Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno "jak moc" je chameleon kontaktní zvíře?

ahoj chovatelé chameleonků,
mám dotaz - jak moc je chameleon kontaktní zvíře? Tzn. lze se na něj max. koukat jako na rybičky NEBO si ho můžu vzít ven z terária a nechat ho volně lézt? Nebo je to individuální:?:, že některý chamík kontakt s chovatelem nemusí mít rád a jiný se na "mazlení" těší?:)) Prosím o všechny informace a rady ohledně "venčení":-), jak dlouho, jak často, čeho se vyvarovat... Předem díky!

no jednou sem doma chameleona měl a ten se teda mazlit nechtě a taky si myslím že mazlit se nebude chtit asi žednej ale nevim moc zkušeností nemam takže těžko řičt je to jen muj nazor

Tady bych si dovolil trosku nesouhlasit, mame C.cornutu, brali jsme si ji jako divocaka a ten leguan proste mazleni vyzaduje, jinak je nastvanej stejne jako dva nasi zeleni legousi, proste pohladit chcou a dovedou si o to patricne rict. Rozhodne ani trochu neprehanim a nevymyslim si... koralovka, gekoncici me tolerujou, pogone je vsechno jedno a chamik syci uz na 10cm od ruky. ;-)

OK, já to beru..legoši jsou vyjímka a částečně se ochočit asi dají. Nemám s nima vlastní zkušenosti. Myslel jsem plazy obecně- nemaj rádi mazlení. A že je naštvanej, když se s ním nikdo nepomazlí :-D to bych se hádal;-) Nechceš hodit fotku obličeje naštvaného lega? Na to bych rád kouknul. Vypadá nějak takhle? : :-| nebo ]:(

Jojo tuším, že to bylo v nějakým tom receptáři nebo tak, měl tam samečka C.nubily ;-) bomba, škoda, že si nepamatuju jak se jmenoval (ten legouš). Hele naštvanej legoš vypadá tak, že nechá misku s jídlem úplně plnou a ještě do ní nas... a prostě se s tebou nebaví, když už víš jak se normálně chová, tak je ti to uplně jasný - samozřejmě to říkám s jistou nadsázkou, ale je to fakt tak :)) jinak je samo mazlení a "mazlení", všichni víme, že halt plaz není pes nebo kočka nebo přítelkyně, žejo ;-).
Jednou Knoxville posílal borce s Tejama, jak se k němu jdou lísat a jeden přes druhýho mu lezou do rukou, aby si je podrbal, to byla paráda, třeba sem mrkne a hodí to sem...nezapomenutelný.

Můžu napsat co jsem viděl...na Mikovu Princeznu (zmíněná C. cornuta) jsem se byl podívat ještě když byla v zoo. Byla zavřená ve veřejnosti nepřístupné části zoo v celku malým terárku. Když jsme tam přišli, mlátila samou radostí držkou o sklo. Zrovna měla prasklou žárovku a výměna byla možná jen v případě přepažení terária deskou. Krmili ji půlkruhovým krmítkem, aniž by museli otvírat terárium. Fakt z ní šel respekt, už jen vzhledem k velikosti hlavy a celkový mohutnosti. P. Velenský tenkrát říkal, že ji museli oddělit od skupiny, protože byla nadměrně agresivní a zvládla pocuchat i velikostně větší jedince než byla sama...a co z ní je teď :)
Nechci tvrdit, že leguáni vyžadují lidskou pozornost, nebo dokonce kontakt, ale určitě si zvyknou na určitý rituály a ty pak vyžadují. Pokud jsou tedy zvyklí například na krmení z ruky a následný pohlazení, zvyknou si a budou to vyžadovat.

Tvůj názor knoxi samozřejmě beru a zdá se mi..jak to říct..relevantní. Stejně jako Mikeův..jste totiž chovatelé leguánů a já, jak jsem už zmínil, je nechovám ani jsem nechoval. Mluvil jsem ale hlavně o chameleonech(na které byl dotaz), což uznejte je docela jiná kategorie. A taky všeobecně o plazech, nemám rád když se příliš polidšťují, mazlí atd., což ale nebude váš případ. Tušíš, co tím myslím..vodítka, čepičky, neustálá manipulace, chov pouze v obýváku na pohovce atd. Doufám, že si rozumíme;-)

Ja myslel to video, co tu Knox daval o fous vyse, blbe sem to napsal tak sorry. Urco se mrkni. Jinak na tom polidstovani a navlikani do oblecku apod. se urcite shodneme. Vzdycky mam na pameti, ze jsou to proste jesterky - divoky zvirata.
Co se tyce chamika, 100pro souhlas, urcite zadny mazleni apod., chamici to nesnasej, o tom sem presvedsenej.

O nějaké mazlivosti či dokonce "inteligenci" si u plazů samozřejmě nedělám žádné iluze. Všichni víme, že se řídí především svými instinkty. Tou historkou z pražské zoo jsem chtěl jen naznačit, že někteří si prostě dokáží vypěstovat podmíněné reflexy, a na manipulaci si zvyknout.

Nemluvím o mazlivosti, ale zvyku, rituálech... ať je to zašustění igelitkou po příchodu, poklepání na sklo před krmením, nebo to pohlazení. Zrovna tak si leguán může zvyknout na každodení kontakt s člověkem. Prostě si stojim za tim, že si zvyknou. O jejich inteligenci si iluze nedělám. Ikdyž někteří plazi, mi docela chytří přídou, třeba scinci :) Taky nejsem z těch, co by cpal lega do oblečku a vodítka, ani o to mazlení mi nejde, ale věřim, že toho leguáni jsou schopný. Chápu že na tohle má každej jinej úhel pohledu, ale kdo nechoval, nepochopí :)

No, vždyť říkám - vypěstované podmíněné reflexy. Stejné, jako pokusně dokázal na svých psech prof. Horák. Tohle funguje prakticky u všech obratlovců se složitější nervovou soustavou, od ryb až po člověka. Když uvidíš někoho žužlat citrón a u toho se šklebit, pak taky pustíš slinu aniž bys chtěl. Zrovna tak jako moje tilapie při každém odklopení krytu akvária automaticky vystrkují z vody dokořán otevřenou tlamku, protože ví, že do ní dostanou granuli...:-D
Mluvíme vlastně oba o tom samém, jen možná trochu jinými slovy.

díky za výše zmíněné info týkající se chameleonů. Trochu mě vaše příspěvky zaráží, když se shodujete, že s chameleony není možná prakticky žádná manipulace. To mazlení jsem samozřejmě nemyslela doslova;-). Jak je ale potom možné, že na internetu je spousta fotek jak někomu leze chamík po ruce, po vlasech, nebo i po záclonách... :?: Nezdá se mi že by všichni takhle vyfocení chamíci umřeli na stres a na těch fotkách nevypadají ani nespokojeně (soudím podle barev)

No jak jsem psal - u hodne klidnejch chamiku je mozny prave to prolezani, pritelkyne mi ted pred chvili rikala, ze drzela mladou samicku, ktera se i nechala pohladit. U veterinare jsme jednou videli slecnu, ktera tam cekala s chamikem a mela ho na ruce (dle myho tezce nezodpovedna vec). Myslim, ze jsou to ale fakt velky vyjimky a vetsina chameleounu neni nic na mazleni - to ze leze chamik nekomu po vlasech, zaclonach apod. este neznamena, ze se rad mazli. Nekdo chova chamiky i na ibisku volne v mistnosti...
PS: dodam, ze mluvim o "kalyptratech", ale zase nejak velky rozdily v chovani mezi druhy myslim ze nebudou.