Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Další chystaný zákon

Ahojky všem.

Nedávno jsem tady řešili a snad ještě stále řešíme novelu zákona CITES, spec. § 24 (pamatuji-li si to dobře). Současně jsme zde psali o našich dalších "miláčcích" a to o psech "zabijácích". Viděli jste včera večer zprávy TV NOVA? Je pravda, že se chystá něco i na psy, pitbuly, bulíky, arg. dogy atd.? Nevíte o tom něco bližšího? Nevíte, kde se dají včerejší zprávy TV NOVA přehrát?

Chápu, že s TERA poradnou toto až tak docela nesouvisí, ale vzhledem k tomu, že je mezi námi i dost majitelů tzv. "bojových" psů a že jsme o tady tom již diskutovali, nedá mi to, abych sem tento příspěvek nevložil.

Jj, nějaký návrh zákona se už projednává nebo chystá, slyšel jsem o tom diskusi na radiožurnálu- mezi nějakým poslancem a chovatelkou ridgebacků, kteří tam také mají patřit. Předkladatel zmiňoval u "bojových psů" :?::?::?: stálou povinnost náhubků a vodítek, omezený a registrovaný chov, zkoušky poslušnosti psa a psychotesty pro majitele :-/ Upřímně..nic z toho, co prosazoval se mi nelíbilo ]:(

Georgij: schválně jsem to zvýraznil a napálil tam 3 otazníky..;-) Nevím kdo na tento pojem přišel, ale měl by za to dostat metál. Je to uměle vytvořený pojem i uměle vytvořený problém, ale ujali se ho řvouni a blbci, kteří nikdy takového psa neměli, natož aby rozlišili např. mojeho psa od pita nebo am.staffa.. Jen doufám, že se to bude konzultovat s odborníky kynology a že se zase chovatelská veřejnost jednou spojí a vyjádří nesouhlas. Snad pak ta nová úprava nebude tak hrozná, koneckonců myslím že současná platná legislativa bohatě stačí a není potřeba nic zpřísňovat. Nedovedu si představit ty zkoušky ani pořád cpát psovi náhubek.
[http://img299.imageshack.us/img299/2213/barborape0. jpg]

Zajímalo by mě, jestli ten "předkladatel" má nějaké zkušenosti s těmito "zabijáky" !!! Nechci být sprostý, tak to raději nebudu dál komentovat, ale jak se říká: čeho je moc, toho je příliš !!!
Jen tak mezi námi: zkouška poslušnosti psa, když ten nebude smět z vodítka???!!! To je ale hovadina.
Nemám nic proti žádným psům a to mi věřte, ale zatím se mě pokusil napadnout pouze německý ovčák, nebo jezevčík a pak takové ty "pouliční" směsi.
Pokud někdo zažene psa, třeba pita do kouta, bude ho mlátit klackem (jako tomu bylo cca před rokem), nesmí se pak divit, že ho pes pokouše.
A dál: kolik lidí pokouše ročně např. německý ovčák a kolik "bojový" pes???!!!
Předkladatel údajně dál komentuje toto tím, že majitelů německých ovčáků je MOC. Takže ty nezakážeme, že??? Opět to odnese menšina chovatelů, jako když chtěli zakázat želvy apod.!!!
A konečně: kolik lidí je zabito ročně autem??? A řidičák dostane téměř každý blbec!
Nezbývá, než zakroutit nevěřícně hlavou!

to chapu že se vam to nelibi,mě taky ne,pesana sice nemam,ale znamej chova pitbuli a jsou upně vpohodě,hrajou si snima i maly děti.Mysli že nema cenu dělit to na bova plemana a nebo ne.Zaleži přeci na chovateli jak toho psa vychova.Stejně jako třeba vlčak vas muže pokousat kdejakej vořech,jenže v telině ukažou jen ty takzvany ''bojovy plemena,ale že je spoustu jinejch pokousanejch lidi od jinejch psu je nezajima.To mě sprominutim ser.. a ne malo.]:(

:-Dpresne tak kazdy pes by je mel mit...ti psi kteri se pocitaji mezi ty vase "bojova plemena" jsou uz tam malo k videni u nas v cr.Musim rict ze kdo ma takove psy tak uz tak je drzi NA VODITKU A KDYZ VIDI DETI HNED HO STAHUJE K SOBE.uRCITE TO NENI TIM ZE BY SI MYLSEL ZE BY JIM MOHL UBLIZIT.Dneska proste lidi uz maji takovy strach a je to hlavne kvuli mediim.Pes a male dite k sobe nepatri.Mel jsem retrivra a toho ja povazuju za psa k detem ale uz ani jezevcika bych nechtel doma pokud bych chtel male dite!!Me nevadi osobne ze zakazujou psy atd.. ale jde o to jak moc vas omezujou.Jsou to nase prava koupit si psa jakeho chci nejde zde argumentovat ohrozenym druhem tak naoplatu chranime sve okoli...Jinak podle me je horsi vlcak nez pitbull.Takove informace me vzdy nastvou a je mi z toho smutno...Tento rok to jsou cites hned psy pak to budou papousci a nakonec bude mit moc kazdy krecka kocku jeden druh psa a andulku.JEZDIT BUDEME MOC JEN jEDNIM DRUHEM AUTA PROTOZE OSTATNI NEBUDOU TAK BEZPECNA...Kino nebude je tam nasili..oPMLUVAM SE ZA CHYBY NEMAM CAS TO OPRAVDIT A SRY ZA TO JAK EJ TO DLOUHE A NEPREHLEDNE SPECHAM A JSEM DOST]:)]:)]:)]:)

Také jde ale o to, jaké zkoušky poslušnosti máš na mysli. Pokud znáš např. bulíky, tak by jsi měl vědět, že je to pes šašek a klaun, který si především rád hraje. Má zcela jinou povahu než např. takový něm. ovčák, který slepě plní každý povel. To by se zase musely stanovit testy poslušnosti pro každou rasu zvlášť, nebo testovat jen základní povely - ke mně ... apod. Osobně si myslím, že ČR má dostatečné zákony, co se týče pohybu psů. Stačí je jen dodržovat a nedodržení pokutovat. Pokuty ať jsou klidně několikrát vyšší. Člověče, máš psa? Tak se o něj starej! (myšleno obecně).

Ještě dodám: nedovedu si představit, jak každou babičku a dědečka z každé vesnice kdosi kontroluje, jak její, nebo jeho "Míša" zvládá výcvikové povely. Nemůžete přece chtít po psu "domácím" výcvik, jaký má každý služební pes. Je to nelogické a neproveditelné. A dál: pokud musím mít psa na vodítku a s náhubkem a to neustále, jako třeba u nás ve městě, tak jaképak testy??? Na co budu psa testovat, když nesmí z vodítka a náhubku???
Ne, ne přátelé. Zákony jsou dostačující a je jen na nás a na kontrolních orgánech, jak se budou dodržovat a nedodržení postihovat. A tresty? Ty ať jsou klidně vyšší ...

Jasně, s tím musím souhlasit, těmi testy jsem měl spíš na mysli důkaz o tom, jak kdo svýho psa zvládá - že je ty zkoušky jsou téměř neproveditelný si samozřejmě uvědomuju, myslím spíš lidi ve městech, kteří nechávají svého psa na volno (pokud se to ještě vůbec smí) - bez ohledu na rasu. Např. i pudlík, kterej neposlechne ani na klasický "pocem" může nakonec způsobit i vážnou dopravní nehodu (já než bych přej psa, tak to radši strhnu na zastávku plnou lidí - trošku černého humoru ;-)). My jsme měli v rodině psi od tý doby co jsem a vždycky uměli aspoň perfektně přijít na zavolání, což u psa beru jako základ všeho - takže souhlas, test poslušnosti psa by se klidně mohl sestávat ze dvou, tří základních povelů. Jinak piťák, ridge, rotwik, bulík - to jsou moji oblíbenci. :))

OK, tak to si rozumíme. Nevím jak jinde, ale u nás ve městě: vodítko + náhubek, jinak pokuta. Ale pravdou je (a zase tedy u nás ve městě), že psi od velikosti pita nahoru jsou běžně na vodítku a takoví ty "pinďové" (nechci se nikoho dotknout) většinou "lítají" po sídlíštích, jako rakety. Prostě není na každého stejný metr. Na to jsme v ČR kabrňáci :))

Ahojte...
Dřív jsem měla stejný názor jako ty MadMiku. Zkoušky u všech psů, nejideálnější by byla i povinnost čipování všech psů-lidi by si pak rozmysleli kupovat si psa na prázdniny a pak ho týrat...
Ale.... U nás prostě není nic, co by k něčemu bylo...
Myslíte si, že pes, který bude umět sedni a lehni, že nikoho nepokouše? Naco mi je, že mě pes poslouchá na slovo-jakože pac, štěkni, popros... Neříkám že by neměl mít základní výcvik, ale podle mě je mnohem důležitější, aby s tím psem uměl zacházet člověk... Například u "bojových plemen" (taky jsem byla proti tomuto názvu, a jsem proti němu u určitých psů kteří tam nepatři, ale piti-bohužel tam patří-byli vyšlechtěni k boji, stejně jako lovecký pes k lovu... ) by člověk měl vědět-jakého psa si pořizuje-co ten pes dokáže, jaký je, jaký by mohl být, kdyby člověk jeho výchovu nezvládl, dál by měl vědět, jak se zachovat v situaci, když se náhodou něco přihodí, protože stát se může vše... Například, když naše "bojová plemena" musí být nutně na vodítku, a jiní psi ne-pak se může stát, že ten jiný pes přiběhne, váš "bojový pes" bude agresivní, páneček cizího psa "debil" a váš pes se do toho druhého psa pustí... Pak by, dle mého názoru, měl umět zakročit ten rozumější-majitel "bojového plemene" a umět "vypákovat" svého psa... I to by mělo být v "základním výcviku majitelů"... I když, ve většině případů to snad nebude nutné...
K těm zmiňovaným čipům-ano, říkala jsem si, bylo by to super... Ale kamarád mě, dle mého názoru dobrými argumenty, vyvedl z omylu... Kolik pak bude psů zakopaných na zahradě, nebo pohozených v příkopu s vyřezaným čipem??? Hodně-lidi jsou bohužel hovada!!!
No, trochu jsem se do toho zamotala, trošku jsem i odbočila od tématu, jen jsem tím chtěla říct, že podle mě prostě neexistuje žádné reálné opatření proti lidem "blbům", proti magorům zvyšujícím si ego-např. posíláním svého pitbulla na kočku... Spousta lidí-hlavně neználků, si totiž neuvědomuje, že ten pes nemusí být zákonitě zlý a agresivní vůči ostatním zvířatům, ale že pouze poslouchá na slovo svého pána za kterého by položil život!

Pitíci-a jistě i spoustu jiných "bojových plemen" jsou úžasní pejsci, rychle a sami se učící, kteří mají svoji hlavu, ale při správné výchově jsou úžasní kamarádí a ochranáři-světe div se ale i k dětem a k jiným zvířatům...

Ach jo, jsem se zas rozčílila... Fakt si asi příště pořídím raděj čivavu, a budu mít mín starostí-až na jednu velkou, že mi pitíka nikdy nevynahradí :-(((

S tímto musím jen souhlasit. Základní zkoužky pro každého...mám ráda psy,ale na ty malý uštěkaný jsem alergická. A každý mejitel psa za něho nese odpovědnost..jestliže kouše má dostat košík...ale pokud je hodný k čemu košík?? A proč by měli být jen na vodítku..pak se nevyběhá, nevybouří a nahromaděnou energii může vydat špatným směrem, např. někoho pokouše. Jen doufám že je nezakážou jako na v jiných zemích.

Pavlík: Úplně jsi mi promluvil z duše. To, že 5x do roka někoho pokouše nevinej psík by ti blbci ve vládě okamžitě řešily a spustily teror na jejich majitele. Ale to, že 10 000x ročně nějakej ožralej dutohlav v autě sejme chodce na přechodě a pošle ho do rakve se už neřeší. Přesně takovy lidi by měly dělat různy psychotesty a projít rentgenem hlavy, jestli se v ní nachází aspoň miniaturní mozeček. Hned by ze silnic zmizela polovina aut a když vládě tak strašně záleží na životě občanů:-?, tak ztráty by náhle byly minimální

Máš pravdu. Ale jak řekl předkladatel nové úpravy zákona, když se ho ptali, proč se nejedná např. o něm. ovčáka, který pokouše ročně daleko víc lidí, než "bojový" pes. A jeho odpověď: majitelů něm. ovčáků je bohužel v ČR moc a nedalo by se to realizovat!!! A z toho vyplývá: majitelů řidič. oprávnění je bohužel v ČR moc a nedalo by se to realizovat ...
Mně to připomíná zákaz chovu některých ter. zvířat. Prostě menšiny jsou v tomto státě snadno utlačovatelné. Kromě té jedné, že??? Na kterou se nesmíte ani podívat, nebo je zle!!! :))

Pod vše co tu bylo napsáno se můžu s čistým svědomím podepsat. Je to opět jen zlovůle a arogance úřední moci, která má pramálo společného s realitou. Zarazilo mě třeba, že mezi těmi "opuncovanými" plemeny je zařazený i německý boxer. I když se jedná o molossovitý typ psa, má vyrovnanou a přátelskou povahu a dnes se řadí spíš mezi společenská plemena i když se původně používal jako pracovní.

IMHO - nedávno jsem kdesi četl nějakou statistiku z které jasně vyplynulo, že nejvíc pokousání u nás ročně mají na svědomí nikoliv pitbullové, stafordi či rotwaileři, ale JEZEVČÍCI:!::!::!: Proto navrhuju je postřílet, otrávit a zbytek zplynovat...:x:

Jen pro doplnění... link na zprávy na primě, ve kterých to téma řešili:

www.iprima.cz/index.php/plain_site/content/view/full/12343

a článek:

www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/chcete-bojoveho-psa-ukazte-cisty-rejstrik_46819.html

..kdyby ten pes pana poslance rozuměl tomu co dělá, musel by ho kousnout do prdele...

Tak jsem na to koukl a vidím problém v tom "šetření na úrovni kraje" a "nárok na soudní přezkum" tady by se to dalo tak ošetřit, že by si některé z těchto plemen
Nebezpeční psi (podle poslance Tejce)
- Americký stafordšírský teriér

- Stafordšírský bulteriér

- Bulteriér

- Argentinská doga

- Brazilská fila

- Dobrman

- Rhodéský ridgeback

- Rotvajler

- Pitbulteriér

nepořídil prostě nikdo ;-)
Těch 18 let a násilný trestný čin by se akceptovat dalo. Bohužel ta novela pokulhává na obě nohy v dalších věcech: Proč tam patří Staf. bullteriér nevim, když má ve standartu 35cm v kohoutku :-D , proč tam nepatří desítky, ne-li stovky dalších plemen s dostatečnou velikostí(tělesnou i zubů) na to, aby byli schopni zranit člověka, a to Něm. ovčákem(a jinými ovčáky) počínaje přes téměř veškeré molossy a asijskými Tosami nebo Šarpeji konče. A mimochodem pro pana Tejce: Rhodesian ridgeback patří do FCI skupiny č.6: Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 3: Příbuzná plemena.. nikoli do skupiny bojoví, váleční, nebezpeční nebo bitevní :-D:-D
Když jsme u toho zpřísnění..jak pan Tejc asi pohlíží na křížence např. Am.staff x Am.pitt? Nebo třeba NO x pitt?! A takhle bych mohl pokračovat dál a dál, škoda že p.Tejc nechodí do Poradny ;-) Howgh :beer:

Samé zákazy a příkazy. Veškerá svoboda v tomto státě (potažmo v celé EU) jde pomalu a jistě do ř..ě. Místo toho aby donutili majitele těchto psů chovat se zodpovědně tím, že případě nějakého napadení lidí je řádně a tvrdě potrestá, budou buzerovat všechny chovatele těchto ras. Je to prostě hnus :.(.

Ano. Úplně stejně, jako to chtěli udělat se želvama: nestíhají papírování, které si vymysleli, tak by je nejraději zakázali. Teď neumí, nebo nechtějí postihnout člověka (a zákony na to máme), jehož pes něco zaviní, tak zakáží, nebo znemožní chov psů. A vyberou si samozřejmě taková plemena, která jsou v menšině a která jsou v očích veřejnosti ta "špatná". Jo, kdyby si vybrali např. něm. ovčáky, to by je lidi hnali ...

Koukl jsem na to a zase jsem se tak akorát nas..l. Proč tam sakra neukáží také lidi, pokousané např. od ovčáka?! Od jezevčíka?! Vyberou záběr, jak pes vrčí a označí ho za nebezpečného?! A ten strážník MP? Mmmm, hmmm, ble, ble - vždyť nemohl dát dohromady ani pořádnou větu. A kdo ví, jak to celé bylo? Podle těch záběrů se mi nezdálo, že by ten pes, co pokousal dotyčnou a ta to nepřežila, žil ve vyhovujících podmínkách. Tohle není od NOVY až tak moc solidní a pěkné. Zase píši to samé, ale záleží to jen a pouze na nás, na lidech, co si z toho psa vychováme. Nebezpečný, vrčící a kousající pes se dá udělat z každého plemene. Takže buď zakázat chov všech ras psů, nebo to nechat tak, jak to je a ZPŘÍSNIT postihy, pokud můj, nebo Tvůj pes někoho ZÁMĚRNĚ pokouše. Ten poslanec to tam řekl vcelku dobře, když by zpřísnil postihy.
Toto opět začalo jen a pouze kvůli tomu, že nějakej s odpuštěním šmejd štval svého AST na kočku. Ale přesto jsem ze zveřejněných záběrů neviděl, že by onen AST kočku pokousal. Toho šmejda zpráskat do bezvědomí a ne všem slušným lidem dělat a chovatelům dělat zle!!!

Zase další pí.ovina co se v tomhle státě vymejšlí.Opět bič na lidi,protože pochybuju,že by ty testy a zkoušky platil někdo jiný než chovatel.

No a co se týče ,,Bojových psů" znám spoustu lidí co mají Rotvíky Stafordy,Pitbuly a všichni psi jsou miláčky rodin,hrají si s nima jeich děti.
Kolikrát,když vidím děti,že se psem dělají takový ,,psí kusy " za který bych je já osobně pokousal,jen zírám.
Švagr má RTW a když měli malou neteř,ta se začala batolit,lezla k psovi,který ležel a pospával,lehla si na něj,tahala ho za uši,strkala prstíky do čumáku a sahala mu do tlamy a tahala ho za jazyk. No a pes ležel ,nechal si to líbit a když už toho měl dost,tak se sebral a odešel.Samozřejmě nikdy nebyli spolu sami,ale ....takhle se chová podle médií pes ,,zabiják"?:-D
Naopak mám kamaráda,ten má bílého Labradora......mazel na pohled a když jsem si ho chtěl pohladit,kamarád říká ,,bacha kouše"!
Smál jsem se ,že Labrador nekouše,mám ho doma taky a jen jsem se k němu přiblížil rukou,bez varování po mě vyjel...naštěstí mě pouze štípl špičáky,ale nevěřil jsem vlastním očím.Ovšem byla to má blbost,on mě varoval,já mu nevěřil :-)

Co tím chci říci.
Neexistuje plemeno ,,Bojový pes".Prevíta psa udělá člověk i z čivavy,takže není nebezpečný pes ,ale je nebezpečný nezodpovědný člověk,který psa vychovává.
To ovšem platí i u zbraní......kolik lidí má zbroják ,legálně drženou zbraň a přesto zastřelí souseda,manželku,bohužel i děti.No a jsou to lidi se zkouškama,s psychotesty.
Může to být člověk,ať už chovatel,myslivec,řidič...kdokoli a včemkoli,který udělá zkoužky,psychotest,ale pokud to je hovado,tak s tím nikdo nic neudělá,akorát to odnesou zase schopní,svědomití lidé,kteří tomu věnují své finance,čas a kus srdce.
Navíc pokud mám psa a ten něco někomu udělá,je to hrozný,ale jsem dospělý,svéprávný člověk a za své jednání zodpovídá každý jedinec!Takže pokud něco podělám,musím si nést za to následky a ne,aby se kvůli tomu trestali všichni!!!

Eunectes: naprosto souhlasím.
Nejvíc se na této situaci podepisují media. Zpráva: důchodce zranil francouzskou holí volně pobíhajícího psa , majitel psa napadl důchodce. Druhý den: důchodce uhodil do hlavy jorkšírku cca 3kg a majitel pejska napadl důchodce.Být to můj pes, tak mu tu francouzkou hůl omlátím o hlavu. Jinak s vámi všemi naprosto souhlasím, já své psy (boloňák,maltézačka) po městě vodím na vodítku. Jednak jeden je hluchý a druhá sice poslouchá, ale má svou hlavu, než by byli příčinou dopravní nehody.... Ovšem někdy mám opravdu strach, když potkáme navolno velkého psa bez obojku, koše a vodítka.Naši psi jsou neštěkaví a přátelští, ale stačí, aby si to hovádko chtělo jen hrát a vzalo některého packou. Co se týká labradorů, tak s některými též nemám dobré zkušenosti, podle majitelky chovné stanice se jedná o křížení, jsou to psi čistokrevní, ale nikdo nehledí na to, zda fena i pes nejsou náhodou agresivní, pak přijdou dva takoví k sobě a štěňata si nesou agresivitu z obou stran. Taky zkušenosti psa
(obvykle nedobré) v tomto hrají svou roli. Naše Bibi byla týraná a dodneška(u nás je už přes tři roky) nesnáší chlapy v pracovním-modrákách.

zrovna jsem to na novinkách dočítal. Chudáci němí kadeřníci. Maj padáka, neboť nebudou mluvit se zákazníkem a zajišťovat mu psychickou pohodu. :-D To ale už asi autor článku psychicky nevydržel, nebo si potáhl trochu více, než měl, neboť tohle snad ani v Bruselu nemohou vymýšlet. :-D A jestli ano, tak si z lidí už vážně dělaj prču

No, v první chvíli jsem se taky zasmál. Ale když se nad tím člověk zamyslí hlouběji, začíná mi běhat mráz po zádech a mám vážné pochybnosti o zdravém rozumu pánů europoslanců. Kam až chtějí zajít? Co všechno si ještě ti EUnuchové vymyslí? Je to smutné, ale po víc jak dvaceti letech po revoluci začínám chápat lidi, co volají: "zlatí komančové".... ]:( Celej tenhle Euroansábl spěje do riadnej p..i :x:

To ovšem platí i u zbraní......kolik lidí má zbroják ,legálně drženou zbraň a přesto zastřelí souseda,manželku,bohužel i děti.

Velmi malo. Zbrojaku je u nas pul milionu, zastrelenejch legalni strelnou zbrani rocne kolem deseti, patnacti, z cehoz jeste neco uberou nehody a myslivci pri honech. Jak ti "bojovi" psi - stane se, ale vzacne.
Lidi by si meli uvedomit ze svet neni a nebude bezpecny misto k zivotu a podle toho se chovat.

Na druhou stranu, jakožto chovatel plemen, kterých se to týká, zcela upřímně říkám že bych nějaké povinné testy pro majitele uvítal, protože to ve finále pomůže i těm slušným, protože se omezí množství hovad, který maj podobný psi, jenom proto, aby si nahonili svoje ego.

Varianta, že bude majitel povinně muset složit nějaký základní zkoušky včetně povahových testů je používaná úspěšně například ve Vídni a fuguje to dobře. Navíc to mají tak, že majitel, který si zkoušky složí, dostane na rok nebo dva prominutý poplatek za psa v daném městě, což více než dostatečně kompenzuje náklady, který do toho musí vložit.

Podobná varianta se tady v Českých Budějovicích řeší na úrovni městské vyhlášky, tak snad se to povede.