
Zánět u hortulána
Už poměrně dlouho a stále neúspěšně se potýkám s nemocí u jednoho z hortulánů. Jedná se o dospělou samici. Téměř nepřetržitě má pootevřenou tlamu, při manipulaci "bublá" a sípe a ani na pohled prostě není vůbec v pořádku. Samozřejmě nežere a navíc je podle všeho březí. Přeléčení ATB jsem provedl bez efektu. Po dobu léčení i teď topím i v noci, snížená vlhkost. Nic nepomáhá. Mám jet pro další dávku antibiotik nebo co můžu ještě dělat? Díky za Vaše rady.
Jako podpůrná léčba slouží výborně vit. C, inj. Při podávání ATB je naopak lepší držet nižší teplotu, méně se odbourávají, dále zvíře hydratovat a podávat potravu sondou. Vyplachovat každodenně tlamku např. betadinou, nevysušuje ji a podporuje granulaci tkáně, musíte být opatrní s ředěním, roztok musí být jen lehce nažloutlý!. Jinak pokud nezaberou širokospektrá ATB např. penicilínové řady, pak je samozřejmě nutností kultivace baktérií.
Ještě bych to doplnil o vlastní zkušenosti. Při výše popisovaných problémech je dobré požadovat kultivaci a test rezistence ihned při první návštěvě veterináře. Než se dozvíte výsledky je nutné nasadit výše zmíněné širokospektrální ATB (enrofloxacin). Je dobré podpořit organismus injekční aplikací vitamínů (hlavně B a C nebo multivitamin). Často se stává, že po nachlazení zvířete se přemnoží bakterie Pseudomonas, které většinou vykazují rezistenci na enrofloxacin. Proto je vhodná okamžitá kultivace, aby zvíře nebylo oslabováno podáváním neúčiných ATB, a co nejrychleji byla nasazena ta správná. Ještě k té desinfekci tlamy: je potřeba postupovat opatrně, používat nejlépe výše zmíněné vatové tyčinky, je velmi důležité vyhnout se glotisu a nikdy nezasahovat hlouběji směrem k jícnu. Je zde riziko rozšíření bakterií buďto dále do dýchacích ústrojí, což může vést k těžké bakteriální pneumonii. Nebo do zažívacího ústrojí, což může způsobit těžkou gastroenteritidu. Po takto dlouhém neúčiném léčení zřejmě bude nutné nasadit Gentamycin, což je asi nejúčinější ATB, ale bohužel také nejrizikovější z hlediska případných nevratných poškození ledvin či jater. Je nutné dodržet přesné dávkování.
Děkuji mockrát všem za odborné rady. Podnítili jste mě k tomu to znovu zkoušet vyřešit a nezabalit to. Dám pak vědět jestli přežila..
Klidně vlož foto pro představu, jak vypadá zahleněnej hortulán
Anakonda: díky, ještě dotaz: co je glotis? Píšete, že je třeba se mu vyhnout..
Je možné, že by i po léčbě Gentamycinem samice porodila živá a životaschopná mláďata? Jinak dýchací trubice i dásně jsou lehce zarudlé..
glotis je vyústění dýchací trubice, jinak jestli porodí živá mláďata záleží samozřejmě na stavu samice, ale gentamycin by tam mohl hrát taky negativní roli( ničí parench. buňky ) Gentamycin jsem použil u zvířat, kde byl zánět dost pokročilý a nebyl už čas zabývat se citlivostí na ty či ona antibiotika. Pokud gent. nezabral, nezbývá nic jinýho než navštívit veter. a udělat kultivaci. Jinak jak jsem psal, neopomínat podpůrnou léčbu
čauves,
jak to vlastně dopadlo, u jedné z našich samic jsem při kontrole svleku objevil lehce zduřelou bílou tkáň na levém předním zubu ve spodní dásni. Na veterině jsem byl dneska ale co čert nechtěl, s jiným kusem.
takže velím zvednout teplotu, snížit vlhkost a tlamku vzít ředěnou betadinou? (rychleji píšu než hledám, peroxid bude lepší, betadina má dost jodu). Zub je čistý bez poškození tedy usuzuju že je šance to včas podchytit.
tak to nakonec dopadlo uplně jinak. Zoubek zmatněl a vypadl, pod ním je nachystaný zoubek nový... takže lokální desinfekce kysličníkem...
mě vyděsila potvora jedna ukousaná