakt v pohodě.

P.S.: Raději je ještě převážím, nějak mi blbne v práci váha, páč mi ji obsadili švábi:-D, ty mrchy vlezou všude, ale u třech mláďat z jedné snůšky byla ta váha stejná (10 g) a je fakt, že ta vejce byla malá. Bohužel nevím od jaké to bylo samice, protože byly volně položeny na substrátu (dočasná provizorní nádrž:-/), ale pár samiček je tam dost malých.

Já si myslím, že si z toho hlavu dělat nemusíte. Na váze se hodně podepíše startovní velikost vejce (když je větší snůška, jsou to menší prcci, kteří pomaleji přirůstají), žrádlo, podmínky v teráriu a taky genetická dispozice. Vždycky se asi ve větším hejnu nějaká utrhne a roste jako divá a jiná je zase malá. Viděl jsem dokonce čtyřletou greku, která měla špatný zobák a vážila určitě hodně méně než 100 g. V létě jsem měl všechny svoje prcky hezky na Sluníčku venku, ale tím také měly chladnější noci a rána, takže moc nepřirůstaly. Teď jsou v ideálních podmínkách (den max. 30-35/noc min 20), takže žerou o stošest a začínají se velikostně rozrůzňovat. K tomu prvnímu dotazu není jasné, jestli má želva dostatek tepla, vlhký až skoro mokrý kout a jestli se má kam schovat. Pokud ne, mohl by to být snad příznak postupné přípravy na hybernaci spíš než nějaká nemoc. Oteklá víčka - není to náznak dehydratace? Zkusil bych pár dní po sobě koupel v mělké vlažné vodě tak 20 min. a pak ručně rozkrmit nějakými voňavými pamlsky (lupeny pampelišek, mléče nebo i salátu) - otestovat, co se dá.

Hm, to je Pemo špatná zpráva, ale to se dalo čekat. Ve zverimexech nevědí jak se o želvu starat a když přijde k novému majiteli, bývá v mnoha případech již poškozena natolik, že se s tím v podstatě nedá téměř nic dělat. Želva je mimořádně odolné zvíře a vlastně už jen po celou dobu pomalu umírá, většinou ten primární problém je dehydratace, a následné poškození ledvin. Vždy je lepší si koupit želvu od chovatele. To nemyslím jako reklamu ale jako fakt.

ahoj moje stepačky měli všechny tři stejně a to 21g.Jinak jsem koukal těd do zaznamu a ta moje největší samice od Hermanek co jste viděl khore, tak mladata od ní měla ( 17,19,19,18,20,)
Jinak mladata od stepaček jsou takové malé tanky pořád v pohybu a stale žerou.Jinak mladata hermanek jsou méně aktivní.Aspon to je moje zkušenost.Lukas