Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia clastolepis

Zdravim vsechny. Docela mne zajima tenhle "hadek". Hlavne jak je to s rozmnozovanim..... Uvitam take fota..... Prispejte vsichni, kdo mate k tomuto co rict. Dekuju.

Co k nim říci? Není pravda, že se u nás nechovají. V současné době jsou dokonce dva páry na prodej od českých chovatelů. Ale připrav si dost peněz - jeden chce 1100, druhý 1200€. Dříve byly do ČR dováženy jako ametysthiny. Tento druh byl popsán teprve v roce 2000 společně s Morelia nauta a Morelia tracyae. Je endemitem Moluckých ostrovů (angl. Mullocan Python nebo Seram Python). Podobně jako nauty se vyskytuje ve čtyřech barevných rázech - pattern xanthic, pattern axanthic, patternless xanthic, patternless axanthic. V mém chovu je zatím pouze mladý pár Morelia nauta patternless axanthic. Chov není příliš náročný, pokud má člověk trochu zkušeností s agresivními zvířaty, protože s jejich agresivitou musí člověk počítat stejně jako u jiných krajt z komplexu Morelia ametysthina. I když chovám spoustu hroznýšovitých hadů, tak s podobnými projevy agresivity jsem se ještě nesetkal. Odchov je stejně jako u všech ametystovek spíše věcí náhody a sestavení kvalitního páru. Každý rok je pouze pár odchovů od všech ametystovek v celé Evropě. Jeden kolega choval skupinu pěti zvířat 2,3 a za pět let se žádného odchovu nedočkal a to podotýkám, že každoročně odchovává desítky Morelia viridis. Většina dostupných zvířat jsou importy z Indonésie.

Zdravim, mě by spíš zajímalo jak je to s přípravou na páření...co jsem slyšel, tak přimět zvířata se pářit není takový problém, ale pak z toho nic není (samice nezabřezne, atd ). Když jsem koukal na ty stránky viz výše, tak snad k rozmnožení došlo při nočních teplotách kolem 22 st. Celsia nebo lehce pod. Chovatel se kterým jsem teď mluvil mi řekl, že ideální by byl pokles na cca 14-15 st. Celsia. Což mě přijde docela rozdíl... Prý takovou nebo podobnou teplotu měli ametystovky když je rozmnožili ve stanici na Smíchově (budu rád, když mi to Jabula potvrdí, popř. vyvrátí;-))Jinak na netu jsem o nich zase tolik info nenašel, takže pokud by měl ještě někdo odkaz na stránky ohledně ametystovek budu rád...:puff:

Tak to tu trochu zapadá... :-/ Opravdu nemáte nikdo co říct? Pro anakondu: mohl by jsi mi kdyžtak písnout kdo jsou ti dva chovatelé co je nabízejí? Já si dnes přivezl dospělej pár, ale to co bylo v inzerci, tak byla tahle zvířata (nabízená 2 chovateli)...Jinak až se mi podaří splašit foťák, tak přihodim foto (pokud mě ty drobečkové nesežerou... :-D)

Naše ametystýna potvora není. Už 3. týden intenzivně ochočuju. Po týdnu co sedim u terárka a "bavim se s ní" si zvykla vylézt navečer a čekat jestli přijdu, aby se pak stáhla, ale pozorovala o co jde. Další týden trvalo než začala povylejzat k ruce a než mi ruku očuchala, pak se stáhla. 3. týden už celkem běžně vyleze přes mojí ruku ven, udělá kolečko, zpanikaří z toho jak je odvážná a hrne se o překot domů. Když jí zavřu, žebrá jako všichni naši hadi ať se ještě něco děje. Je to hodnej a chytrej had (my snad ani jiný nemáme), jen trochu plachej. Zatím ani náznak kousnutí. Velká změna je, že už nečeká až bude v místnosti tma a my budem pokud možno pryč, ale sama vyleze a čeká jestli se nebude něco dít. Je to holt zvědavej had jak už tak bývaj. Jinak už jsem vkládala mý nejoblíbenější video s ametystkou, ať už konečně všichni vědí, že je to kus od kusu, stejně jako s tmavkama a čímkoli jiným. watch

Sharkie: hezky o tom pises. Podle toho, jak se tomu oddavas, beres je jako cleny rodiny;-) Neco podobne je u mne. Myslim, ze dulezity je v chovatelstvi cit pro zvirata. Nekdo ho ma, jiny ne. Bez toho se asi clovek-chovatel uspechu v jakekoliv oblasti neobejde. :-)

Mat-fyz: jj, máme je jako členy rodiny. Ještě štěstí že nikdy něco nechtěj všichni najednou, to by se nedalo. Takhle se střídaj v aktivitě a stíháme se jim všem pověnovat individuálně, i když už je to na hraně. Nejsem typ na to mít doma 20 hadů a brát to hromadně. Musím k nim mít vztah, chci tu interakci, přátelský chování na obou stranách.

Filosof: už se chodim málo a málo věcí tu čtu. Nových zajímavých témat, jako se objevuje třeba v tomhle vláknu, je tu jak šafránu a číst (natož odpovídat) dotazy lidí který o hadech nemaj ponětí, ale klidně si je pořizujou, tomu už se vyhýbám. A přijde mi, že nejsem sama. Jména jako Krokodýl, Melda, Malpolon, Pepé, Ficule, Werča a spol. Už se tu moc neobjevujou, pokud vůbec. Naštěstí sem kromě lidí jako Píarista, který sice nemaj co říct, ale říkaj to pokud možno v každým vláknu, chodí pořád ještě pár lidí, který se orientujou na odborný úrovni. Pardon za offtopic.

Zdarec, byl jsem na dovče, takže píšu až teď... info: jsou to docela hajzlíci-hlavně samec, když přijdu do místnosti s terárkem, tak zničehonic startuje proti sklu, ale pak ho to přejde (alespoň to nejsou líný potvory... :-D) Jinak manipluace se s nima docela dá-chytit za hlavou a pak udržet to 3m tělo :-D. Samice se svlíkla a samec žere jako zjednanej. No s fotkama to vypadá bledě-jsem bez foťáku, tak budu muset sehnat někoho kdo mi je vyfotí...
Další info (co jsem dostal od anakondy): ohledně těch druhů-clastolepisky to vůec být nemusej...můžou to být barevný formy amethistyn, atd...:-/ zkusim ještě zapátrat kde se dá a až na něco přijdu, tka dám vědět. pro Sharkii: jo teď už je to samostanej druh-clastolepis, nauta, amethistina, tracyaea a prý asi ještě další přibudou. Ty ve stanici by měli být rodiče těch mých... tak snad to je jeden druh a né každá odjinud.

Kdyz spominas "nauty", napadlo mne, ze kdysi sem prasil po netu a nakolik mne zajima tenhle komplex "AMETHISTINA":-/ (zatim zadnou doma nemam:-() projel sem tuhle stranku vcelku do podrobna a je tam usporadani hlavovych stitku M. amethistina a M. nauta. Celkem zajimave. Pise tam o M. nauta jako o Dwarf Tanimbar python. Velikost by se mela pohybovat do 2 metru, plus - minus. Tak si je celkem dokazu v mem 2+1 predstavit:-) Za chvili ale asi uz budu spavat s hadama v terarku, protoze uz fakt nemam misto:-D
Tu je odkaz na tu stranku s hlavovymi stitky:article001.php

Pokud si je pořídíš, tak věz, že pro mláďata to chce samostatná terária, jinak budeš trnout, kdy se navzájem zaškrtí. Nauty se od ostatních ametystovek poznají snadno a ani nemušíš koumat folidózu hlavy. Ty stránky patří Maďarovi jménem Balasz Roland Ferenzs a jedná se v současnosti o zřejmě jediného úspěšného chovatele naut v Evropě. Ostatní pocházejí z importů z Indonézie.

Tak to je krása, držím palec. Nezapomeň poreferovat jak to dopadlo. Připravoval jsi je na to nějak?
Jinak tady je naše m.a.a. merauke. Krapet povyrostl, dělá nám radost. Je pořád stejně hodný.
[snmek251r.jpg]

[http://img2.imageshack.us/img2/4048/snmek262rx.jpg   ]

[snmek230r.jpg]

Máme tu mezi sebou ještě nějaké chovatele ametystýn?

Po dlouhé době koukám co je nového a že by mimina? Epicrates - jak to dopadlo????

Bohužel nedopadlo... :-/ Samice zase "splaskla" a nic se nekonalo. Takže teď opět vypadá podobně, ale po předchozích zkušenostech v nic nedoufám a jen čekám, jestli mě třeba nepřekvapí :-D
Ten Váš "krajťák" je nádhernej!;-)

Ahoj, prosím tě jaké jsou rozměry toho vašeho terária ? A myslíš, že to ametystce bude stačit na celý život ? Docela se mi tyhle krajty zalíbily, ale vzhledem k jejich délce a zřejmě i aktivitě si zkouším představit jak velké terárium by asi dospělé krajtě stačilo / vyhovovalo. Díky.