Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malý zlatý brouček

V trvale neobývané chaloupce staré cca sto let se v tuto podzimní dobu soustřeďují uvnitř malí 4 mm zlataví broučci lezoucí pomalu po stěnách a nebo podlaze. Vlezou takřka všude. Pohybují se velmi pomalu. Chaloupka je zděná a má omítnutý rákosový strop. Vypadá to, že broučci přicházejí jakoby od půdy, stropu. Co je to vůbec netuším. Pokud někdo ano, prosím o informaci.
Díky Mirek
miro.kutak@tiscali.cz
fotka brouka na Neznamy_brouk

Tihle mali broucci jsou vrtavci - nejsou tak nebezpecni, jako cervotoci, ale take umi svoje. Zivi se vicemene jakymkoliv organickym materialem, ale radi maji i treba ten rakos ve stropu. No, vicemene nema smaysl s nima neco delat, leda totalni rekonstrukci :) VH

Díky VH za rychlou informaci ohledně identifikace brouka. Budeme muset vysmejčit, aby jim tak nechutnalo ... Je jich ale plno, takže na WC, v hrníčkách, umyvadle, stropních stínítkách ... jsou všude ... Plně se jich asi nezbavíme, ale je možné, že mají nějaké období aktivity, kdy se na zimu stahují do teplejší přízemní místnosti z půdy. Ještě jednou Ti děkuji. Mirek

Odstraňování celulozorních brouků, ať se jedná např. o tesaříka krovového nebo jinou verbež, se provádí impregnací mat. fungicidními nátěry a roztoky, ať už obyč. nátěrem, nebo lépe tlakovou injektáží. Bohužel nemůžu posoudit co je to za brouka, protože se fotka nezobrazuje. Rozhodně nepropadejte panice, typu rekonstrukce chalupy a pod., tyto druhy napadení se poměrně elegntně dneska odstraňují. Buďte rád, jste neobjevil plodnice dřevomorky... Především by jste měl zjistit, odkud se brouci vynořují. Osobně bych typnul konstrukci krovu a podle popisu podhledu stropu i pravděpodobně rákosníkovou konstrukci stropu. To ovšem zanmená odkrýt zhlaví trámů, tedy klofnout na půdě do podlahy. Je mi jasné, že rada těsně před zimou nic moc, ale nic jiného se teď dělat nedá.

Na chalupě máme broučky - vrtavec plstnatý, jsme z toho nešťastná, protože máme provedenou rekonstrukci tj. palubkové stropy, nové podlahy, ale střechu jsme zatím nedělali. Jak se mám těch malých potvor zbavit, objevují se nejvíce 2x za rok (jaro, podzim) už je mám i v kuchyňské lince. Alespoň prosím o radu jak se jich zbavit. Moc děkuji.

S těmito broučky už bojuji dva roky. Poprvé se vyskytli předloni na podzim, v jedné osvětlovací montuře na chodbě. Podle atlasu jsme je definovali jako vrtavec plstnatý. Pak lezli všude ,i po stěnách. V ten moment jsem zavolala firmu na jejich likvidaci. Název vrtavec jim však nic neříkal, snad ho nikdy neviděli. Provedli postřik ve všech místnostech, od sklepa i obě patra. Všude bylo mnoho mrvtých broučků, ale někteří se kdesi schovali, a na jaře se zase objevili.
Pak se nám objevila ve sklepě také dřevomorka. Zavolala jsem na její likvidaci jinou firmu - její likvidace proběhla s úspěchem. Ptala jsem se i na vrtavce, jelikož jich bylo zase plno, jestli to třeba nemá spojitost s tou dřevomorkou. Ani tato firma je však neznala. Jejich rada byla nechat to osudu, třeba vyhynou sami. Ale nevyhynuli, nyní jich je zase plný dům. Nacházim je ale podél stěn
na podlaze většinou mrtvé, připadá mi, že když od někud vylezou, na vzduchu hynou. Ale kde se jim daří? Kde mají hnízdo? Dala bych jim třeba nějakou návnadu, aby vylezli všichni a zdechli, ale co mají rádi? Když je deratizéři neznají, jak na ně mají jít laici? Ona jedna
dezinsekční kůra stojí několik tisíc a máte ji několikrát opakovat, když nikdo neví, zda to vůbec pomůže? Pak budete Vy bydlet v chemii
a broukům to neublíží. Uvítala bych nějakou užitečnou radu. Díky