Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lignocel?

Zdravím lidi, zajímal by mne váš názor na lignocel, čtu o něm na netu strašně moc věcí a nemohu dojít k závěru, zda je vhodný či nikoliv. Uvažuji, že bych lehce pozměnil své terárium a přešel na lignocel u své agamy kočinčinské, co si o tom myslíte vy?

Namíchání s pískem nic neřeší. Lignocel může být problematický u druhů lovících hmyz (např. agama kočinčinská, chameleóni aj.), protože nezřídka nabírají s volně lezoucím hmyzem i menší či větší množství lignocelu, který se může při pozření nalepovat na stěnu střev a může vytvořit až neprůchodnou zátku a způsobit v konečné fázi problémy vyžadující operační řešení nebo i úmrtí. Problematický se mi jeví především u mláďat (ještěrů i hadů), kteří mají velmi malý průměr střev a snáze dojde k ucpání. Poud bych měl u těchto zvířat volit, tak bych raději použil rašelinu s pískem (2-3:1). Nicméně ani lignocel nemusí být úplně nevhodný a má i dobré vlastnosti, ale pak bych se snažil krmit v misce nebo s pinzety (případně třeba u hadů i mimo terárium s lignocelem). U mnoha druhů se mi jeví používání lignocelu zbytečné a řekl bych, že jeho přehnané používání je spíš než chovatelskými zkušenostmi zapříčiněno "zverimexovou" masáží mozku nezkušených chovatelů a často lze s lepšími výsledky použít i mnohé jiné (i levnější) materiály, např. písek, oblázky, listovku/hrabanku, běžnou zahradní zeminu, mechy a rašeliníky, travní drn, hobliny, papírové utěrky, noviny atd. Dodám jen, že existuje i určité množství chovatelů plazů, kteří jsou s lignocelem spokojeni a já naopak lignocel nikdy používat nemusel, takže můj názor může být trochu nekorektní. Ovšem na druhou stranu jsem se již několikrát setkal s úmrtím zvířat po pozření většího množství lignocelu a osobně bych ho přednostně doporučoval spíše chovatelům bezobratlých.

Hojky Krokodýle, moc děkuji za názor. Osobně jsem používal bukové štěpky, ale stalo se mi, že se často šváb chytil jednoho kousku a agama jej jedla i s tím a také se z toho docela práší, proto jsem chtěl přejít na lignocel, abych také mohl pěstovat nějaké živé rostliny přímo v terárku a bylo mi doporučeno, že je to dobrý podklad. Mám terárko z části z lignocelu a z části z kamínků. Krmím zásadně z peanu a jen holátka si chytá sám na kamínkách. Myslíš, že by tak vše mohlo býti OK? Díkes :)Nerad bych mu nějak ublížil :)

Zydy, co takhle použít tlačítko Hledat a podívat se co se tu o tom psalo? Víc už se k tomu snad ani napsat nemohlo. Jen těch vláken na tohle téma co tu je a ty založíš další.... :-/ Vedle "vložit nový dotaz" je "než položíte dotaz". Je opravdu tak těžký do toho nahlídnout? Já to fakt nechápu....

http://tera.poradna.net/question/view/18757-tak-co- je-to-prave
http://tera.poradna.net/question/view/14526-podesty lka
http://tera.poradna.net/question/view/11804-kokosov y-substrat
http://tera.poradna.net/question/view/1925-par-dota zu-ohledne-krajty-kralovske
http://tera.poradna.net/question/view/3259-nejvodne jsi-substrat
1667-substrat
http://tera.poradna.net/question/view/1753-krmeni-h ada

Toto je poradna, můžu se ptát na cokoliv, i kdyby se na to někdo ptal 100x, záleží jen na druhých, zda mi odpoví.;-) Tak si pro příště nechej takový ,,chytrácký" ponaučení :-D ohledně používání webu či PC :-)Ale jinak díky za tu práci, žes to vyhledal, ale víš jak, nikdy to přesně není to na co bych se právě chtěl zeptat :))

Nekonečné a nevyřešitelné téma substrát! :-D]:)
Na směsi lignocelu s pískem (1:1) mám ještěrky od začátku (2roky) + v jedné části tera mají ještě Mikeše - za nic bych to nevyměnila.. :puff: Ale je fakt, že krmím taky z peanu..
Jenom lignocel bych nedala, zrovna jako bych nedala jenom písek, který střeva ucpe stejně spolehlivě.. :x: