Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimovani

Predem se velice omlouvam, zda je tu jiz tento dotaz zodpovezen, dlouho jsem se nedostala na stranky, takze mi spoustu veci uniklo. Proto vas zadam o pripadny odkaz.
Jiz nekolik let chovam zelvy ve venkovnim vybehu. Letos jsem jim zlepsila bydleni - zatepleni boudicky. Chtela jsem se zeptat, zda mohu zelvy zazimovat rovnou z vybehu. Prenest je do zimoviste-sklipek, aniz bych je umyla, aby se na zimu vyprazdnily a poradne napily. Nerada bych neco zanedbala. Diky moc za radu.

Mate skusenosti co by to jej budenie mohlo sposobovat? Prave tato korytnacka je oproti svojmu veku velmi malinka ma 3 roky meria len 8,5 cm a vazi 127 g. Vo vybehu sa zahrabala uz v polke septembra. Tak som ju pred tyzdom definitivne zazimovala. Teplotu ma od 4 - 8,5 stupna, vlhkost 84%. Neviem kde je chyba! Vzdy ked ju idem skontrolovat spi tvrdo, no kazdy treti den sa nachadza uplne inde. Je mi jasne ze pri takomto zimovani vela nevydrzi a budem ju musiet zobudit :-/ ale to by som nerada

Jaký máte názor na zimování v lednici? Bohužel sklep máme hodně teplý (zateplená fasáda), takže tam to nejde. Loni jsme měli želvu v ledničce, ale jen asi 3 měsíce. Letos bych je chtěla dát rovnou z výběhu do lednice a nechat je tam přes celou zimu a pak zase rovnou ven. Vidíte v tom nějaký problém? Dávám je do spodní přihrádky na zeleninu, dospodu nasypu navlhčený keramzit, na to dám želvy a zasypu je natrhanými kousky papíru. Loni to bylo v pohodě, ale nevím, jestli tam můžou být třeba těch 5, 6 měsíců. Díky za odpovědi.

Ako som uz skor pisal nenasiel som svoju horsfieldku vo vybehu, takze je asi hlboko. Vie niekto, ako hlboko je schopna sa zahrabat? Cez vikend pridem do vybehu asi s bagrom, a pekne to tam vybagrujem:-D Ale nie, v skutocnosti ma to dost stve, ze som ju mozno videl v lete naposledy:-(

Mám způlky uklizeno už ca. 5 dnů - hermanky, které se zakrtkovaly už dřív a greku, která chrápala jako dudek. Ostatní greky byly ještě veselé, před čtyřmi dny běhaly po skleníku jako divé, ale ďnes jsem je konečně našel napůl zahrabané v hromadách hlíny - takže u nás taky přesně doba úklidu :-)
Luboš

Díky. Chtěla bych se ještě zeptat, jak mám želvičku "uspat"? Řídila jsem se odkazem, který mi doporučil KHor - zkrátila jsem dobu osvitu, méně potravy, snížila teplotu, ale želvák neustále čumákuje a nechce spát.Teď má v terárku cca 20 stupňů, ale nevím, zda ho mohu dát ještě na chladnější místo - tak 15 stupňů...aby z toho nebyl v šoku.:-)Ve sklepě mám 10, ale asi ještě dva týdny počkám a za tu doby bych ho ráda připravila. Koupání jsem z příprav vyloučila, ale co potrava, která mu zůstane ve střevech i po těch dvou týdnech? Nemůže to způsobit nějakou neplechu?

Pokud ji máš doma a nepřipravovala se sama venku přirozeně, tak ji už nekrm vůbec, po 3-4 dnech ji vykoupej ať se dovyprázdní a pak šup s ní do těch 15 a po pár dnech do sklepa, nemá cenu ji nechat hubnout ve 20 st., tam nikdy neusne. Nejspíš "vytuhne" až v tom sklepě, musíš si uvědomit, že venku mají ty želvy daleko tvrdší podmínky, v noci teploty už k nule, přes den teď sotva 10 i míň, tak to usnou jedna dvě, ale doma jsou ty teploty pořád moc vysoké. 18-20 v noci je normální pěkné léto.