Podivná smrt části chovu,snad to někomu z vás pomůže.
Zdravím všechny teraristy.Na dalších řádcích bych chtěl popsat mou zkušenost s úmrtím téměř všech letošních mláďat,které sem si pořídil.(Elaphe guttata ghost 1.2,albino motley 1.1,L.t.hondurensis anery 1.0,orange albino 0.1,het hypo 0.1).Ghosti a samicka orange albino byly zakoupeni u pana Blahy,Hondurensisky u pana Chadimi a albino motley u pana Javoříka(to byla nejspíš ta hlavní chyba...)Hady jsem koupim v rozmezí cca 14 dní.Všichni hadi byly rozděleni do 3 plastových boxů.Jako první odešla samička ghosta,bez jakékoli zjevné příčiny.Po cca týdnu přestali druzí dva ghosti příjmat potravu ikdyž měli stejné podmínky,jako předtím,kdy žrali bezproblému.Poté co jsem vyskoušel snad všechny metody abych je přiměl vzít si holátko jsem přistoupil k násilnému krmení,po nakrmení hadi byly velmi malátní a po 3 dnech holátka vyvrhli.Nakrmil jsem tedy znovu cca 1/4 holatka nastříhaného na malé kousky.Dva dny po nakrmení jsem je našel také mrtvé.Za další týden přestali žrát i albino motley a po nakrmení potravu také vyblili.Vzal jsem je k MVDr. Tomáši Weidenhöferovi,dostal jsem tekutou látku(nepamatuju si nazev,ale prý to bylo stejné jak entyzol),které měla podpořit chuť k jídlu a pročistit střeva.Aplikoval jsem ji týden boužel to nepomohlo hadi opět zvraceli a pozoroval jsem u nich po nakrmení,že se velmi nepřirozeně nafukovali a za 5 dnů byly mrví.Shruba v době úmrtí,přestali žrát i hondurensisky,které byly předtím velice žravé,nechal jsem udělat rozbor trusu a danou situani jsem konzultoval s MVDr. Tomášem Weidenhöferem,který řekl,že hadi vypadají jako zdraví a v trusu se také nic nenašlo boužel i tito 3 hadi zemřeli.Po prvním úmrtí sem vyházel všechny boxy,co jsem používal a koupil nové,ani to nepomohlo.Podmínky měli myslím ideální ve dne kolem 26-27 a v noci 24.U dospělích hadů,kteří byly ve stejné místnosti sem žádně příznaky nemoci až do těď nepozoroval.Máte někdo obdobnou zkušenost?Alespoň poručení pro příště,že kupoval guttáty z importu se nevyplací.
Tomáš Drápal www.koralovky.wz.cz
Dobry den, stalo sa mi presne to co vam. V auguste som kupovala elaphe guttata albino od pana Mareka Blahu z Brna. S malou boli od zaciatku problemy, nechcela zrat, trpezlivo sme sa jej venovali. Ked uz zrat konecne zacala, po par dnoch vyvrhla nestravene holatko, pan Blaha mi poradil, ze jej mam dat o par dni znova, no zase ho po par dnoch vyvrhla. Vraj mozem mat zle podmienky, no podmienky boli idealne, cez den 27-28, v noci 24-23stupnov. Cakali sme teda tyzden, co nam poradil veterinar aby sa malej vytvorili zaludovne stavy, potom uz holatko konecne stravila. Dalej zrala, raz za 10 dni no 3 mesiace sa nezvliekla!! Mala vobec nerastla. Prikladali sme to tomu opakovanemu vyvrhnutiu. KOnecne po 3,5 mesiacoch sa vyzliekla a odvtedy zacali opat problemy s travenim. Znovu vyvrhla natravene holatko, pockali sme tyzden, nakrmili ju a opat vyvrhla natravene holatko. Uz sme mali obavy a situaciu riesili hned s troma veterinarmi, odbornikmi na hady. Kedze netravila, nebol ani trus a nemali sme co dat na rozbor. Dostala teda pol holatka s tabletkou na odcervenie, to stravila. Po dvoch tyzdnoch sme tento proces mali zopakovat, bohuzial dalsie holatko s tabletkou uz nechcela zozrat, na druhy den som ju nasla hore bruskom, mrtvu. Veterinari skonstatovali, ze problem bol v genetike kedze hadatko vobec nerastlo a v 8mesiacoch vyzeralo stale ako 2mesacne. Mala vobec nerastla, dokonca este pochudla. Som z toho velmi smutna, od chovatelov je neseriozne a nezodpovedne, ze si na krizenie svojich jedincov nedavaju pozor a pravdepodobne dochadza aj k pareniu medzi pribuznymi hadmi, inak by male hadatka neboli take zdegenerovane!! Pri kupe hadikov a hlavne farebnych mutacii si davajte velky pozor od koho ich kupujete!! Moja mala pri kupe bola jedna z najsilnejsich jedincov, velmi zodpovedne sme s ao nu starali a robili sme vsetko pre to aby sa z toho dostala no zla genetika sa nezaprie..
Je mi to luto, viem ze si sa s nou natrapila. Len by som dodal ze doma mate este jednu guttatu, klasicky sfarbenu ktora pri rovnakych podmienkach a starostlivosti nerobi ziadne problemy, pekne zerie a rastie. To len aby bolo ostatnym jasne ze nebol problem v podmienkach ani starostlivosti
dakujem Bic0.. je to tak, klasicka guttata s rovnakymi podmienkami a starostlivostou rastie ako z vody.. ta mala albinka mala dokonca vacsiu starostlivost kedze s nou boli od zaciatku problemy.. takze pripomienky typu "a mala dobre podmienky?" niesu namieste..
Mohlo se jednat o bičíkovce, popř. jiné prvoky, např. cryptosporidia
V tomhle případě si myslím, že to opravdu mělo spíš genetický základ, určitá degenerace, ke které mívají hlavně vícenásobné barevné mutace sklon i díky příbuzenské plemenitbě atd. Podobné věci se stávají buď z výše uvedených křížení nebo se taková mláďata objevují u slabých nebo nevhodně chovaných jedinců. Mám například 20 mláďat hermannek od nevhodně nebo vůbec zimovaných jedinců a jeden kus přesně takhle od počátku má problémy s příjmem potravy, neroste atd. Po 3 měsících tento jeden kus měří téměř jako při vylíhnutí a dokonce i stejně váží, zatímco jeho "sourozenci" jsou při naprosto stejných podmínkách zhruba 2,5 - 3 x větší a několikrát těžší než při narození. Občas se mi takový záprdek objevuje i v početných snůškách od sulcat, kdy mám podobně také několik jedinců (z několika set), kteří prakticky vůbec nerostou nebo velmi velmi pomalu a mají i přes neustálou péči problémy s váhou. Předpokládám, že se to stává i v přírodě, akorát tam je o takové záprdky většinou rychle "postaráno". A mi už se potom setkáváme v přírodě hlavně s těma "dokonalýma".
ja si myslim, ze v tychto farebnych mutaciach by sa uz mal trosku ozivit geneticky fond.. vyzera to tak, ze vacsina zvierat ma uz spolocnych predkov.. a potom sa rodia taketo "nepodarky".. bohuzial ked vam taky "nepodarok" prirastie k srdcu zostanu vam iba oci pre plac.. pri najblizsej kupe zvieratka budem chciet vidiet rodokmen rodicov aspon po piate koleno)
Chtit muzes,ale zežko ti ho někdo ukaže
Njn, když někdo chce různý barevný "bastardy", tak musí počítat s tím, že několikanásobný páření příbuzných někde v dalších generacích zanechá následky. Platí to samozřejmě i u přírodního zbarvení, pokud se neoživuje krev, ale tam se tak často alespoň na přímých příbuzných nechová. Ono je taky tím, že i u běžně dostupných druhů každej snaží udělat maximum i pro mláďata, který by v přírodě neměli šanci a nikdy by se k plození potomků nedostali a pak jsou chovy plný slabejch zvířat. Stačí se podívat, jako jaký "žížalky" jsou teď prodávaný např. mláďata Elaphe guttata a jaký silný a zdravý kusy to byly před patnácti lety, kdy jsem si třeba já jednu pořídil jako svýho prvního hada.
krokodýle, reagoval jsem na 1. případ. Tam se nejednalo o genet. vadu. Nazávěr bych chtěl říct, že veškeré závažnější zdravotní problémy je vhodný řešit s veterinářem, samozřejmě znalým. Ale zároveň je vhodné i vycházet ze zkušenností lidí, kteří se úzce tím či oním druhem zabývají
No prave, u T. Weidenhoffera bych to ocekaval - dost chova a to i vzacnejsi gekony, takze rozbory trusu nejsou problem. Si myslim, ze by je nasel... Ale takovehle chcipani je divne, to fakt vypada, na nejaky problem v chovu, ale fakt nevim co. Ja ,el takovej problem se trema samcema snow za sebou (behem 3 mesicu...), ale tam jsem to prisuzoval genetice... VH
Jo, jo, každopádně je na bičíkovce léčili, což ne vždy musí nutně znamenat, že bičíkovci jsou primární příčinou, ti se mohou přemnožit až následně při nějakém oslabení trávicího traktu a imunity. Ale samozřejmě pak se musí přeléčit i bičíkovci (Entizol apod.). Spíš mi přišlo poněkud nezodpovědné, že okamitě nebyla řešena karanténa a preventivní vyšetření, případně přeléčení zatím klinicky zdravých jedinců. Geneticky ale může být dána dispozice k oslabení organizmu nebo vyšší senzitivita k některým problémům a pak už to dodělají třeba ti bičíkovci.
No, s tím souhlasím, tak bych to tak řešil. Ty moje tři chudinky byly každá zvlášť a dost jsem si to hlídal... VH
Tobě taky neco Vládo chcíplo?