Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Vyškolení" odborníci?

Krásný večer všem... již nějakou chvíli brouzdám po poradně a nemůžu přestat přemýšlet nad tím, kolik je tady vystudovaných veterinářů, zoologů a jiných odborníků.. nebo jen jste všichni VY, zkušení teraristé, pouze laiky a máte široký a hlavně hluboký přehled o tomto odvětví? :-) je to čistě jen ze zvědavosti, pokud by se dotaz někoho dotkl, hluboce se omlouvám:-[ .. Chvíli jsem studovala veterinu a vím, jak je těžké zapamatovat si taxony (ještě když se pořád mění), charakteristiky různých rodů a druhů zvířat atp..
Pokud je tedy valná většina laiků, máte můj převeliký obdiv;-) .. no a jestli se zoologií živíte, máte ho taky, protože mně tohle přišlo nenaučitelné :-D

Nikdo nemůže vědět úplně všechno.Věk mě naučil skromnosti.Já se například soustřeďuji už jen na určitou oblast, všechno obsáhnout skutečně nelze.Ale i tak je nutné číst,sledovat odborné časopisy,kupovat knihy, psát si o "separáty", sledovat internet, prostě být v kontaktu. Bohužel i tak spousta věcí unikne.A jak píšeš rody, vědecké názvy atd. to by mělo být v teraristice normální.O herpetologii nemluvě.
Nic ve zlém, ale dnes je teraristika u spousty lidí spíše dočasná zábava, než celoživotní kůň a potřeba vzdělávat se je mizivá.A z měnících se názvů taxonů si nic nedělej.Elaphe guttata je pořád tentýž had jako Panterophis guttata.
Chovateli to může být ukradené.Na druhou stranu se přiznám, že nevím skutečně vůbec nic o "striped gutátách","granit mřížkaticích" nebo "Snow eublepharech".Beru to tak,že je to jiná oblast zájmu a nijak mi to nevadí.

Tak já na to mám vyloženě školu: jazykovej gympl a jeden semestr na pajdáku :-D
No né, mě jsi zmiňovat radši neměla, v porovnání s místníma opravdu odborníkama jsem já uplnej břídil :)) to mi věř. Já se zajímám hlavně o velký býložravý ještěry, kde už nejsem až tak skromnej, ale co se týče ostatních plazů, musím se ještě hodně učit. Pochybuju, že se kdy dostanu na úroveň některých zdejších "machrů". ;-)
A co se týče taxonomie, tak tam pořád probíhají takový změny, že mám kolikrát pocit jako by mi vybuchovala hlava :-D

Souhlas s Karejoo a MadMikem :) Já sám se profesně zaobírám hmyzama a pavoukovcema, takže do těch si dovolím kecat :) Co se týče plazáků, tak je to spíš koníček - nebo kůň, páč si to vezme opravdu hodně času :)

S taxonomiií si hlavu nelamte, až tak často se nedějí - jen se mění hodně zažíté taxony :)

VH

:-D no.. přesně tak... já jsem se to sice učila, musela jsem se to učit a i mě to bavilo, ale prostě nebylo v mých silách si zapamatovat všechno, od krvinkovek apod. až po slona:)) (tím nechci říct, že by mě na zoole vyhodili, to nee)
Vím, že je důležité číst, zajímat se apod., ale jen jsem chtěla vědět, jestli je to tady pro většinu koníčkem nebo jste opravdu vystudovaní zoologové, veterináři atd..

MadMike::-D promiň, napadl jsi mě jako první, když tě tady pořád vidím:-D ale jo, ta škola ti toho určitě dala hodně;-):-D

Člověk si musí vybrat svojí oblast zájmu(pro mě poslednich par let sklípkani) a ostatní sledovat jentak na pul oka, protože všechno nikdo vědět nemůže :)
A je pravda že když se člověk přeorientuje, po pár letech se mu odborný názvy snadno vykouří z hlavy...z těch stovek druhů ryb co sem kdy choval si dneska vybavim celim jmenem jen slabou třetinu :(
Ps: taky truhlář :puff:

Tak já jsem tedy vystudovanej zoolog - inga mám z krajinařiny, doktorát na ekologii a ochranařině jednoho supervzácnýho motejla :) Profesě se zabývám ekologií hmyzáků a pavoukovců, conservation biology a taky trochu taxonomií (zas těch mejch potvor). A k tomu jsem truhlík, klukům děsně závidím, že jsou schopni uříznout prkno rovně a přesně :) Mě to lítá jak na MAtějský :) VH

No tak veterina... hm.. já jsem ji teda dělala rok a pak jsem toho nechala.. částečně kvůli příteli, abych byla v Olomouci s ním a z větší části kvůli tomu, abych dělala zuby..
Jinak chemie byla opravdu luxusní]:( na zubech byla podle mě horší, ale tenkrát jsem ještě nevěděla, co všechno musím umět... takže tak..
Ale jinak je to obor pěkný, jen je škoda, že se ke zvířatům (kromě výjezdů v každém ročníku) člověk pořádně dostane až kdoví kdy..

Je to jen a jen o tom si to vyležet v těch kniách a naučit se to - škoda je to to vzdávat. Taky jsem měl strašnou potíž s fyzikálou a nakonec to docela ušlo :) Prostě chce to zatnout a fakt třeba 3 týdny nedělat nic jinýho než se učit :( Uf, jsem rád, že je to dávno za mnou :) VH

Anča je humááááč :) Ale také jsem jí uděal. Ze začátku jsem to dával za zlé kantorům, pak jsem usoudil, že je to jen a jen o lidech, kteří něco chtějí dokázat - pokud to nejde, tak to nejde... Jak jsem začal učit, tak se občas potkám s takovejma ehm intelektuálama, že se mi chce brečet... VH

Jj. Anatomie mi přišla mnohem horší než chemie a to mi chemie nijak extra nešla:-D, ale jsou to daný věci, který se dají odvodit a nějaké to počítání člověk umí "od přírody", ale anatomie to je drsné učení a co jsem tak byl schopnej posoudit, tak jsem ji dostal jen z dobré vůle nebo se se mnou už pan profesor spíš nechtěl znovu týrat:-D. Ale i přes všechnu dobrou vůli a několik velmi dobrých výsledků (zákl. zoologie 1:beer::beer::beer:, zákl. ekologie 2:beer::beer:) a několik odřených uší (chemie, anatomie - lidovka8-)) mě nakonec osud zavál jinam než do dalších semestrů:-/. Takže jsem pořád jen středně vzdělaný zemědělec a vejšku už jsem asi na dobro odepsal. I když...

tak anča se snad ani s chemií srovnat nedá.. fuj fuj, humus... :x: my, jako zubaři, to máme jen na dva semestry, ale musíme stihnout všechno.. teď se právě mučím u CNS.. chudáčci moji veterináři, co jsem s nima chodila vloni, měli k tomu ještě histolu, málokdo má obě zkoušky.. většina vůbec... kéž bych už to měla za sebou..
třeba se ještě na výšku vrátíš;-) uznaného bys toho měl habakůk, jak se na to dívám....:)

No, pokud ti jde o obor, tak to je samosebou hodně odříkání, pokud ti jde o titul, tak si ymslím, že voleb je víc. Je mi jasné, co je tvá volba :)

Jinak k dálkovýmu studiu - na všech fakultách, kde jsem měl tu čest se s dálkařema jednalo v rukavičkách aby aspoň někdo vydržel :) A přesto je úmrtnost děsně vysoká. Všichni to stejnak chápou - práce, rodina, povinnosti a k tomu škola...

VH

Veterina nejde... myslím tím magisterské studium veterinárního lékařství nebo vet.hygieny a ekologie.. jinak bakaláři vet.hyg.ekol. to dálkově studovat můžou..určitě.. byli s náma na výjezdu a dělali jenom bordel.. na hygieně jsou teda možnosti: magisterský program, bakalářský a navazující magisterský.. no a pak dálkové studium hygieny(jen nevím, jestli to je jen jako bakalář).

Zdarec. No já byl taky na veterině-jeden rok a stačí, už bych se tam nevrátil a hlavně vim, že bych veterináře dělat nemohl (mám doma veterinářku a když vidim tu práci:x:). Jediný co mě tam bavilo byla zoola (to byla taky jedna z mála zkoušek co jsem měl... :-D. Jinak by mě docela zajímalo koho jsi Katynko měla na anču-že to tak nehrotil... tam to hrotili všichni (kromě jedný doktorky, původně zubařky-která tomu moc nerozumněla...:-D)
No a teď pracuju a studuju dálkově hnojárnu v Práglu-což je těžká pohoda (teda aspoň zatim :-D)

Já jsem měla první semestr Jarouška, což byl čtvrťák, potom myslím dvě cvika Kyllara a zbytek LS Holubcovou..ta byla super..zubařka to nebyla, měla titul MVDr.. No jasně, ten, kdo měl Párala, si asi moc neodpočnul, ale asi tak to teď vypadá u nás na zubařině:-/ .. Zoola byla v pohodě, měli jsme Širokého.. ale mít Klimeše, jako zbytek mojí skupiny - no děkuju pěkně..

No tak to jo. Já měl anču, taky v poho-měl jsem Piszka (což je chovatel sklípkanů...:-D,takže jsme si rozumněli) a pak tu MUDr. Pavlíkovou..ke zkoušce jsem se naštěstí nedostal - páč Párala bych nepřežil...::)
Na zoolu jsem měl taky Širokýho a Klimeše u zkoušky, ale byl v poho-nemůžu si stěžovat...

tyyyjo, Pavlíkovou, jo? no jednou byla na přednášce a byl to děs.. ona je zubařka??:-D Děcka ji teď měly na zimní semestr a prý to byla hrůza. Piszka jsem neměla, ale byl to docela drsoň (co říkali ostatní a spolužáci, co s ním chodili na střední veterinu)... Široký (jako zkušení latiníci jsme mu říkali Latus:-D:-D:-D )byl v pohodě..ale Klimeš..nono..

I kdyz mam nick "mat-fyz", zacal sem na zemed. VS, pak sem prasil na strojarinu, ale kdysi byl muj sen veterina. Stredni mam veterinu - veterinarni technik, no a pak VS strojarina. No jo, "malinky":-D diametralni rozdil tam je... I kdyz uz mam po...., jeste ted mam sny..... divoke sny o matice a fyzice....... jak pocitam treba jen povrch rotacniho telesa, nebo rozteznost lana, bleh:-/.......

...kdyz sem psal, ze uz mam "po", myslel sem tim, ze uz mam VS ukoncenou. No a matika, tak z te budu mit trvale nasledky asi dozivotne:-D Na to se proste neda zapomenout ...vsechno pocitam, ...koukam na telivizi a pocitam, kolik je tam lidi, pak to vydelim druhou odmocninou, vemu to pres urcity integral, pak pres derivace na x1 a x2 a vyjde mi kolik se ti "toho jezi". .....ted me napada, ze bych mohl vypocitat, taky misto, kde se ti to "jezi" a myslim, ze by na to stacila soustava rovnic - snad jen substitucni metoda s jednou naznamou;-).... Doufam, ze to beres ve srande, cus:puff:

Já se tak trochu vymykám z řady, jsem vystudovanej pošťák, pak mateřská a teď pečovatelka o rodinného příslušníka. Do budoucna by mně bavilo něco se zvířatama, ke kterým mně to táhne už odmala. Tak se uvidí. Zvířata jsou můj koníček, vědomosti sbírám z knih a od zkušenějších lidí a kamarádů. Nemyslím si, že budu vědět všechno, spíš vím, že nic nevím. Teraporadnu jsem našla nedávno, takže hltám vědomosti i zkušenosti. Díky za ni, doufám, že bude pokračovat nadále na tak dobré úrovni.:))

Když tu čtu jaký máte následky z matiky a chemie...já jsem podobnou ujmu vytrpěl u fyzikální chemie I., II. (fyzika+matika+chemie v jednom:x::x:) a u fyziologie a patologický fyziologie – to byl teprve pravej masakr a s láskou jsem při tom vzpomínal na derivace a integrály, to byla uplná procházka. Jinak za rok budu možná vystudovanej odborník v analýze biologických materiálů.
Z teraporadny se stále učím,jak se mojí hadičce co nejlíp zavděčit:-D:-D:-D