Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Druhá snůška

Dobrý den,prvnička želvy zelenavé snesla 19.9, 5 vajec.Její hmotnost se opět zvyšuje jaká je pravděpodobnost druhé snůšky a za jak dlouho bych jí měla očekávat.Díky za odpovědi.

loading...

I to je možné.Ale 13.8 Jsem u této želvy pozorovala páření a podle vaší rady jsem udělala rozbor semene protože druhá samice má už tři roky jalová vejce, koupila jsem ji už dospělou..U té prvé to vypadá velice slibně v samci to nebude.Ve čtyřech vajíčkách jsou vidět krevní žilky.Vaše rady na vyšší vlhkost fungují.Ale mám strach tuto dát zimovat aby nebyl nějaký problém.

Ono to u želv ale nefunguje jako u savců. Nedá se říct, že po úspěšném páření a oplodnění by měla do určité doby přijít snůška. Oni to mají , vzhledem k období kdy musí vejce naklást, aby se z nich vůbec něco vylíhlo, zařízené jinak. Pokud obě pohlaví zimujete stejně a i v době aktivace mají podobné podmínky, obě pohlaví se časem hormonálně sladí tak, že by měla začít fungovat i ta velká samička. Já vím, že si kapku odporuji, když v předešlých odpovědích tvrdím, že samička může bez páření klást oplodněná vejce i více sezon. Proč to tak je, tak na to já už nestačím, jen vím , že to tak prostě je. Rozhodně u želv, které jsou chovány ve venkovních výbězích, zvláště pokud je to několik sezon za sebou ve stejném prostředí, pobíhá snůška v našich klimatických podmínkách v 5-6-7 měsíci a šmytec. Samičky, které kladou později, nepravidelněji atd., jsou většinou v dobrém úmyslu přendavány podle počasí dovnitř a zase ven. Tím se cyklus naruší a želvy mají problém zjistit, jaké že to je vlastně roční období. Případně jsou chovány doma v teráriích a tam se o nějakém přirozeném cyklu už nedá mluvit vůbec, tam si kladou kdy chtějí a je jen věcí náhody zda budou vejce oplodněná nebo ne.

Želvy, ale i někteří ještěři a hadi, dokáží i několik let zadržovat samčí sperma a v případě "potřeby" nebo vhodných podmínek ho využít k oplození vajec. Držel bych se Khorovi rady a normálně naběhl na zimovací cyklus. Mám blbou zkušenost s dáváním želv z venku, kde už se začali připravovat na zimování do "tepla domova", letos mám v zoo po přesunutí želv dovnitř (museli jsme vyklidit skleníček pro zimující vodní ptactvo:-() už přes 30 vajec hermannek a marginaty páří jako vzteklé. Bohužel z technických důvodů asi nebudem vůbec zimovat a nechci vidět, co to s jejich cyklama udělá. Ono už minulu zimu to nebylo ideální. Stavba mediterránního výběhu i se zimovištěm je ve výhledu až tak 2 let, takže to do tý doby budem pytlíkovat, jak půjde:-/.

Dobrá,ale co se stane když se zazimuje želva plná vajec?I když je momentálně krásné počasí tak za dva týdny to může být úplně jinak.Tato jediná chodí ven skoro denně okusuje sépiovku a baští trávu jak zjednaná nemůže to být předzvěst tvorby vajec.Myslím v této pokročilé podzimní době.

Tak to je Dvorko prekérní situace a obávám se, že odpověď nelze paušalizovat.
Bude nutno použít intuici a pozorovat želvu, jak se bude tvářit až teploty klesnou. Pokud se ze zimováním nebude chtít smířit( takové to popolézání, koukání s vystrčenou hlavou i při nízkých teplotách atd.), asi bych to neriskoval a raději ji zazimoval později. Mě se stalo, že mě kdysi jedna poblázněná margináta snesla(spíš potratila) vejce v průběhu zimování a nic se nestalo. Želvy plné vajec by asi zimovat neměly, rozhodně to je nestandartní situace. Jediné co zbývá aby se člověk přesvědčil, že v sobě nic nemá, je rentgen, hloupé je, že ten zase ukáže jen vejce se skořápkou. Trochu poruším zásadu "co nemáš vyzkoušené, o tom nemluv". Slyšel jsem, upozorňuji že od opravdu zkušeného chovatele, že želvy v případě nepříznivých podmínek dokáží vejce zpětně vstřebat. Nevím jak by to bylo možné a zda je to vůbec možné fyziologicky, nicméně vzhledem ke zkušenostem zmíněného chovatele je dobré se nad takovou informací alespoň zamyslet. Nemá to nic společného se známým zadržením vajec před snůškou a následným komplikacím.
Tak jsme vám Dvorko asi moc neporadili, že ano, ale tady je každá rada drahá.
Rozhodně vám přeji dobrý odhad a úspěšné zvládnutí situace.

Myslím, že ke vstřebání lze dojít jen u folikulů, které ještě nemají vytvořenou skořápku, vajíčka už zřejmě želva podrží v sobě až do odzimu. K "potracení" nebo vykladení v zimovišti možná dojít může, pokud už je opravdu vajíčko ve fázi těsně před kladením.

Kluci, můžu se zeptat, proč považujete za takový problém zimování želvy s vyvinutými vejci ve vaječnících? Vychází vaše obava z předsudků nebo špatných zkušeností :-) Není to dokonce tak, že první ovulace nemusí být na jaře, ale třeba už v průběhu zimy nebo při probouzení, a tedy vejce nejsou oplodněna spermatem samce zjara, ale z předchozího roku? Znamená to také pravděpodobně, že každé snesené vejce může být potomkem jiného samce, že? ;-)
Díky za odpověď.
Luboš

On je rozdíl vajíčko nebo folikul, ten se podle mě vstřebat může. Po odzimování můžou folikuly nastartovat velmi rychle a během 3-4 týdnů může být vajíčko. Ale pokud by zůstalo zvápnělé vajíčko ve vejcovodu několik měsíců, tak to dost závání buď zánětem nebo přichycením (srůstem) vajíčka na stěnu vejcovodu a pak by samozřejmě mohlo následovat zadržení snůšky, operace a neplodnost (odebrání vejcovodů), ne-li úhyn. Je možné, že nic z toho nenastane, ale riziko je podle mě dost velké. Oplození prvních vajíček po odzimu může být sice zadrženým spermatem z podzimního nebo i jarního páření (možná i několik let zpět), ale k oplodnění dochází až při uvolnění a sestoupení folikulů do vejcovodu, kde dochází následně k tvorbě skořápky a to vše (oplození a tvorba skořápky ve vejcovodu) až po kladení trvá jen pár dnů. Růst folikulů z neaktivního po velikost vajíčka trvá několik týdnů. Takže teoreticky i prakticky to může zvládnout cca 3 týdny po odzimování a bez páření. Ještě k tomu otcovství:-D, určitě to tak být může a pravděpodobně také je, pokud nemáš jediného pářícího samce.

Děkuji Vám za fundovanou odpověď :-). Ještě mi to ale úplně není jasné. Kdy tedy dochází k oplození samičí pohlavní buňky? Několik dní před snůškou? Znamená to třeba, že samice je schopna, pokud jsou folikuly neoplozené a sperma není, nějaký čas ještě počkat, nepotká-li toho pravého? :-D To by pak znamenalo, že mají samci na první snůšku čas ca. 3 týdny? Myslel jsem si, že vývoj vejce je spouštěný oplozením, ale to je vlastně ptákovina, když často se objevují i vejce neoplozená. Hmmm. Dík. ;-)

Nic si z toho Luboši nedělej, já myslím, jsem o tom dokonce přesvědčen, že to není jasné nikomu.
Pochybuji, že na toto téma byly podniknuty nějaké solidní výzkumy.
Zase to má tu výhodu, že se dá, celkem bez újmy na "odbornosti", o tom svobodně diskutovat.
Třeba budu příště statečnější a nebudu se schovávat za K. Ale znáš můj názor, pokud si něco nemohu ohmatat, případně odzkoušet, nerad se o takovém problému bavím veřejně.