Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá - chování páru

Prosím o radu!
Už přes rok chováme pár agam vousatých / od mláďat /.Prospívají dobře.V posl. době má samec chvilkami agresivnější chování vůči samici.Stiskne ji tlamičkou za hlavou a drží.Je to normální,či neobvyklé? Často prudce kýve hlavou a samice mává jednou končetinou,není to nějaký druh dorozumívání?Složku potravy mají živočišnou i rostlinou,vč.granul.vitamínů.Kolikrát týdně je dobré dávat živočichy?Někdy jim v našem případě stačí jednou týdně,samec je při lovení apatičtější. Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den.Denisa

Co se tyce popisovaneho chovani, jedna se pravdepodobne o projevy pareni, pokyvovani hlavou je jakysi imponujici ritual bezny v ruznych modifikacich u vetsiny agam apd.
Nevim, co si mam predstavit pod pojmem granulovane vitaminy, doporucuju misto nich veskerou potravu poprasovat Nutrimixem pro nosnice(jak zivocisnou, tak rostlinnou). Domnivam se, ze zivocisna a rostlinna slozka by mely byt cca fifty-fifty. Navic jedenkrat mesicne do tlamky malou kapku (napr. na spicku spejle) Combinalu AD3+Combinlu E. Zvlaste v obdobi pareni je spravna vyziva naprosto nezbytna.
Navic bych doplnil nejake vlhke kladiste.
H.

Jen bych doplnil - součástí pářícího rituálu je i popisované máváni packou samice, tudíž se zřejmě jedná o pokusy páření.
S rostlinnou vs. živ. složkou by to v ideálníim případě mělo vypadat: v mládí do dospívání by víc než polovinu měla tvořit složka živočišná, během dospělosti by to mělo být půl na půl s tím, že živočišné složky by mělo být míň a míň a v "pozdní" dospělosti a stáří by měla drtivě převažovat složka rostlinná a živočišná už jen velmi sporadicky, spíše jako zpestření.
Podle mýho by stačil úplně ten Combinal AD3 (pokud máte hodně kvalitní zdroj UVB - Trex, Osram ultravitalux, metalhalidy apod., nedávat Combinal vůbec), vit. E by měli mít dost ze zelené potravy. K tomu ještě dodám, že to chce hodně dopovat vápníkem, zvlášť samici v době páření. ;-)

Cvrčky a jiný hmyz dávám dospělým pogonám 3-4x týdně, 1x měsíčně dostanou holátko, zelené mají k dispozici téměř každý den. Důležité je, jak tu bylo zmíněno podávání vitamínů a minerálů, já používám Roboran H 1:1 smíchaný s drcenou
sepiovkou nebo vaj. skořápkami.

Ahoj. Chci se jen zeptat na pár věcí ohledně mojí samice Agamy vousaté. Má rok a poprvé začíná klást malá vajíčka (v terárku mám speciální poštní písek pro terarijní zvířata). Mám ji přenést do nějaké extra krabice s hlinou nebo rašelinou? Měla bych jí koupit nejaké holátko na posilněnou A co vitamíny?Potřebuje v téhle době něco extra? Jo a samce nemá.
Děkuji za odpověď Jana

nikam ji neprenasejte, jen at je v terarku poradna hromada vlhkeho pisku. Nejak zasadne jinak krmit nez obvykle nemusite, muzete ji ale doprat o malinko vic - vcetne bezne smesky mineralu/vitaminu ktere ji davate. ("specialni poustni pisek" je zlo, vymenit za uplne obycejny do detskych hrist)