Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Combinal A+D3

Všechny zdravím. Koupila jsem dnes želvám Combinal A+D3. V návodu píší, že se má kapat do vody k napájení, někdo ale tvrdí, že přímo jednu kapku na tlamku (1 x měsíčně). Já bych se tedy chtěla zeptat, co je pravda a jak to mám praktikovat.

Je logické, že záleží na velikosti zvířete (váze), navíc dávkování v návodu je pro hosp. zvířata, hlavně drůbež. Všechno záleží na váze zvířete a počtu MJ (mezinárodních jednotek) D3 v 1 ml combinalu a také na způsobu aplikace (pokud dáme do vody nevíš přesně kolik vody zvíře vypije naopak při aplikaci do tlamky to můžeš poměrně přesně odměřit). Pro plazy se uvádí, že by měli dostávat (v případě nemožnosti slunění nebo nedostatečného či žádného zdroje UV B) cca 1500-2000 MJ D3 měsíčně na 1 kg hmotnosti. Takže mládě želvy řekněme 250 g těžké by mělo dostat měsíční dávku 400-500 MJ, vzhledem k tomu, že obsah MJ D3 v ml combinalu může být třeba 25 000 MJ (podle typu combinalu), tak by i v jediné kapičce (1 ml = cca 15-20 kapek) bylo téměř 3-4x více kombinalu než želva potřebuje, proto je třeba dostatečně combinal naředit a poté aplikovat podle výpočtu příslušné množství combinalu. Můžete volit maximální interval 4-6 týdnů nebo raději poloviční množství na 2-3 týdny, aby se nemuselo aplikovat více než dokáže tělo využít. Samozřejmě nelze dát zvířeti 2x ročně dávku vypočtenou na půl roku, bylo by to takové množství, že by došlo k hypervitaminóze.
Pro želvy je mnohem bezpečnější jim umožnit alespoň 2x týdně možnost slunění alespoň půl hodiny, tahle doba by měla stačit na přirozenou tvorbu dostatečného množství D3 a je to naprosto bez rizika předávkování. Slunit se může želva třeba denně a tělo si stejně nevytvoří víc vitamínu než je třeba.

Tak to moc děkuju za radu, krokodýle. Combinal má v 1 ml Retinoli palmitas 50 000 m.j. a Colecalciferolum 24 000 m.j. Želva váží přes 70 g, takže opravdu málo.
Slyšela jsem, že stačí jedna kapka na zavřenou tlamku 1x měsíčně pro každou želvu. Po přečtení tohoto vzkazu jsem ale dospěla k názoru, že to zřejmě není zcela pravda.

Dia: Takže D3 je 24 000 MJ, to by znamenalo při doporučeném množství cca 100 - 120 MJ na měsíc, tak pokud dáte 1 ml combinalu do 1 dcl (100 ml) vody, tak získáte roztok, který má 240 MJ v 1 ml, tudíž by želvička měla dostat maximálně 0,5 ml tohoto roztoku, vhodná k aplikaci, je injekční stříkačka tzv. inzulínka, která je dostatečně jemná na odměření 0,5 ml. Ale sluníčko je jistější;-).
Hadar123: U hadů opatrně, získávají dostatek D3 z těla kořisti, takže pokud přijímá krmné hlodavce, tak bych raději nepřidával, aby nedošlo k předávkování. "Trošičku" jednou za 3 týdny může menšího hada i oddělat, 5 kg hroznýš by to sice asi zvládal, ale proč, když to není potřeba.

Zdravim
Jestli se muzu pridat a zeptat se? Koupil jsem nejake vitaminy a mnozstvi D3je uvedeno na kg. Presne 20 000m.j./kg. Mam to chapat tak ze kdyz vezmu priblizne ze 1kg je 1000ml tak v jednom ml tohoto pripravku je 20mj D3 ?
Dekuji

Ptam se proto ze se mi to zda zase naopak prot Kombinalu a+d3 hrozne malo. Lahvicka je 20ml to by znamenalo jednu celou lahviku za mesic pro mladou zelvu 250g (podle prvniho prispevku od krokodyla) to by bylo tech 400 m.j. Davkovani tohoto pripravku je vsak jedna kapka denne. To pak vychazi (15kapek = 1ml) 2ml za mesic a jen 40 m.j D3.