Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak je to s autorskými právy?

Možná jste si všimli, že jsem tu vložil fotografii Naja kaouthia. Byl jsem upozorněn na autorská práva a za upozornění moc děkuji. Inspirovalo mě to abych zde položil dotaz. Je vůbec možné "ukrást" fotografii když na ní není podpis komu patří, a nebo se to považuje za krádež, jako by bylo na fotce podpis? JAK JE TO VLASTNĚ S AUTORSKÝMI PRÁVY?
Změna předmětu, původně: jak je to s autorskáma právama? (halapremek)

spravenie kopie niečoho pre čiste vlastnú potrebu nieje porušenie autorských práv,porušenie autorských práv nastane vtedy,keď takto spravenú kopiu/záznam začnete nejakým spôsobom šíriť ďalej-urobením ´dalších kopii a ich predaním alebo darovaním ďalšej osobe,verejným vystavením,prezentáciou bez zvolenia autora,bez licencie na verejnú produkciu,bez vlastnenia autorských práv.Porušenie autorských práv je aj pokial má dielo nejakú ochranu a na vytvorenie kopie prekonáte túto ochranu a tu už nehrá žiadnu rolu,či bola kopia spravená pre vlastnú potrebu,alebo nie-to je špecifická úprava v českom a nemeckom autorskom zákone,inde vytvorenie kopie pre vlastnú potrebu s použitím nástrojov na prelomenie ochrany trestné nieje,pokial je dodržané,že kopia je skutočne len pre vlastnú potrebu,a vlastník tejto kopie ju nikde nijakým spôsobom verejne neprezentuje,ani neposkytuje iným osobám na použitie.Krásny príklad je napr. video/dvd rekordér,kde si môžete nahrať večerný film a púšťať si ho doma,ovšem pokial by ste urobili rozmnoženinu videopásky/dvd disku a darovali ju,požičali,predali susedovi,kolegom v práci,už by to bolo porušenie autorského zákona,lebo už kopia neslúži pre vlastnú potrebu,samozreme domov nikoho nikto v skutočnosti kontrolovať nepríde,či robí a záznamy s filmami a ich kopie pre iných,ale pokial by sme išli do dôsledkov,aj takéto konanie je už porušením autorského zákona,už sa nedá hovoriť o kopii pre vlastnú potrebu

Takže je nutno respektovat zákony,ovšem měli bychom respektovat i zdravý rozum.Asi nejspíše nepůjdu udat kamaráda,který mi nabidne kopii filmu ke shlédnutí.Tak uvědomělý občan skutečně nejsem.To by po soudech běhala polovina obyvatel téhle země.Nahrajte kamarádovi písničku do MP3 a už jste zločinec.Jsme prostě lidé s chybami a náš respekt k zákonům je různý.Různě vnímáme i míru poškození práv autora díla.Příklad.Jeden nejmenovaný člověk si z jednoho nejmenovaného torrentu stáhl jinak v ČR nesehnatelný film o hadech.Přišel autor v tomto případě o zisk když film je jinak nesehnatelný,a tudíž i nekoupitelný?

Ono se říká a základním pravidlem práva je - Neznalost zákona neomlouvá a před zákonem jsme si všichni rovni! Avšak jak sám píšeš, je to také o morálních hodnotách, ono i kromě právních norem, které jsou sakciovány, jsou i normy morální a často obyčejný člověk přihlíží k právním normám i s tou morálkou a i když se sebevíce můžeme snažit, tak přeci jen se takové věci řeší právně. Já sám osobně, takové věci neřeším, kdyby to byly tak velké hříchy - kopírovaní dat a podobné menší pirátství, tak by se proti tomu zasáhlo velkou a vší silou, ale sami vidíte, jak to funguje. Často se stává, že z tzv. nelegálně získaných filmů a podobně producenti profitují, jelikož aspoň se to nějak šíří dále mezi lidmi a tvoří to jméno a stačí, aby člověk o tom někde povykládal a někdo se toho chytne a film si zakoupí "legálně". Jsou to asi jen takové mé výkřiky do tmy, ale aspoň tak to vidím. A nezapomínejme na to, že např. soud a soudce musí rozhodovat dle předložených faktů a i kdyby byl sebejistě přesvědčen, že jste nevinný a žaloba by předložila jasné důkazy, tak vás odsoudí, i kdyby jste byli opravdu nevinní. Takže i s autorskými právy pozor, ale věřím, že ještě tak špatné to u nás není - nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře :-D:-D:-D

já myslím že je potřeba se na to dívat také z druhé strany...představte si sami sebe v situlaci kdy koukáte na svojí fotku,článek atd. na cizím webu...stojí vás to čas,energii,peníze (u fotek jedáků leckdy i dost rizika ;-) )....mně osobně už se to párkrát stalo,a fakt mi to vadí....kdyby aspon dotyčný uvedl autora,neřeším to,jsem naopak rád že se to líbí.....samozřejmně mimo komerčního využití.

Jo, s autorskejma právama je to potíž ... Každopádně, myslím si, že použití fotek z nějakého webu by mělo být doplňeno alespoň URL. Vím, že tím se ruší možnost hádanek, ale zas je to slušnost k autorovy fotografie... Já fotky na web raději nedávám a nebo jen v omezené míře. VH