Druhá snůška
Dobrý den,prvnička želvy zelenavé snesla 19.9, 5 vajec.Její hmotnost se opět zvyšuje jaká je pravděpodobnost druhé snůšky a za jak dlouho bych jí měla očekávat.Díky za odpovědi.
Dobrý den,prvnička želvy zelenavé snesla 19.9, 5 vajec.Její hmotnost se opět zvyšuje jaká je pravděpodobnost druhé snůšky a za jak dlouho bych jí měla očekávat.Díky za odpovědi.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Na první snůšku poměrně netradiční datum. Druhá a třetí snůška následuje v rozmezí cca měsíce. Ale je ožné, že takhle pozdě již nic nebude. Nedala jste teď někdy želvy z venkovního výběhu do vnitřního?
Ne mám je stále venku a potom rovnou do zimovacího sklepa.
Tak to bych čekal spíš poslední snůšku.
To fakt vypadá jako hodně opožděná snad i třetí snůška. Nestalo se Dvorko, že jste ty první snůšky přehlédla?
I to je možné.Ale 13.8 Jsem u této želvy pozorovala páření a podle vaší rady jsem udělala rozbor semene protože druhá samice má už tři roky jalová vejce, koupila jsem ji už dospělou..U té prvé to vypadá velice slibně v samci to nebude.Ve čtyřech vajíčkách jsou vidět krevní žilky.Vaše rady na vyšší vlhkost fungují.Ale mám strach tuto dát zimovat aby nebyl nějaký problém.
Ono to u želv ale nefunguje jako u savců. Nedá se říct, že po úspěšném páření a oplodnění by měla do určité doby přijít snůška. Oni to mají , vzhledem k období kdy musí vejce naklást, aby se z nich vůbec něco vylíhlo, zařízené jinak. Pokud obě pohlaví zimujete stejně a i v době aktivace mají podobné podmínky, obě pohlaví se časem hormonálně sladí tak, že by měla začít fungovat i ta velká samička. Já vím, že si kapku odporuji, když v předešlých odpovědích tvrdím, že samička může bez páření klást oplodněná vejce i více sezon. Proč to tak je, tak na to já už nestačím, jen vím , že to tak prostě je. Rozhodně u želv, které jsou chovány ve venkovních výbězích, zvláště pokud je to několik sezon za sebou ve stejném prostředí, pobíhá snůška v našich klimatických podmínkách v 5-6-7 měsíci a šmytec. Samičky, které kladou později, nepravidelněji atd., jsou většinou v dobrém úmyslu přendavány podle počasí dovnitř a zase ven. Tím se cyklus naruší a želvy mají problém zjistit, jaké že to je vlastně roční období. Případně jsou chovány doma v teráriích a tam se o nějakém přirozeném cyklu už nedá mluvit vůbec, tam si kladou kdy chtějí a je jen věcí náhody zda budou vejce oplodněná nebo ne.
Želvy, ale i někteří ještěři a hadi, dokáží i několik let zadržovat samčí sperma a v případě "potřeby" nebo vhodných podmínek ho využít k oplození vajec. Držel bych se Khorovi rady a normálně naběhl na zimovací cyklus. Mám blbou zkušenost s dáváním želv z venku, kde už se začali připravovat na zimování do "tepla domova", letos mám v zoo po přesunutí želv dovnitř (museli jsme vyklidit skleníček pro zimující vodní ptactvo) už přes 30 vajec hermannek a marginaty páří jako vzteklé. Bohužel z technických důvodů asi nebudem vůbec zimovat a nechci vidět, co to s jejich cyklama udělá. Ono už minulu zimu to nebylo ideální. Stavba mediterránního výběhu i se zimovištěm je ve výhledu až tak 2 let, takže to do tý doby budem pytlíkovat, jak půjde.
Přesně tak Krokodýle, želvy mají pocit, že snad přichází jaro a celé se jim to poplete. On ten pohyb dovnitř a ven je sice krásná věc, ale pro želvy teda určitě ne.
Dobrá,ale co se stane když se zazimuje želva plná vajec?I když je momentálně krásné počasí tak za dva týdny to může být úplně jinak.Tato jediná chodí ven skoro denně okusuje sépiovku a baští trávu jak zjednaná nemůže to být předzvěst tvorby vajec.Myslím v této pokročilé podzimní době.
Ještě něco mé želvy jsou stále venku nepřenáším je.
Tak to je Dvorko prekérní situace a obávám se, že odpověď nelze paušalizovat.
Bude nutno použít intuici a pozorovat želvu, jak se bude tvářit až teploty klesnou. Pokud se ze zimováním nebude chtít smířit( takové to popolézání, koukání s vystrčenou hlavou i při nízkých teplotách atd.), asi bych to neriskoval a raději ji zazimoval později. Mě se stalo, že mě kdysi jedna poblázněná margináta snesla(spíš potratila) vejce v průběhu zimování a nic se nestalo. Želvy plné vajec by asi zimovat neměly, rozhodně to je nestandartní situace. Jediné co zbývá aby se člověk přesvědčil, že v sobě nic nemá, je rentgen, hloupé je, že ten zase ukáže jen vejce se skořápkou. Trochu poruším zásadu "co nemáš vyzkoušené, o tom nemluv". Slyšel jsem, upozorňuji že od opravdu zkušeného chovatele, že želvy v případě nepříznivých podmínek dokáží vejce zpětně vstřebat. Nevím jak by to bylo možné a zda je to vůbec možné fyziologicky, nicméně vzhledem ke zkušenostem zmíněného chovatele je dobré se nad takovou informací alespoň zamyslet. Nemá to nic společného se známým zadržením vajec před snůškou a následným komplikacím.
Tak jsme vám Dvorko asi moc neporadili, že ano, ale tady je každá rada drahá.
Rozhodně vám přeji dobrý odhad a úspěšné zvládnutí situace.
Děkuji, nějak se s tím poperu.
Myslím, že ke vstřebání lze dojít jen u folikulů, které ještě nemají vytvořenou skořápku, vajíčka už zřejmě želva podrží v sobě až do odzimu. K "potracení" nebo vykladení v zimovišti možná dojít může, pokud už je opravdu vajíčko ve fázi těsně před kladením.
Rozhodně by bylo dobré napsat jak se to vyvíjí, popřípadě vyvinulo.
Kluci, můžu se zeptat, proč považujete za takový problém zimování želvy s vyvinutými vejci ve vaječnících? Vychází vaše obava z předsudků nebo špatných zkušeností Není to dokonce tak, že první ovulace nemusí být na jaře, ale třeba už v průběhu zimy nebo při probouzení, a tedy vejce nejsou oplodněna spermatem samce zjara, ale z předchozího roku? Znamená to také pravděpodobně, že každé snesené vejce může být potomkem jiného samce, že?
Díky za odpověď.
Luboš
On je rozdíl vajíčko nebo folikul, ten se podle mě vstřebat může. Po odzimování můžou folikuly nastartovat velmi rychle a během 3-4 týdnů může být vajíčko. Ale pokud by zůstalo zvápnělé vajíčko ve vejcovodu několik měsíců, tak to dost závání buď zánětem nebo přichycením (srůstem) vajíčka na stěnu vejcovodu a pak by samozřejmě mohlo následovat zadržení snůšky, operace a neplodnost (odebrání vejcovodů), ne-li úhyn. Je možné, že nic z toho nenastane, ale riziko je podle mě dost velké. Oplození prvních vajíček po odzimu může být sice zadrženým spermatem z podzimního nebo i jarního páření (možná i několik let zpět), ale k oplodnění dochází až při uvolnění a sestoupení folikulů do vejcovodu, kde dochází následně k tvorbě skořápky a to vše (oplození a tvorba skořápky ve vejcovodu) až po kladení trvá jen pár dnů. Růst folikulů z neaktivního po velikost vajíčka trvá několik týdnů. Takže teoreticky i prakticky to může zvládnout cca 3 týdny po odzimování a bez páření. Ještě k tomu otcovství, určitě to tak být může a pravděpodobně také je, pokud nemáš jediného pářícího samce.
Tak jsem to nevydržela a zašla s ní na rentgen jsou tam 4 vejce zcela zřetelná,ale ještě nejsou v pánevní oblasti.Tak počkáme ješte týden a pak se uvidí co dál dělat.
Můžu se zeptat, kolik takový rentgen u veterináře stojí? Dneska to mají, myslím, často přes digitál do počítače - je to tak? A dostala jsi tu fotku jenom na kouknutí nebo ji máš u sebe.
350 a dělal dvě horní a boční neviděla jsem je,ale jedu za ním za týden a chci je do vlastnictví.Digi to určitě nebyl protože říkal něco o vývojce.Byl přenosný.Pracuje v ZOO Ohrada.
Děkuju
Neni zač.
Vajíčka dnes snesla to je radosti,jsou 4.
Tak to je fajn - držím palce, ať nejméně ze tří za dva měsíce vylezou želvy
Je to zvláštní,ale tento týden čekám líhnutí těch prvních a teprve teď snesla druhou snůšku má to holka nějaký popletený.Díky za palečky
Trochu radosti ale i smutek ze čtyř vajíček se dnes vylíhla želvička je jenom jedna ostatní byly jalové.
Čekal jsem co na to krokodýl, nemám své doměnky nijak ověřené, tak proto. Můj dojem je v podstatě stejný jako má on.
Upřímně řečeno i u mne je to hlavně dojem zkombinovaný s trochou teorie z anatomie hospodářských zvířat.
Děkuji Vám za fundovanou odpověď . Ještě mi to ale úplně není jasné. Kdy tedy dochází k oplození samičí pohlavní buňky? Několik dní před snůškou? Znamená to třeba, že samice je schopna, pokud jsou folikuly neoplozené a sperma není, nějaký čas ještě počkat, nepotká-li toho pravého? To by pak znamenalo, že mají samci na první snůšku čas ca. 3 týdny? Myslel jsem si, že vývoj vejce je spouštěný oplozením, ale to je vlastně ptákovina, když často se objevují i vejce neoplozená. Hmmm. Dík.
Nic si z toho Luboši nedělej, já myslím, jsem o tom dokonce přesvědčen, že to není jasné nikomu.
Pochybuji, že na toto téma byly podniknuty nějaké solidní výzkumy.
Zase to má tu výhodu, že se dá, celkem bez újmy na "odbornosti", o tom svobodně diskutovat.
Třeba budu příště statečnější a nebudu se schovávat za K. Ale znáš můj názor, pokud si něco nemohu ohmatat, případně odzkoušet, nerad se o takovém problému bavím veřejně.
nějak mi nejde odpovídat... Už to funguje?
ani ťuk.. odcházejí jen krátké zprávy. Budu muset odpovídat jednou větou.
Mě to Luboši funguje
Snad
Snad jindy.
Snad jindy. Prostě
Snad jindy. Prostě mi
Snad jindy. Prostě mi sem
Snad jindy. Prostě mi sem nejde
Snad jindy. Prostě mi sem nejde napsat
Snad jindy. Prostě mi sem nejde napsat víc
Snad jindy. Prostě mi sem nejde napsat víc než
No, to je paráda.... Všem se omlouvám.
Aspoň jsme si početli
Voni tě Luboši nechtěj pustit ke slovu viď. To musí být strašný!