
Euprepiophis (elaphe) mandarinus?.....Nebo hatchlings...??
Zdravím všechny chovatelé těchto nádherných zvířat - hadů!
Brouzdám po netu a narazila jsem na tohoto hada: Euprepiophis (elaphe) mandarinus, nebo Euprepiophis mandarinus hatchlings. Tito hadi mají nádheronu kresbu!!
Tady na teraristické poradně jsem na něj narazila snad jen jednou, proto se chci zeptat proč tento druh hada není více rozšířený v chovu?
Mám své 3 hady, ale tento druh mě tak zaujal, že bych si ho moc ráda pořídila.
A proto se ptám -
Jaký je český název?
Chová někdo tohoto nádherného hada?
Má přibližně stejné podmínky jako ostatní hadi?
A taky jaká se pohybuje cena? Podle mě bude asi dost drahý
Když jsem se chtěla podívat na nějaké internetové stránky kde je tento druh - byly anglicky, a já anglicky neumímMoc děkuji za odpovědi!!
Skoda tych teplotnych poziadaviek, minule leto som mal v izbe casto cez 32 stupnov (cely den mi svieti na steny obyvacky), to by sa im asi nepacilo. Velhady, harrisonka aj regiuska boli komplet bez ohrevu a aj tak mali horuco.
Zdarec, dovolím si ještě upozornit, že také záleží o jakou lokalitu se u mandarín jedná. Já sám mám chinu, zdržuje se mi jedině v krabičce s rašeliníkem, nebo pod ní asi 22 st. Známý má ovšem Sichuan a to už je jiná. Jeho se mu vyhřívají i na 28st. a jsou úplně spokojené.
S vietnamkama nemám zkušenosti, ale pár lidí má, jako třeba p. Brož, který mi při počátcích s mandarínou skvěle poradil. Jinak stresák to je, ale po dobrým zimování teď žere, jako jedna báseň. Na teploty jsem taky zvědavej, bude to první rok a v pokoji jsem měl v největších pařácích 28st., tak uvidíme, jak to zvládneme! Ostatním držím palce. 
Robin
sichuan je vlastně oblast ve vietnamu že ano? rád bych vietnamskou formu, dle netu by měli být i větší, i kolem 150 cm, kdežto číny do metru....
Já mám za to, že se jedná o Sečuán, což by měla být čínská provincie...
Jj, sečuán je v číně
). Takže zvíře označené jako čínské může být klidně taky sečuán a naopak...
![[ChinaGeography.png]](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/ChinaGeography.png)
BTW taky je to s tím původem china/sichuan občas dost pofidérní (podobně jako třeba u hroznýšů všeříkající přesný původ "Mexico"
jo tak takhle, díky za objasnění, asi se budu muset při ohlížení po jedinci z vietnamské populace mrknout i na zeměpis východní asie
vietnamky mam ja - pochazeji od Stefana Moellera, tudiz o puvodu nemam duvod pochybovat...
vcerejsi fotka samice (samec jde momentalne do svleku, tak sem ho neotravoval)
http://nerdoveplazy.websnadno.cz/Uzovkovite-Colubr idae.html
Takže jsme čerpali v předchozích letech ze stejného zdroje
:
![[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/samec1112008.jpg]](http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_photo/samec1112008.jpg)
![[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/30112008-1-1.jpg]](http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_photo/30112008-1-1.jpg)
![[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/sameekVietnamNZ2009.jpg]](http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_photo/sameekVietnamNZ2009.jpg)
![[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph oto/samikaNZ2009Vietnam.jpg]](http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_photo/samikaNZ2009Vietnam.jpg)
sameček vychodočínské populace NZ 2007
samička vých.činské populace NZ 2007
sameček Vietnamské populace NZ 2009
samička Vietnamské populace NZ 2009
opravdu krásní hadi, nuž snad se mi můj sen podaří zhmotnit
Díky
.
a taky ještě minimálně North China i když si nejsem jistý, jak moc to koreluje s tou tzv. východočínskou
North China by měla být ta východočínská, podle areálu druhu určitě (je tam takový výběžek na východě až na sever), i podle literatury. Ta se právě odlišuje od další populace z Číny - sečuánské. Je ale důležité si uvědomit, že pojetí těchto forem (dokonce jsem zaznamenal, že to lidi občas berou jako poddruhy, což je hodně odvážné) závisí na zbarvení a velikosti těch několika importovaných hadů ze tří koutů JV Asie, které se povedlo v chovech rozmnožit, a dát základ populacím druhu v teráriích. V přírodě to možná je úplně jinak, i když je jasné, že třeba délka i zbarvení s podnebím korelují.
Rád bych oživil toto vlákno a pozeptal se na pár pro mě nejasných věcí
je nějaké spolehlivé kritérium na určení lokality, jestli se jedná o populaci "čína, vietnam nebo sechuan" ? ideálně kdyby jsem viděl fotky v rozdílech. Dostali se mi do chovu zvířata u kterých fakt nevím...
za druhé, jak je to u nich s různýma formama "axanthic, hypo, high-yellow, patternless(bez vzoru), lignée(s pruhem), red"... a tady bych to rozvedl:
-jak se docílit dejme tomu aby mi ze snůšky vypadlo zvíře "hypo" jde to nějak ovlivnit nebo je to jen geneticky dané?
- když budu pářit dvě zvířata stejné formy, jaká budou mládata?
-když budu pářit jedno zvíře klasického zbarvení se zvířetem s vybrané škály forem, jaké bude potomstvo?
děkuji všem za případné reakce
vím že budu třeba vypadat za blbce ale mám v tomhle hokej 
Ahoj Bergi
Dovolím si tady dát odkaz, který tady dal někdo předemnou. Taky jsem chtěl o nich něco zjistit a tady nahore jsou tři fotky a u každé je napsáno co to populaci. Rozdíly mezi nima vidím ale otázka je jestli to tak je u všech kousků. Podívej se a pak napiš. Jsou to nádherní hadi... Když by se ti chtělo můžeš nám přidat i fotky moc rád se podívám 
Mam doma knizku o mandarinach a tam je len pre lokalitu Sichuan zobrazenych 6 roznych vzorov (vid nizsie), cize je tam variablita aj v ramci lokalit.
Aha že to budou trošku variabilní v rámci lokalit jsem tušil, ale přiznám se že až tak jsem nevěděl. Děkuju za vyvedení z omylu
Ta knížka vypadá super! kde si ji sehnal? dá se ještě koupit?
tu knihu najdes na www.repnat.cz
díky
Novinky.html
tady jsou fotky zvířat u kterých si nejsem vůbec jistý
a stěma formama to je jak?
http://elaphe.webnode.cz/zpusob-chovu-jednotlivych -druhu/e-mandarinus/
http://www.elaphe.info/content/arten/mandarinus.ph p
1-2 vypadaj jak secuanky (nejsem si jistej) - nevim odhadnout velikost atd...
3-4 mi pride jaky axanticka vietnamka (nevim o tom, ze by tahle forma byla u ciny)
ale pokud je to jinak rad se priucim...
snad se ještě někdo vyjádří(víc hlav víc ví)
i tak díky...
já si právě myslel že 4 je axanthická sečuánka a 1,2 mi nepřijde jako stejná lokalita(rozhodně mi to nebylo takhle dovezeno)
řeknu jak mi to bylo prodáno ale nevěřím tomu, 1 vietnam, 2 sechuan, 4 axanthic sechuan...ale fakt nevím, tady jsem vedle momentálně.
Co sem se bavil s Davidem Jandzikem a Stefanem Moellerem, tak mi rekli (krom toho ze ty zvirata jsou pomerne variabilni), ze vietnamky maji siroke sedla (cernou cast) a uzsi zluty stred, sedla jsou velke a zasahuji az po bricho.
Cina ma pomerne siroky zluty stred a cerna cast je pomerne mensi (casto do ni zasahuje ta zluta kresba - u starsich zvirat). Maji taky vetsi podil cervene barvy. No a teda cina + secuan je v dospelosti mensi nez vietnamky (coz muzu potvrdit). Kouknu doma jeste do Schulzovi monografie...
troufnu si tvrdit, že ani jedno zvíře dle mého co jsem dával fotky není východočínské populace, v tom mám jasno
akorát pořád nevím jaký je největší rozdíl v sechuanské a vietnamské
jak je od sebe jednoduše odlišit...
a nemáte někdo nějaké poznatky k těm formám jak jsem uváděl? Jak fungujou axanthici a ostatní formy? díky
vlákno pořád upadá k zapomnění
tak to oživím. Nikdo na poradně neví jak je to s genetikou různých forem mandarín? 
(axanthic, hypo, lines....)
Axanthic je recesivna vloha,tak že s klasikou ti budu vznikat hetera.
U mandarin su mutacie zbytočne,kedže hady same o sebe hyria farbami :)
takže dva axanthici budou potomci axanthici, chápu to dobře(promin do hroznýšů a jiných barevných mutací nedělám, tak jsem v tomto blbej)? ostatní formy nevíš jak na tom jsou?
nic proti poučce že jsou zbytečné
nejde mi o to že je nebo není zbytečné něco chovat. Jde mi čistě jen o to kdybych pořídil takové zvířata do chovu, co budou za mládata(kdyby vše klaplo).
myslím si že nejsem sám koho tato otázka zajímá
je mi někdo zde na poradně schopný říct, jestli je hypo, strip, red apod jestli jsou to dominantní, recesivní nebo co-dominantní formy? jen toto mi stačí, jak je to u mandarín, děkuji
No, pozeral som vcera narychlo tu nemecku knizku. Okrem tej porovnavacej foto roznych kresieb Sichuanov tam velmi rozdiely preberane nie su. je tam par foto vietnamiek, par foto cinaniek, ale ze by sa tam dal najst jednoznacny vzorec by som nepovedal. Tiez som tam nenasiel ziadne relevantne informacie o genetike. Cize jedine google.
Aha http://iansvivarium.com/morphs/species/euprepiophi s_mandarinus
hypo: recessive
striped: recessive
díky, taky hledám
psal jsem na lexcorn, tak uvidím co mi tam odpoví k různým formám, jestli bude zájem, tak to zde hodím ve výsledku...
všechny tyto známe formy by prý měli být recesivní(kdyby to někoho zajímalo)
Nieco k teme, 1.2, Sichuan.
![[http://www.teraristika.sk/media/kunena/attachments /5034/trio.JPG]](http://www.teraristika.sk/media/kunena/attachments/5034/trio.JPG)
Tak jsem taky v klubu mandarin, NZ 2012, Vietnam.
Jaký se vám substrát nejvíce osvědčil u mláďat mandarin?
Kôra+ raselinik,..
Dobrý den, trošku to tady oživím.. kde si můžu přečíst něco o formě axanthic? Jelikož můj samec Vietnam se takto vybarvil až postupem času, jako mládě byl normálně klasicky zbarven do žluta (viz. foto nahoře). Forma axanthic se projevuje až časem a mláďata se rodí klasicky zbarvené? Jelikož už jsem měl snůšku, kde mláďata jsou klasicky žlutě vybarena.. Děkuji za odpověď
Ano axanticky zvířata jsou jako mladý normálně zbarvený.
Takže, současné mláďata z páření Axanthic x Klasicka mandarina by mělá být hetera?
zdravim kdybych tehoto hada chtel zimovat mohl bych dat uzovku s boxem do polistirenove bedny na balkon? samozrejme by v bedne byla nejaka topna folie kdyby bylo potreba