

Morelia spilota variegata - barevné variace
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké barevné variace se u této krajty rozlišují? V inzercích jsem narážela pouze na rhombic - nevím, jestli je to to klasické zbarvení? Přiložím foto a prosím o určení barevné variace
koukni se sem morelia.htm tam něco je a ta na obrazku vypada jako morelia dredli
Myslela jsem barevné variace jako jsou třeba u guttat - anery, snow, miami phase atd. :)
nevim to jistě ale myslím že takoveto barevné variace u těchto krajt nejsou a korat ty popdruhy jako bredli,cheynei,mc doweli adt. nejsou ale nevim to jistě ja mam doma jen m.s.variegata a přiští rok jsou v planu chynei když se povede
Nechci se rozčilovat, ale už mě ty otázky ohledně kobercovek lezou krkem. Na fotce je OPRAVDOVÁ, PRAVÁ, ČISTÁ a nevím jak bych to ještě nazval australská MORELIA SPILOTA VARIEGATA, žádný kříženec!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tyto zvířata má v Evropě minimum chovatelů např. Paul Harris. Barevné varianty samozřejmě existují. Albíny chová mimo Austrálii Henric Afors.
A co jsou podle vás "klasické" variegáty, které jsou poměrně běžně k sehnání kolem 1500,- ? Kříženci chaynei x variegata x mcdowelli? Bude to asi ve většině chovů u nás podobné jako u Boa c. nebo Corallus spp.
Reakce je pro anakondu.
Asi jsem reagoval trochu podrážděně, máte pravdu, že na Teraporadně se to opravdu asi neprobíralo. Teraporadnu nenavštěvuji zas tak dlouho. Ale docela dopodrobna se to probíralo na iFauně, viz. článek Čistá variegáta apod. Na Teraporadně jsem byl vyzván na reakci ve vlákně Pochlubte se hybridi, proto jsem si možná neuvědomil, že podobné diskuze neprobíhaly zde, ale na iFauně. Rozhodně si rád vždy rozkliknu vlákno týkající se kobercovek, kterými se stejně jako dalšími krajtami zabývám již několik let. Ani mne tak nerozhodila otázka zadavatele/ky, jako další reakce, že barevné formy variegat neexistují apod. Začínajícím chovatelům neupírám možnost se zeptat i na relativně triviální otázky. Většinou mě rozhodí nesmyslné reakce. Asi jsem také trochu podrážděný, díky tomu, co se chystá za zákony v Evropě i u nás, které se zřejmě dotknou i mé osoby.
Můj příspěvek výše je částečně myšlen jako otázka (k diskuzi)na vás
Můj názor a odpověď na Vaši otázku, jsem kdysi zveřejnil na iFauně. Vcelku správně jste si na ni odpověděl sám, jen bych k tomu připojil poddruhy metcalfei, imbricata, harrisoni. Sám jsem u zmiňovaných "obyčejných kobercovek za 1500,-", které sám odchovávám a prodávám, navrhl označení Morelia spilota ssp., česky "kobercovka domácí"
. Podle mého názoru má u nich největší genetický vliv M. s. mcdowelli, hlavně kvůli své velikosti, všechny ostatní poddruhy, s výjimkou diamantovky, dorůstají většinou do dvou metrů. Mcdowellka se navíc vyskytuje v nejvíce obydlených částech Austrálie, což jí zřejmě zajistilo genetickou převahu v chovech, v době, kdy ještě byla možnost zvířata z Austrálie vyvážet. Dalším důvodem, proč toto promíšení krve vzniklo, byla neznalost (stejně jako u výše zmiňovaných psohlavců a hroznýšů ). Dříve byly u kobercovek rozeznávány pouze dva poddruhy (spilota a variegata), ostatní byly popsány a uznány až v letech osmdesátých a déle. Dávno po zákazu vývozu australských zvířat. Nebudu zde polemizovat o platnosti současné systematiky...........
Viděl bych taky jako poměrně běžnou záležitost, vypichovat ty "nejtypičtěji" (rozumněj nejlépe) zbarvené jedince toho či onoho poddruhu, takže většina lidí zná ty poddruhy poměrně jasně odlišné, perfektně vybarvené , ale škála zbarvení a kreseb je i v rámci jednoho poddruhu poměrně široká od naprosto nevýrazných a dost odlišných až po ty "výběrové". V chovech často bývají selektivně vybíráni ti "nejlepší", ale skutečnost v přírodě nebývá zdaleka tak jasná. A také se kvůli zabarvení hlavně v USA přikřižovali jiné formy a pak se zpětně křížily do původního poddruhu a opět selektovaly, takže sice byla možnost získat parádního jedince, ovšem původ a čistota...
Tady máte link na poměrně vášnivou diskuzi, která proběhla o kobercovkách na iFauně:
http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema =117069&r=3&m=3&page=1
Zdravim.Koukam že tohle vlákno se už nepoužívá,a tak ho tedy využiji.Chtěl bych se zeptat na cenu těchto krajt.Diamond Jungle Jaguars .Předem dík
foto z: www.precisionreptiles.com
Na nete som nasiel ceny od cca 400eur (75% diamond jungle jaguar) vyssie. Moj nazor je ze farby su sice pekne, ale je to skratka len mix, podobne ako u "boa domesticus".
Mě se u nich právě hrozně moc ta barvička líbí,ale 400 euro,to bych asi teda spíš šel do bredlíny.Dik moc
Ako hovorim, farba je pekna, ako aj u "Carpondro", ale nepaci sa mi tam to krizenie. O tom uz bolo vela debat a vzdy to skoncilo na mrtvom bode. To bredlinky su ina kava, "obycajne" hnede sa vraj daju zohnat uz tesne nad 100eur, vyrazne sfarbene su pravdaze drahsie. Keby som raz mal rozsirovat chov, je dost pravdepodobne ze by pribudli bredlinky alebo cheynei.
A nakolik by tak vyšli tyto pěkně sytě zbarvené?Nad těma cheineyjkama jsem taky uvažoval,ale ta bredli se mi líbí víc.
anakonda mi doufám odpustí,že sem dávám jeho foto
Ceny presne nepoznam, nechystam sa ich totiz zatial kupovat. Problem je skor v tom ze mladata vyzeraju zamladi takmer rovnako (ak sa nemylim) a vyfarbuju sa az neskor, takze by mal clovek asi vyberat podla rodicov.
Taky sem někdě četl,že prý k sytějšímu vybarvení zvířete(vztahovalo se to přímo k M.bredli) dopomáhá kvalitní zdroj UVB záření.Myslíš,že by to opravdu nějak ovlivnilo pozdější zbarvení?
Pisal o tom tusim aj Marc Mense v jeho knihe "Rauthenpythons", vraj zvierata ktorym aspon z casu na cas prisvieti UVckom su krajsie.