Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Repti Glo

Ahoj, koukala jsem v archivu, že prý Repti Glo není nic moc. Bohužel jsem ji už před měsícem koupila. Mám RG 5,0 UVB 13W, ale je hodně nízko, cca 10 - 15cm nad substrátem.
[svetlo.jpg]
Udělá alespoň nějakou službu, když je takhle nízko?
Dál ještě podle rady chovatele dávám želvu (roční marginata) na sluníčko, jakmile je to možné. Dávám ji s celým boxem před otevřené balkonové dveře, průvan tam není, balkon je zasklený, otevírám jen dvě skla před želvou, aby sluníčko bylo přímé. Část boxu je vždy zastíněná.
[slunce.jpg]
Stačí tahle kombinace a nebo mám koupit lepší zdroj UV?
Díky M.

Ono šlo především o klasické zářivky, tyhle kompaktní snad k něčemu jsou, ale chce to opravdu dát hodně nízko. Akorát mám obavu, že želvu nedostatečně prohřeje, ještě bych to zkombinoval s bodovkou, která by mířila světlem pod tu zářivku. V zoo je teď mám nad mladým Varanus auffenbergi a nad párkem petrosaurů a hlavně petrosauři ho využívají velmi rádi a řekl bych, že jim prospívá, ale mám ho opravdu sotva tak 2-3 cm nad hřbety zvířat. Sluníčko je samozřejmě výborné a pokud je možnost stínu, tak lze jen a jen doporučit.

Díky za odpověď. Není problém dát zářivku ještě níž, mám ji v kloubové lampě vedle boxíku - neboli želvího stolečku :-) Já ji zatím níž nedávala, bála jsem se, že by to bylo moc nízko. Než jsem totiž na tu modrou lampu dala papírový kryt, způsobila zářivka mně a synovi pálení očí. Nebude to i na její oči moc ostré?
[box.jpg]
Jinak zdroj tepla - bodovku - má v té červené lampě a poctivě střídá obě stanoviště. Takže myslíte, že by bylo lepší soustředit je do jednoho místa? My to dost měníme - někdy nad domeček, při koupání nad misku s vodou... Snad ji tím moc nemateme.
[domek.jpg]
Ještě mám dotaz k tomu slunění - na to místo, kam ji dávám, jde slunce jen do 14 hodin, takže sluníme pořádně jen o víkendu, když svítí, a ve všedních dnech třeba jen hodinku, já pracuju do 12 h. Nenechala bych ji dopoledne u otevřeného balkonu teď na podzim. Když jsem doma, pravidelně jí sahám do boxu a na krunýř, jestli není moc horká a nebo studená. Má smysl nechávat ji tam před zavřenýma dveřma? Propustí to sklo alespoň nějakou část UV, která by stála za to?

Proto je třeba, aby výhřevná lampa a UV zářivka byly soustředěny na jedno místo, ještě lepší je, když se použije rovnou nějaká lampa s UV B a úplně nejlepší je, když má želva přístup na slunce, pak si to zkoriguje ideálně sama. Jinak bych upřesnil, že se nepřeměňuje UV na vitmín D, ale pouze se ozářením UV B aktivuje přeměna provitamínu, který je získáván z potravy, na vitamín D3. K té přeměně nedochází pouze při optimální teplotě, ale při té optimální k přeměně dochází nejlépe. Ovšem, která teplota je ta opravdu nejideálnější přesně nevím a možná se to bude měnit i podle druhu zvířete, ale předpokládám, že u želv bude to optimum mezi 25 až 35 st.

To Marfuška:

Ten papír bych jako stínítko na lampu nepoužíval, i když se jedná o "studenou" kompaktní zářivku. Mně se docela osvědčily plastové květináče, které po odříznutí dna díky svému kónickému tvaru jdou pěkně nasunout na kryt lampičky a přeci jen jsou odolnější proti zahoření než papír, navíc dobře chrání zářivku před vodou při postřikování substrátu.