Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem otrava??? akutníííííííí!!!

hojte...nastal veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelký problém.... od dnešní půlnoci mi malinká guttka nereaguje na žádný podnět, zmítá sebou v křečích a dýchá tlamičkou...někdy je trak dezorientovaná že se plazí po zádech:.( moje obsoleta je s ní v terárku a začalo to u ní dneska ráno...:.( dal jsem je do novýho terka na sklípkana... předtím jsem včera vyčistil terárium, vše vydesinfikoval a na dno dal lignocel...a úplně předtímjsem obsoletu zbavoval dvou přisátých parazitů za pomoci trošky arpalitu... myslím že arpalitem to nebude, guttka s ním nepřišla do styku... vpravil jsem do nich trochu vody aby nedošlo k dehydrataci... stav u guttky trvá zž asi 10 hodin a u obsolety asi 4...prosím poraďte, je to veeeeeeeeelmi akutní, díky:.(

Možná jsi ten arpalit nenechal pořádně vyvětrat. Já si takhle zabila mládě epicrate c.cenchria. Mělo stejné příznaky po stejném přípravku, jak tady popisuješ. Tomu jsem to ale aplikovala přímo na kůži. Veterinář dělal co mohl, ale marně. Stejně bych být tebou neváhala a mazala k veterinári. Rozhodně bych terárko znovu pořádně vymyla vodou a vyvětrala.
Přeju Ti hodně štěstí.

no těžko takhle jednoznačně říct čím to bude...Čím si dezinfikoval?:x: arpalitem by to být mohlo, i když to není obvyklé...Nová terária někdy dost čpí silikonem, ale to se mi zdá taky dost nepravděpodobné...Předpokládám že si zvířata už přemístil do jiné nádrže...

Dřív se prodávaly spreje Arpalit 1% a 5%, s Arpalitem Neo jsem se nesetkal, protože už hodně dlouho po podobné špatné zkušenosti Arpalit nepoužívám, takže nevím, jakou má ten Neo účinnost. Každopádně stříkat 5% Arpalitem plazy se rovnalo vraždě a 1% byl "bezpečný" jen u některých druhů (kdysi o tom vyšel článek v AT).
Když jsem s Arpalitem jednou stříkal psa a omylem jsem si stříknul i na ruku v místě, kde jsem to měl čerstvě odřené, tak to docela slušně pálilo. Co to pak udělá s malou gutátou, která má pár gramů a tenoučkou kůži je docela jasné. Ale to jste stejně jako já dříve vědět nemohl.
Obecně platí, že je lepší před přímou aplikací jakéhokoliv podobného přípravku nechat plaza tak půl hoďky koupat ve vodě. Kůže pak nasáhne vodou a ne tak moc tím přípravkem, takže se alespoň zmenší potenciální riziko otravy.
Rozhodně se ale tímto neúspěchem nenechte odradit, podobné nehody se občas stanou každému.

Tak jsem to zmerčil pozdě. Jednal jsi zbytečně ukvapeně, taková situace se mi přihodila u V. ammodytes, viz.Černá kronika, jakmile byly pozorovány příznaky otravy, ihned hady naložit do vlažné vody a po nějaké době vodu obměnit. Arpalit Neo sám o sobě není špatný, bez problémů jej používám, jen se nesmí přehnat dávkování a pro jistotu pár minut po aplikaci zvíře osprchovat vodou. po týdnu je vhodné aplikaci přípravku opakovat, poté samozřejmě opět opláchnout vodou.

Taky jsem to u mimina zažila a neni to vůbec pěkný. Ten stres je na obou stranách a je to dost těžký. Ale holt to občas přijde a nedá se s tím nic moc dělat. To mě mrzí, že to tak dopadlo, ale přeju hodně úspěchů v chovu a ať si z toho něco odneseš a můžeš to použít dál.

Škoda, šance je, dokud nedodýchají, u hadů je ten rozdíl mezi životem a smrtí minimální, pokud by to po přežití mělo nějaké následky, tak mrazit se dá vždycky. Bohužel jsem taky četl až ve chvíli, kdy už bylo pozdě něco řešit:x:. Pro příště je to škola (drsná, ale to nezapomeneš).;-)