Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ??? Určení pohlaví ???

Nechal jsem si ze svého loňského odchovu jedno zvíře chřestýška Sistrurus miliarius barbouri u kterého jsem dosud předpokládal, že se jedná o samičku. Alespoň vizuálně; dle proporcí těla a síly kořene ocasu. U jiných hadů které chovám (hlavně korálovek) určuju pohlaví palpováním v celku spolehlivě. U jedovatých hadů tento způsob určování pohlaví nepoužívám. Přeci jenom je to tak trošku na riziko, zejména pokud je tedy na to člověk sám. No, dnes jsem to tedy u zmiňovaného zvířete zkusil a výsledek mi překvapil. Ještě že mi to byla ochotna manželka alespoň nafotit.
Jaky máte na to názor: Jsou to hemipenisy, a nebo anální pachové žlázy? Dle palpace se zdá, že to může být opravdu samec :.(, i když se mi tomu, vzhledem k proporcím těla a ocasu nechce moc věřit.
1) foto celého zvířete pro porovnání proporcí těla k ocasu (v současnosti má 28 cm): [http://img254.imageshack.us/img254/2954/smb072cy7.j pg]
2),3) a 4) výsledek palpování:
[http://img254.imageshack.us/img254/9330/palpacezs2. jpg]
[http://img509.imageshack.us/img509/6292/palpovnpn6. jpg]
[http://img509.imageshack.us/img509/3696/palpovn2ie6 .jpg]
Za každou odpověď, popř. názor předem díky.

loading...

Díky za názor; i když pokud se bude jednat opravdu o samce, tak mi to moc netěší :.(.
Vím, že v dnešní době hýbe teraristickou veřejností aktualní dění okolo některých pasáží novelizace zákona CITES. Takže některým zejména těm zkušenějším chovatelům nezbývá moc času na odpovědi problemů z klasické teraristiky. Přesto se touto cestou pokusím opět zeptat na Váš názor: Jedná se dle Vašeho názoru na fotkách o hemipenisy? ... a nebo je možný, že jde o anální pachové žlázy :-/.
PS: Uvítal bych názor především od krokodýla, Navay, Para atd., ale nakonec i ostatních. Předem díky za každou odpověď.

Zdarec, dovolím si napsat svůj názor. Podle mě je to samec, ale pokud máš pochybnosti, kterým se nedivím, sáhl bych po sondě. Když manželka zvládne zmáčknout spoušť, určitě zvládne i podržet ocásek a hned máš volnou ruku na sondičku. Proporce těla jsou jedna věc, realita druhá -to máš jako u lidí...;-)

Díky za všechny odpovědi. I když mi moc nepotěšili :.(.
Měl jsem v odchovu jen 3 mláďata, a opravdu jsem se spolehal na určení pohlaví dle proporcí těla a síly kořene ocasu. Jeden kus měl opravdu evidentně štíhlejší tělo a souměrně se zužující ocas. Takže jsem o pohlaví 1,2 vůbec nepochyboval. To, že mi napadlo zvíře které jsem si nechal v současnosti opalpovat byla čistě náhoda. No co; zase jedna zkušenost :-/.
Ještě jednou tedy díky.

Vladku,moc tě nepotěším,ale je to 100procentně kluk jako buk.Sistruráky jsem léta choval a množil,myslím že i ty je máš ode mne.
Co se týče pachových žláz opravdu se občas při palpaci "objeví" ale jsou daleko menší a mají špičatý kuželovitý tvar (tedy alespon u jedáků).
Dan

Ahoj Dane. Máš pravdu. Sistruráky mám od Marka, a jak mi říkal dovezli jste je před lety z venku (tuším že říkal: Holandsko nebo Belgie = můžeš upřesnit?). Dále by mi zajímalo; kolik kusů (párů) jste tehdy dovezli? Byla zvířata ze kterých jste založili chov z jednoho, nebo více vrhů? A do jaké generace jste až došli? A nakonec; nevíš o nějaké (k vašim zvířatům) nepříbuzné chovné linii u nás v ČR? Předem díky, Vladěk

V pohodě :-D. Mám na tebe uložený kontakt, a tak nějak předběžně počítám, že se ještě během letošního roku ozvu. A pokud bys měl letos mladé, měl bych zájem alespoň o jedno zvíře.
Zajímá mi ještě; jak určuješ pohlaví u mláďat? A jaký poměr pohlaví se ti rodí? Mám takovej pocit, že samců se rodí u těchto zvířat víc.
PS: Jakmile budeš mít nějaká ta fota a čas, tak něco pošli. Vladěk

Ahoj Dane,
díky za informace z vašeho chovu, a hlavně za potvrzení nepříbuznosti se zvířaty Daboia. Takže je to SUPER :-D.
Jinak Dane: Jaký jste měli ve vrhu % mrtvých mláďat a neoplozených vajec? Já měl loni jen 3 živá, 2 mrtvá + 3 neoplozené vejce. Stávalo se ti to taky?
Přibližně to samé procento popisuje i p.Jícha před více jak 10 lety a přitom chovná zvířata měl stoprocentně nepříbuzná.
Předem díky Vladěk

Nechtěl jsem zakládat nové vlákno a tak to přilepím sem.
Jde o ten samej problém. Mám v letošním odchovu 15 mláďat Agkistrodon contortrix contortrix. Běžně si palpuju každoročně mláďata několika druhů korálovek, takže zkušenosti s palpováním mám. Palpováním si troufám tvrdit, že u mláďat korálovek určím pohlaví na 99,9999%. Zkoušel jsem tedy opalpovat mláďata ploskounů, a tady mám pocit že výsledek je rozporuplný.
U všech mláďat je to stejný; ...cosi jako náznak možných hemipenisů :-/(takové ,,růžky") tam jsou vidět, ale nic víc.
Každopádně určit to jako jasný hemipenisy si netroufám.
Vím jak dokáží když chtějí zasmrdět, takže dle mojeho (možná chybého) názoru pravděpodobně disponují i na hady obdobné velikosti i poměrně většími pachovými žlázami. A nakonec, nechce se mi ani věřit že by bylo všech 15 mláďat stejné pohlaví.
Momentálně nemám možnost to nafotit. Pravděpodobně by i při velikosti mláďat ploskounů tam nebylo nic moc vidět.
Máte někdo zkušenost z palpováním (popř. jiným způsobem určení pohlaví) u ploskolebců? Předem díky....
Zajímají mi tedy všechny názory, ale hlavně zkušených chovatelů ploskounů.
[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/Snmek070.jpg]
[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/Snmek046.jpg]

Třeba u acutusů loni jsme to typli všechno dobře, ale koukali jsme na to tři, ale většinou jsme se shodli. U controušů jsi to moc nepamatuju jak to bylo, ale taky to všechno vycházelo dobře. Ale asi to je jenom trénink. Třeba mladý Tr. vogeli jsme takhle určovali, protože jinačí možnost nebyla a taky všechno vyšlo 100% dobře u 2 vrhů.