Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychle se kazici voda v akvariu

Mam dotaz: posledni dobou se me zelve v akvariu hrozne rychle kazi voda. Drive po vymene vydrzela voda delsi dobu krasne cista. Tedka jsem vodu menila pred 3 tydny a uz po 14 dnech zacala voda mit zeleny nadech. Podminky jsem me zelve nijak nemenila, takze netusim, cim by to mohlo byt. Nejdrive jsem si myslela, ze ke zkazeni vody prispela snuska vajec, jelikoz jedno vejce se mi nepodarilo vcas vyndat a zelva ho sezrala a voda pak byla kalna a na hladine mastna. Tak jsem vodu vymenila, ale voda se zkazila znovu. Nevite cim by to mohlo byt? Filtr, ktery v akvarium mam uz je pomerne stary, nemuze to byt tim, ze by uz po tech letech tak dobre necistil? Diky za rady..

tak želvičky sice nemám,ale za to mám rybyčky:-Djaký tam máš filtr?zelený nádech to myslíš jako řasu nebo co?!zelená řasa věčinou vzniká z deního světla pokud ti na akvárko svítí přímo sluníčko tak to může být další příčina...já mám akvárko v rohu místnosti a zatáhlou jednu roletu tak,že pohoda...

Jak rekl Filip, zeleny nadech svedci o dobrych svetelnych podminkach. Coz by nemelo vubec vadit. Pokud chces ale udrzet vodu co nejdyl cistou (ono to u zelv nekdy moc nejde) tak plati zasady jako v akvaristice. Ono to je na delsi povidani ale v zakladu to znamena. Cistit filtr pouze ve vode z akvaria, ne pod vodovodem. A pri cisteni pouze odsat necistoty ze dna a vymenit maximalne polovinu vody. A krmit tak at zelva vsechno sezere a nezustavaji zadne zbytky.

tak tak,není co doda...a jaký filtr vůbec máš?doufám že ne ty starý molit´ańáky?!:-Dpokud by ti ta řasa vadila tak bych tu nádrž přendal do tmavšího místa a dokoupil akvaristické světlo zaleží jak máš tu nádrž velkou,ale tak to světlo není tak drahé třeba atman na 2 trubice (sice to není žádná extra značka,ale mám ho už dlouhou dobu a je v pohodě)stojí kolem 1200kč + 2x trubice máš cca do 2000kč se vlezeš ze vším šudy;-)hlavně to případně nenech v tom tmavém místě bez světla to bys tam zas měla časem hnědou řasu!;-)

Tak s tím filtrem se nediv když máš ten molit´ańák...ten rovnou můžeš hodit do koše..;-)Jak máš velké akvárko?podle toho bych koupil bud´ vnitřní nebo venkonví filtr já mám na 250l akva. tera-tec ex 700 když sem ho kupoval což je tak 2-3 roky zpátky tak stál kolem 2200kč,ale sem s nim max. spokojen,akorát mě pár lidí říkalo abych nekupoval od fluvalu filtry prej jsou dost hlučný a poruchový ale už je to dávno..Jinak ty 2 hod´ky toho sluníčka na to asi vliv mít nebude to by muselo svítit celý den,no co se týče ještě toho filtru tak já ho osobně moc nečistím protože tím vyplavíš všechny důležité bakterie které ti udržují tu vodu,ale jinak to čistím taky pod vodovodem;-)ale vždy víjmu třeba jen část filtru a zbytek nechám tak jak je,abych uplně nenarušil tu "harmonii" která mi udržuje akvárko...jinak vody měn jen část...no v želvách se neviznám,ale proč krmíš mimo akva??napiš sem jaké máš rozměry...:-)

Info o rozmerech akvarka sem hodim az o vikendu. Jsem ted na koleji a ty rozmery z hlavy nevim. Mimo akvarko krmim prave proto, aby se moc nezaspinila voda. Kdyz treba krmim zelvu moucnyma cervama, tak je z nich docela binec. A co se tyce vymeny vody, vzdycky za cas jsem vsechnu vodu vybrala, akvarko poradne vydrhla a zase dolila uplne novou vodu. Neumim si nejak predstavit, ze bych vybrala treba jen 1/2 vody a pak jen dolila cistou :-)

Ked citam Michaeline prispevky, mam uplne ten isty problem a postupujem rovnako. Preto by som bola rada, keby ste odporucili filter s konkretnou vlozkou. Mam filter FAN 3 starsej vyroby s novou molitanovou vlozkou. Planujem kupit novy...

Na filtru bych určitě nešetřil,časem se ti vyplatí když ti filtr udržuje vodu a ty nemusíš pořád do toho akva. zasahovat;-)jinak s tou vložkou molitanovou ti neporadím,pač nevím co želvi potřebují,ale u ryb mám keramické kroužky a ze začátku sem tam měl uhlí v té sít´ce.jinak sou různé struktůry molitanových vrstev některé jsou hrubší některé zas jemnější.být tebou tak zajdu do akva. prodejny a tam se pooptám přeced jen nejsem žádnej odborník...:-DHlavně dobrej filtr a pak taky záleží dost na osvětlení;-)já mám filtr ted´ čeče nevím,ale mám dojem že 3 nebo 4 komorový a sem max. spokojen jak sem již psal...taky se dá proti řasám použít chem. ošetření pomocí nějakej těch roztoků co koupíš ve zveráku,ale já sem proti takovím věcem chemii moc neupřednostńuji,jediné co puöužívám v mém akva. tak je železo jednou za čas a akvaflor jinak se spíš snažím dbát na kvalitní osvětlení a vyplń filtru...

Dik za vycerpavajucu odpoved. Ak by si mi este vedel poradit je lepsi vnutorny alebo vonkajsi filter pri 200l akva? A taktiez znacka Fluval alebo Eheim? Uz som toho precitala o filtroch dost a uplne v tom tapam :-( Filtrami sa na forach zaobaraju rybkari no velka korytnacka kadi trosku viac ako rybky a ja nechcem kupit hlupost...

Tak já bych osobně zvolil venkovní filtr,lepší dostupnost a podle mě je lepší navíc ti nezabírá místo v akva. a není tím pádem vidět;-)Co se týče fluvalu tak mi pár lidí říkalo že prý nejsou nic moc,protože jsou prý dosti hlučné a prej i poruchové,ale ted´ se už možná zas dělaj nový,ale asi bych osobně zvolil ten eheim nebo já mám tetra-tec ex 700 a sem s nim max. spokojený a cenově výjde taky velmi dobře já ho pořizoval nějak za 2200kč což je tak asi 2-3 roky zpět.Ale ve zveráku ti určo taky poradí;-)když bys měla ještě něco tak klidně se ptej,sem rád když mohu také poradit s mími skromnými znalostmi...:-D

Nic proti vašim radám, ale chovali jste někdo z vás vodní želvy? Tam vytvořit nějaký fungující ekosystém jako v akváriu dost dobře nejde. Já mám obojí a pokud se týče akvária tak souhlasim, ale měnit půl vody v terárku s vodní želvou moc nepomůže. Samozřejmě čím výkonnější filtr tím lépe, ale bez toho jednou začas to celé vypustit a umejt se asi neobejdete. Co pomáhá je přidávat do vody Torben, nebo sekundární výluh z čaje. Voda se pak pomaleji kazí a nemusí se tak často měnit.

ano už na začátku jsem říkal že o želvách nic nevím...;-)ale tak voda se musí všude udržovat a pokud tam bude mít výkoný filtr tak určitě se ta kvalita vody i její údržba zlepší...samozřejmně ty různé přísady do vody pro želvy neznám tak že nemůžu poradit,ale s filtrem rád poradím když mohu...

Jasňačka, spíš jsem se usmíval nad radami Maoora. Pokud mu to funguje takhle u želv, tak klobouk dolů. Jinak se ale musím zastat molitaňáků. Já jsem stará škola a furt je používám. S Fluvalem jsem se natrápil až běda, že šel do koše a molitan vyhrál. Byl to teda starší model. Nevím jak teď, ale tenkrát to bylo utrpení ho čistit.

Tak o Fluvalu sem taky žádnou chválu neslyšel...No ale tak u rybek podle mě bude lepší nějakej filtr s komorami a náplněmi než molit´ańák...:-Djinak já sem zastáncem tetry,podle mě hodně dobrý filtry a za dobrou cenu v celku...Eheim by ale taky asi byl dobrej to už opravdu záleží asi na vkusu každého z nás..;-)

Jen tak pro inspiraci:
Klasickej drahej vnitřní filtr jsem nahradil molianovou koskou a čerpadlem. Cena je poloviční a výkon a plocha molitanu mnohem větší. Aby molitan želvy nezničily umístil jsem do rohu nádrže o straně 20 x 20 cm skleněnou přepážku s +-5 mm štěrbinou u dna. Výhodou je možnost umístění topítka a teploměru mimo dosah želv a vyloučení rizika rozbití těchto předmětů či překousnutí kabelu. Další výhoda je při čištění kdy veškerý odpad se hromadí za přepážkou a stačí jej odsávat pouze z tohoto rohu.
Přestože voda vypadá čistá, považuji za vhodné občas vyměnit celý obsah vody v nádrži, neboť žádný filtr z vody neodstraní zárodky parazitů.

Přesně tak to mám taky, v rohu mám skleněnou kostku, u dna díru, vevnitř přepažený hrubším molitanem a na druhý straně to žene ven čerpadýlko. Nad tím mám odnímatelnou skleněnou desku na vyhřívání. Akvárko 120x60x25cm vody to udrží čistý dlouho a investice je řekl bych ještě menší. než poloviční.

Takhle to opravdu vypadá pěkně, ale rád bych se zeptal, jak dlouho to takhle má. Když vezmu poměrně, jak jsou ty želvy co tam plavou velký a porovnám to s rozměry akvária, tak to budou ne moc starý mláďata. Až vyrostou, začnou to tam devastovat víc a taky víc produkovat odpadu. Pak to teprve bude ta pravá zátěžová zkouška. Ale držim palce ať to tak vydrží. Já jsem už zrezignoval a mám u vodních želv zařízení co nejjednodušší. Štěrk a dekorace jsem vyhodil, neb to ztěžovalo čistění. Ale jinak vodu neměním taky nějak často, podle potřeby, v řádu několika měsíců. Jinak tam mám hozený molitanový vnitřní filtry, který jednou za čas propláchnu.

Souhlasim, neumim si vubec predstavit, ze bych vymenila jen 1/2 vody.. To bych to moc nevycistila. Driv jsem vodu menila plus minus 1x za pul roku a to voda jeste nebyla tak extremne spinava. Ted se ale kazi za 3 tydny.. uplne zezelena.. Vubec nevim, co s tim.. Zkusim koupit ten Torben nebo ten caj. Prosim o jaky caj jde a koupim ho normalne ve zverimexu?

Mám pocit,že zespoda akvária jsou ještě pozůstatky které nevidíš(po vejci).Určitě to pořádně vyčisti a kup si nový filtr.Dále,protože jsem si rady jiných nepřečetl ale jen jsem nakoukl a mám pocit,že některý z nich píše o velikém teple=to je také možnost...

Tak pisu rozmery akvarka: 80x35x35 (delkaxvyskaxsirka) a je myslim na 100l, ale ja tam mam tak tu pulku tech 50l.
Jinak po tydnu jsem prijela domu a za ten tyden, co jsem nebyla doma, tak voda opet silene zezelenala (pritom vymena cele vody probehla pred 3 tydny), ze jsem tam skoro zelvu ani nenasla :-)
Napadlo me, jak tu nekdo mluvil o tom svetle, do lonskeho dubna jsme meli klasicka dvojita okna, ale pak jsme je vymenili za plastova, nemuze to byt tim? Od vymeny oken jsme v oknech meli sit proti hmyzu, az skoro do zimy a ta sit pomerne stini. Tedka ale tam ta sit zatim nebyla, jak bylo hezky. Nemuze to byt pricinou, ze se ta voda tak kazi? Ze treba i ty plastova okna prospousti vice svetla? Akvarko totiz stoji primo u okna.
Jinak v akvarku mam pouze filtr, topitko a velky kamen na vyhrivani + sumecka (domaci pojmenovani) - takova ta "rybicka", co ma zrat zbytky zradla a tak.. Jinak nic, nemuzu si totiz dovolit prilis caste cisteni, jelikoz nejsem casto doma.
Jo, a kdyz menim vodu, tak vzdycky celou, poradne akvarko vymeju jarovou vodou a vyplachnu. Jeste tu nekdo psal, ze by pricinou mohla byt prilis tepla voda, mam topitko nastavene tak na 22 - 23 stupnu, vic ne. Leda, ze by se voda ohrivala od svetla, nekdy zelve svitim i cele odpoledne a vecer, kdyz se chce vyhrivat, tak cca 10 hodin. Jo, a filtr mam zatim ten molitanak, doposud jsem s nim byla spokojena, cisteny je kazdy tyden pod tekouci vodou a ve filtru jsou i nejake ty "granule", co maji napomahat cisteni vody.
Vic uz me nenapada, kdybych vam prislo, ze je neco spatne, dejte prosim vedet. Diky..

Čau...tak co se týče výměny oken tak to ti neporadím,ale mohla bys zkusit na nějaký čas zatáhnout žaluzky,nebo přemístit nádrž do tmavšího místa...Jinak nevím jak je to s osvětlením u želv,ale tak 12hodinový osvit by měl stačit?!Zkusil bych hodit akvárko do tmavšího místa a když by to nezabralo tak bych zkusil asi nový filtr...jinak teplota by měla být v pořádku já mám v akvárku kolem 25 a přes léto i 29 a řasu nemívám...Tak že teplme bych to neviděl...Jinak jak někdo radil nějaký víluh něčeho ted´ nevím...bylo to někde na začátku...;-)

No, dneska jsem vodu zase kompletne vymenila, dala novy molitan do filtru a tu granulovou napln + do okna jsem dala zpet tu sit a uvidim, co a jak. Pokud to nebude svetlem, tak to poznam za 3 tydny, tak dlouho voda vydrzela, nez zezelenala :-) Pak bych mozna jeste zkusila zatahnout zaluzie nebo akvarko premistit. A zeptam se ve zverimexu na nejaky ten Torben nebo vyluh z caje, jak tu nekdo psal..

Pokud vám ta voda takhle rychle zezelená, tak půjde spíš o nadměrně se tvořící řasy než že by se voda kazila z nečistot. Zkuste co radí Filip a dejte jí víc do tmava. JInak ten výluh z čaje používám ze zeleného. Dá se použít i z černého, to ale vodu víc obarví. Jde spíš pak o dojem, želvám je to jedno. Prostě kupte zelený čaj, první výluh či dva vypijte a pak znovu zalejte vyluhujte a to nalejte do akvárka. To pomáhá proti kazení vody, ale pokud máte problém s řasou, tak to asi nezabere.

No mam to tak asi dva roky a vodu jsem menil uplne asi tak trikrat. A co se tyce jineho meneni tak casteji jak za dva mesice ho opravdu nedelam. Samozrejme kameny porostou casem rasou tak nejsou stale tak ciste jako na tech fotkach, ale voda je v pohode. Abych pravdu rekl jsem sam prekvapen ze to takhle hezky vydrzi. V tech malych tam to je uz horsi. A tady je fotka tech mladat :-)

[IMG_1926.jpg]

No jestli jeste neco muzu. Zelena voda, tzv zakal. Jsou dva nejcastejsi. zeleny zakal(rasa) a bily mlecny zakal(nalevnici). Jako taky akvarista vim ze uplna vymena vody se nedoporucuje. Ale taky je dulezity fungujici filtr. Ono v obou dvou pripadech zakalu jde totiz o premnozeni za prve ras v druhem pripade nalevniku. U ras je pricinou hodne svetla a prebytek zivin ve vode coz u zelv neni zadna zvlastnost. Boj s rasou je tedy takovy ze musime aspon jednu slozku potrebnou k jejich rustu ubrat. U tebe to bude nejspis to svetlo. Hlavne denni je pro ne raj.

[zakal1.jpg]

[zakal12.jpg]

Máte nádherná akvária, veliký obdiv. My máme akvárko (želvárko) velké 100 x 40 x 40 cm, je tam přibližně 130 - 140 l vody a zatím jsem ho čistila tak každé 3 týdny. Teď jsme pořídily nový filtr Atman na akvária 100 - 300 l, jsem na něj zvědavá, spousta lidí ho tu chválila a doporučovala. Musíme krmit játrama, protože jedna želvička má avitaminózu a má oteklá očka, takže každý den akvárko neprůhledné (pohroma). Zatím to pokaždé do rána filtr vyčistil, jen jsem ve středu otřela oslizlá skla, tak uvidíme, dám vědět.