Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proč hadi zívají?

Když had sežere myš, párkrát si zívne aby si narovnal tlamku, ale když zívá třeba večer (možná přes den, ale to nevidím), co to znamená? A zívají i ještěři? Asi jo, co...

A co s tim pak dělaj? Para říkal, že si hrozňa posledně u krmení něco udělal s čelistí. Původně myslel, že si jí zlomil, ale podle toho co píšete si jí možná jen spolknul. Měl půlku dolní čelisti otočenou dovnitř tlamy. Může to být ono? Po týdnu jsme to kontrolovali a tlama je zevnitř na pohled v pořádku.

To se může stát hlavně u hadů z dlouhými zuby, vlastně jim zůstanou zaseklé většinou na jedné straně spodní čelisti do kořisti a čelist se postupně s polykaným soustem protáčí dovnitř. Většinou je třeba mechanicky čelist uvolnit jinak hrozí poranění a i zlomení čelisti. Hadi mají naštěstí spodní čelisti poměrně pružné, tak se většinou nezlomí. Stalo se mi to kdysi u malého psohlavce a mám pocit, že to bylo tím, že dostal hole a zuby se mu právě zapíchly moc hluboko, při krmení osrstěnými myšaty nebo odstávčaty se to nestalo, ale většinou ani při holatech, je to naštěstí spíš vzácná záležitost. Jinak malé upozornění na anatomickou zvláštnost hadů, hadi mají nejen volné spojení horní a spodní čelisti, ale také se horní a spodní čelist ještě skládá ze dvou nezávislých čelistních kostí - levé a pravé (nejsou spojeny v jednu čelist jako u jiných zvířat, ale jen velmi pružnou kůží), takže s tou tlamou, hlavně spodní částí, která je volnější, dokážou různé prostocviky. Všiměte si, že když "zívají", protahují si nezávisle levou půlku i pravou půlku horní i spodní čelisti.

Aha, tak to bylo asi ono. Prý tam bylo i trochu krve a Para měl pocit, že nebyla z kořisti. Taky mu přišlo že zahlídl že z toho trčí nějaká kost. Jak mají dělané čelisti vím, ale že by si půlku čelisti úplně přehnul do tlamy, to jsem slyšela prvně. Rozhodli jsme se ho 3 týdny netrápit a jen hlídat případnou hnilobu tlamy. Jinak se zdá v pohodě, včera byl dlouho na proplázce a nechtělo se mu do terárka, takže soudím, že je ve své kůži.

no oni neodpovídali ....... pokud vím je zívání "nakažlivé". Když si někdo zívne a já to vidím zívnu si taky (je to zakodované v mozku)...... stačím když o tom slyším (nebo píšu ---- zrovna teď zívám :-D ). Funguje to i na zvířata (našeho psa jsem donutil zívnout, ale u psa to trvalo 5minut).