Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Páření Boa constrictor

Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli je lepší na páření Hroznýšů královských dát samce k samici nebo opačně. Ještě bych se chtěl zeptat: Když dojde k páření, měl bych je od sebe oddělit a po nějekém čase dát zas k sobě, nebo je nechat dokud budou mít o páření zájem. Díky za rady. PYTHON.

loading...

Solid:

A jak je nejlepe pripravit samce Boa na pareni ? Staci jenom pokles teplot ? A je nejak treba pripravovat samice nebo si ji "pripravi" samec ?

To není tak jednoduché jednoznačně říct, co pomůže, záleží i na poddruhu nebo formě, u některých severnějších (nebo jižnějších, např. occidentalis) nebo horských forem imperátorů lze v podstatě i dělat jakýsi krátký zimní klid (některé formy snesou až nečekaně nízké teploty) a tyto extrémněji severní a jižní formy zcela určitě reagují mimo teplot i na fotoperiodu (délku dne), u tropických a nížinných forem (např. B. c. constrictor) se většinou pouze mírně snižují noční teploty v zimním období. Další možností je oddělený chov pohlaví, případně přidávání k samici dvou a více samců atd. Ovšem nakonec stejně i skvěle připravená zvířata nemusí spolu "fungovat" a naopak nezřídka jsem viděl, že lidé chovají dlouhodobě spolu jediný pár a nic s teplotami vědomě nedělají (ovšem to neznamená, že se teploty v průběhu roku nemění) a zvířata se nejen ochotně páří, ale i pravidelně odchovávají.

Tofi:

Jak poznám že je samice připravená,jestli má jen nějaký krátký období,kdy se spáří nebo kdykoliv.

Na samicích je možno poznat, když se jim zvětší folikuly, zesílí v zadní třetině těla, ještě lépe je to poznat sonograficky a někteří "profi" chovatelé mají s použitím sona pro kontrolu velikosti folikulů docela úspěchy. Ovšem na druhou stranu zrovna u hroznýšovitých hadů, u kterých samice často zadržuje spermie samců ve speciálních váčcích a využívá je až v tu pravou dobu (klidně i po více měsících) není nezbytně nutné, aby se hadi pářili těsně před nebo při ovulaci.