Kavkazské zmije
Přátelé, kolegové, je tu mezi námi spousta "zmijomilů" a určitě mi budete schopni odpovědět na dotaz, jak se odlišují V. kaznakovi, V. dinniki a V. orlovi, případně další z tohoto komplexu (tuším i V. lotievi???) nejen po stránce biologické a geografické, ale hlavně jestli existují nějaké relevantní odlišující znaky běžně použitelné (folidióza, řady šupin a pod.). Děkuji na stotisíckrát.
Já vím, že asi čekáš víc. Ale nestačily by ti informace ze sránky J. Šimečka?
index.htm
Díky, ale tyhle informace v podstatě mám, šlo mi spíš o opravdu konkrétní rozdíly, zvlášť proto, že jsem viděl několik desítek fotografií všech tří druhů a připadali mi hrozně podobné a snadno zaměnitelné (alespoň některé typy zbarvení) a právě to rozšíření je všude popsané nebo vyznačené tak povrchně a v podstatě se částečně překrývají, že potkat podobně zbarvená zvířata v přírodě nebo je dostat do rukou bez lokality a určení, tak jsem v kopru.
Co si vybavuji z vyprávění některých kolegů tak velký rozdíl mezi V. kaznakovi a V. dinnicki je prý v tom, že dinnicki je vysokohorská zmije vyhledávájící především sušší habitaty a kaznakovi obývá nižší oblasti Kavkazu a je poměrně hodně vázána na vodu. Obývá sutoviště s protékající vodou v údolích a pobřezních oblastech. Dinnicki naproti tomu vysokohorské louky.
Dále prý u kaznakovi dochází ke ztrátě kresby a vybarvení s věkem. Původní oranžové či žluté odstíny přechází do tmavých barev a výjimkou nejsou tmaví až černí jedinci. Dinnicki prý má po celou dobu života stejnou kresbu i barvu.
Tohle jsou fragmenty z paměti na základě vyprávění lidí, kteří měli s uvedenými druhy co do činění.
Určitě víc by Ti na toto téma napsali kolegové ze Slovenska, kteří, nemýlím-li se, je měli/mají v chovu.
Jo jo, takhle jsem je taky znal, ekologicky oddělené, ovšem potom, co jsem viděl všechny možný kresby a zbarvení v přírodě focených zvířat, tož sem civěl jak puk, já měl za to, že kaznakovka je s "oranžovou" kresbou a dinniky s "bílou", ale oni mají všechny možný odstíny a kresby a jsou si fakt podobný, dinniky je asi trochu větší. Do toho se ještě objevila V. orlovi a opět kresebně tak rozmanitá a opět některým kaznakovkám a dinnikám tak podobná, že je to až neuvěřitelný, navíc podobné rozšíření a ekologicky asi něco mezi, takže fakt jsem z nich vedle a jestli v dohledný době budu mít nějaký jedáky, tak mám celkem jasno.
Já jsem si to tak trochu myslel, že Ti to moc nepomůže. No, alespoň pokus
Jinak máš pravdu, že většina informací je obecně dost povrchní, i když na druhou stranu - pro většinu obyčejných chovatelů kteří nemusí (či nechtějí) jít tolik do hloubky jsou asi dostačující. Mimochodem, on bývá bez znalosti přesné lokality s determinací člověk "v kopru" i u některých jiných druhů hadů, nejenom u kavkazských zmijí...
Krokodýle,vyzvedni si poštu...
Dík, to je přesně, to co potřebuju.
Dane,
myslím že více lidí by to zajímalo nechceš to hodit na plac než do soukromé pošty
Díky
Připojuji se, taky by mě to zajímalo
Díky
Ahoj,
vzhledem k složitosti tématu,a tomu že nejsem Alois Jirásek ,nabídl jsem krokodýlovi návštěvu spojenou s debatou na dané téma,spojenou s prohlídkou zvířat,fotek,atd...
Chápu že by to zajímalo víc lidí,ale napsat na tohle téma něco aby to mnělo hlavu a patu,je momentálně nad moje časové možnosti...ještě jsem ani nedopsal článek o squamigerách,kterej jsem slíbil GG před 2 týdny
OMLOUVÁM SE VŠEM...
Já to teda chápu.Naprosto