Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium pro agamu kočičinskou

Ahoj chci chovat agamu kočičinskou.Terárko kupuji 160x100x60(dxvxh).Chtěla jsem se zeptat jak ho(žárovka/zářivka)nejvhodněji vytopit na denní (25-30°C) a noční(20-25°C)teplotu?Myslím tím přesně jaké typy,počet a sílu žárovky,aby to agamě vyhovovalo.V jaké výšce má být žárovka zavěšena?Je nutný topný kámen?Vodní nádrž bude mít asi 2/3 dna je lepší pořídit si do ní filtr nebo to nemá cenu kvůli vyprazdňování do vody a je to lepší každý den měnit?Jakou teplotu by měla mít voda?Děkuji za odpověď

loading...

Hojky, předem gratuluji k úspěšnému rozhodnutí, které zvíře chovat! Sám jsem také jejich milovník! Co se týče zářivek, určitě použít zdroj UVB, já osobně používám Narva Reptilight, mám ji asi ve výšce 60 cm, ale agamy k ní mají i blíže pomocí spleti větví. Na další osvětlení a vytopení používám TeraPlus Hal-16 50W 2x, množství dle toho jaká bude teplota. Co se týče topného kamene, ten není vhodný, agamy se rády sluní na větvích a ne se péct na kameni. Do vodní nádrže, musím říct, že podobné dilema řeším, ale doporučil bych asi denní výměnu, je to náročnější, ale čistá je čistá, jak píšeš - vyprazdňují většinou do vody! Teplota vody je asi okolo 24°C :))Toť asi vše, kdyby něco tak napiš ;-) Hodně štěstí ;-)

Děkuji za rychlou odpověď:-)Já nejdříve přemýšlela o baziliškovi,ale myslím,že je agama lepší začátek. Ještě jen přemýšlím jestli jednu.Dopuručuje se jeden samec nebo samec a dvě samice.Ale tři se mi zdá zas na ten prostor moc.Nemohly by být dvě?Vadilo by to něčemu?je velký rozdíl v údržbě terárka jestliže budu mít jednoho jedince nebo třeba tři?

Bazilišci jsou strašně mrštní, agamy kočinčinské sice také, ale lze je naučit na kontakt s člověkem a jsou i pak klidnější. Hlavně je nutný prostor, aby nedocházelo k obité tlamě. Já myslím, že chovat i duo je možné, i když samec ji dá docela zabrat, ale není to nemožné, sám také nyní chovám jen duo. Hlavně zajisti zdroje UVA a UVB a dost vitamínů, jelikož i když já se snažím, co to jde, tak musím teď samce denně píchat a doplňovat vápník. Ale tím se nenech odradit! Co se týče v údržbě, tak jen se zvýší množství exkrementů a také trošku přerovnaná podestýlka, ale nic strašného, lepší je aspoň 2, je to hned hezčí podívaná. Jo a jestli můžu ještě něco, tak je uč od začátku na žraní z pinzety, bude se to hodit ;-)

Teď jsem si přečetla tvoje stránky(vyhledávač mi je nikdy nějak neukázal)pěkné.Tak já nevim,asi pro začátek budu chovat jen jednoho.Na to je lepší samec.Ale když se tak těžko v mladém věku pozná pohlaví tak stejně nebudu mít jistotu.a proč je lepší krmit z pinzety?Myslela jsem ,že to bude hezčí a pro agamu záživnější když si bude lovit sama.

Neboj, agama umí lovit i sama a také vystartuje, ale krmení z pinzety je vhodné k bližšímu poznání, zvíře si na tebe více zvykne, také jej takhle můžeš naučit příjmat i např. mrtvá holata - jednoduše zkusíš podat i neživou potravu. Krmení z pinzety je také docela dobré pro hlídání počtu sezřaného krmiva a také můžeš mít klid, že se ti na volno puštěný hmyz a další z terária nedostanou ven! ;-) Neboj, na živých holátkách uvidíš umění lovu! A díky za pochvalu ;-) Kdyby bylo něco dalšího třeba, tak určitě napiš ;-)

Tak pro teráko si jedu zítra už se nemůžu dočkat,až si ho vyparádim tim všim co jsem si do teď nasbírala.Nakonec jsem se rozhodla pro jiné (180x150x80).Jen měnim názor na toho jednoho samce.Musim ten prostor využít:-D.Přeci tam nebude sám.takže asi klasika 1+2.Jen si řikám když budou tři ochočí se?Vystačej si sami a mě si ani nevšimnou:))

Ahoj tak terárko je doma sestavené.Ještě mám nějaké dotazy:Kostra je z masivu(buk),záda sololit,bok asi překližka.Vše ze vnitř neupraveno.Mám to natřít tim epoxidovým lakem?Nebo jak se to jmenuje.Budu tam ještě lepit polystyrenové pozadí.Bude to držet mont.pěnou na tom voděodolném laku?Nebo to nemam vůbec lakovat,když na to stejně ještě přijde to pozadí a mam to udělat až nakonec na tom polystyrenu?Pak mám ještě jeden dotaz.Původní majitel má na stropě přidělanou zářivku a ještě pod ní přijde nějaký kryt z děrovaného dřeva(větrání) a část pod zářivkou je zřejmě plexisklo.To UVB tim přece nemůže projít.Jak by jste to řešili?Ten kryt ještě nemam doma zapoměl mi ho při koupy dát.Ale bez něj to nepůjde,jak je vidět z fota bez krytu je vzadu asi 4cm díra(zřejmě na kabely.Když bych nějak vyndala to plexi bojím se,aby se tam agama nějak nedostala tou dírou.Díky.
[http://img88.imageshack.us/img88/4851/k640009hn8.jp g]

Vrch terária bez krytu
[http://img88.imageshack.us/img88/6417/k640011ns0.jp g]
Fotka terárka u původního majitele(je vidět vrchní kryt zářivky)
[http://img156.imageshack.us/img156/9186/11740551mq3 .jpg]

Ahoj Payo.Tak sololitový záda nic moc.Sololit se strašne vlhkem kroutí.Byla by lepší OSB deska a nebo lamino.Natřít balakrylem.Epoxid je drahej jako prase a je ho na to škoda.Nech si ho na polistyrénové pozadí.
Takže bych to nalakoval všechno dokola.Aby pěna držela,tak tam stačí našroubovat pár vrutů.Ne ně se pěna ukotvý.
Zářivka vypadá tragicky.Bál bych se aby agamy nezabila až budeš rosit.Určitě tlumivku a startér ven a dovnitř jen patice a trubici.Kryt tam nedávej.Ikdyž plasty UV propouští né jako sklo.
Žárovky ti neporadim,nepamatuju si rozměry,ale ta T-Rexka by tam šla.:))

Meldo děkuji za odpověď.Už jsem myslela,že se tu se mnou nikdo bavit nebude zato,že dělám ve zverimexu.:-/Takže celé ze vnitř natřít balakrylem,nějaký vruty na to pěnu a hned polystyren?Chápu to dobře?A pak na ten polystyren lepidlo na obkladačky(aby to bylo pevnější)a na to ten epoxid.lak?Myslim že,ten kryt tam musim dát.Jinak mam vzadu nad sololitem díru jak do...A tak plexi to UVB propustí jo?Tak já to tam nechám za krytem,aby se na zářivku nedostala voda a do terárka dám pouze žárovky.Šlo by to tak?

Hezký den.Tak ty žárovky teraplus hal.16 nějak nemůžu objevit,ani na netu.Je něco jiného podobného?A ještě k té zářivce jak ji mám koupit dlouhou?Délka terária je jak jsem psala 160cm.Po celé délce asi být nemusí,tak kolik myslíš cm?

Ahoj.
Ja som si malu agamu kupila vcera.Je strasne pritulna az sa mi zda ze moc:-)
Chcela by som sa spytat aku ma kto skusenost s hlbkou vody pre agamy,ci su skor vhodnejsie plytsie plochy cca 2-3 cm alebo nieco hlbsie.Inak je normale ked prave zvlieka len chvost?
Dakujem

Jezdím do Aldisu, mají toho spousty. V lednu byla spousta hadíků, v únoru hodně ještěrů a nejvíc pavouků a štírů. Teď snad budou zase hadi :-D. Mají tam podestýlky, žárovky, zářivky, obaly na světla - popískované, terárka i vybavená, misky na vodu, červy, hmyz, holátka, myši, literaturu.. prostě fakt hodně. I lidí ::):)) .Vždycky donesu dom aspoň něco :-)

Hojky, té hloubky bych se moc nebál, může být i okolo 15 cm, ale lepší by byl postupný náběh do hloubky třeba. A co se týče té přitulnosti, pořádně se podívej, jak agama chodí a zda se dokonalé odráží a udrží se na větvích, jelikož často přítulná a málo lezoucí agama bývá odvápněná!

A žárovky by mohly být 2x Basking spot lamp 40W?Teploměr a vlhkoměr myslíš lepší digitální nebo obyč?Nebo je to jedno a je tam rozdíl pouze v ceně?Je nutný mlhovač nebo stačí rosit rozprašovačem?A v jakém poměru se míchá lignocel s pískem a jak vysokou vrstvu tohoto substrátu tam mam dát?

Já myslím, že ty žárovky pro osvícení a výhřev jsou OK, co se týče vlhkoměru a teploměru, tak ani digitální nejsou špatné, stojí okolo 150,- a úplně postačí. Rosit? No můžeš rosit normálně, já ani moc nerosím, musím se přiznat, nějak se to ale zle neprojevuje. Co se týče té podestýlky, tak použij lignocel jen na kousku, kde budeš mít nějaké živé rostliny či něco zeleného, pak bych použil menší štěrk a bukové štěpky a kolem nádrže s vodou akvarijní štěrk, jsou to takové větší barevné kamínky. Tak to používám já a je to ideální. ;-)

No jak jsem psala dělám ve zverimexu a máme tady od Exo Terry dig.teploměr za 302,- a vlhkoměr 566,- a ty obyč jsou tak kolem 130,-.Ty štěpky tam moc dávat nechci četla jsem někde tady na foru,že nejsou dobré.Nedrží vůbec vlhkost.Spíš se přikláním k tomu lignocelu a kamínkům.A jakou výšku teda toho substrátu asi 3cm?Hrabou??

ahoj.
Dakujem za radu.po konaroch mi zatial nelozi ale ked sa blazni v bazeniku tak nevyzera nijako divne.Akurat ze som si dnes vsimla ze sa zacala zvliekat,aj ked zatial len chvost.Nemoze to suvisiet aj s tym?Kupila som jej aj Terravit od jbl na obalovanie cvrckov ale nechcela dnes jest.Ako inak by som do nej mohla dostat vapnik?

Dostat vápník do těla? Já třeba používám sépiovou kost, nastrouhám ji na prášek a ten dávám také do vody nebo obaluji lehce cvrčky, máš pravdu, moc jim ty vitamíny nechutnají, ale stačí jen méně obalit, aby z toho nebyla jen bílá neidentifikovatelná koule :-D Mne při svlékání žerou normálně, svlékají se delší dobu! Jinak snaž se ten vápník do těla dostávat, ať pak nemusí skončit na injekcích! ;-)

Sepiovu kost som jej vcera nadrvila do misky ale dnes som videla ze to neocenila:-)Skusim to dat do tej vody,aj tak v nej travi vacsinu casu.Ako dlho trvalo tvojim agamam kym sa zaklimtizovali v novom terarku?To ze dnes nezrala si vysvetlujem ze je v novom prostredi...Dufam ze je to len v tom.

Tak třeba ze zvědavosti

Zydy ty jsi srandista :-D, takže líz nosí myslivci do lesa, aby srnkám rozšiřovali obzory jo :)) nic ve zlým

PS: např. E.macularius jsou klasici - stačí jim nasypat minerály do mističky a oni si to již podle potřeby berou sami, totéž dělají v přírodě, žerou podklad na vápencových spraších

pud sebezáchovy donutí ještěrku asi zřít to, co by nikdy jindy nepolkla

Špatně jsi Zydy v lese koukal.To není pud sebezáchovy.V Africe třeba sloni migrují k takovým místum stovky kilometrů.Ještěrky v terárku ty kamínky vápence účelne vybírají mezi ostatním pískem.Oni vědí,proč to dělaj;-)

No to je komplikované, někdy jsou opravdu velmi vystresované a nebo v tom mohou být i jiné problémy - paraziti a jiné. Co exkrementy, byly nějaké a jak vypadaly? Co její pohyby, není nemotorná, netahá nohy - není odvápněná? To mohou být také příčiny. Jak je stará a jak velká? Opravdu nepřijme ani cvrčka?

Já bych zkusil ještě dát nějaké cvrčky, třeba trošku pochroumané, ať nejsou tak rychlí a kdyby to nepomohlo tak ten recept z těch cvrčků : Rozmixujeme cca. 8 cvrčků bez nožiček, 1 žloutek, trošku sádla nebo olivového oleje, nějaké vitamíny (NutriMix, Plastin či jiné) a černý čaj (uvařený) . Natáhneme do stříkačky a vpravíme do tlamy agamy. Nejlepší je z boku, abychom jí to nestříkli do dýchacích cest. a kdyby ani toto nepomohlo, doporučil bych návštěvu veterináře, píchne ji nějaké AD3, zkontroluje zda není odvápněná a najde příčinu. Jen bych doporučil veterináře, který se specializuje na plazy a ne jít k nějakému psíčkaři ;-)

Tak agamik spravil pokroky v jdeni:-)Vcera ho pritel provokoval s cvrckom a tak mu od zurivosi zedol hlavu.Ale dnes uz zjedol jedneho cvrcka a 3 dazdovky aj ked priatel ho musel krmit ako male babatko-za mamicku,za ocinka....Ale aspon jedol.Ved casom snad pochopi ze by mohol jest aj sam.Lebo hodinove krmenie by kazdy den bolo asi narocne:-)